Рішення від 28.12.2019 по справі 460/3160/19

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2019 року м. Рівне №460/3160/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербакова В.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі іменується - позивач) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження від 27.09.2019 ВП №56283278.

В обґрунтування позову зазначає, що на виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області перебувало виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 24.07.2018 у справі №817/471/18, про зобов'язання Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_2 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.12.2017. 30.09.2019 винесена постанова про закінчення виконавчого провадження відповідно до пункту 9 частини 1 статті 39, статті 40 Закону України "Про виконавче провадження". При цьому, як зазначено у вказаній постанові, підставою для її прийняття слугувало повідомлення Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 04.10.2018 №1456/04-29. Проте Сарненським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області не проведено перерахунок пенсії позивачу. В оскаржуваній постанові не зазначено, які саме докази надано Сарненським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області на підтвердження виконання судового рішення. Відтак неможливо перевірити правильність здійснення перерахунку пенсії. З огляду на вказане, позивач просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 11.11.2019 позовна заява прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, призначити відкрите судове засідання на 21.11.2019 та надано відповідачу строк для подачі відзиву.

У встановлений судом строк відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог. На обґрунтування своїх заперечень зазначив, що при винесенні оскаржуваної постанови державний виконавець діяв в межах повноважень та у спосіб, визначені Законом України "Про виконавче провадження". Так, на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області перебувало виконавче провадження №57273730 з примусового виконання виконавчого листа №817/471/18, виданого Рівненським окружним адміністративний судом від 24.07.2018 щодо зобов'язання Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком ОСОБА_3 , з врахуванням ч.2 ст.56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.12.2017. Боржником 04.10.2018 за №1456/04-29 до відділу надіслано клопотання про закінчення виконавчого провадження, в якому зазначено, що згідно з розпорядженнями №119073 від 22.03.2018 та №119073 від 31.05.2018 в добровільному порядку здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_3 , що підтверджується належним чином завіреними копіями розпоряджень. Оскільки вищезазначений виконавчий лист виданий після набрання чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148 від 03.10.2017, то перерахунок пенсії стягувану здійснений у відповідності до змін, які були внесені законом, а саме пунктом 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796 від 28.02.1991. Розмір пенсії ОСОБА_3 після перерахунку зменшився, а тому її виплата здійснюється у раніше встановлену розмірі, що передбачено абз. 2 ч.2 Розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону №2148. Боржником надано достатньо інформації, що свідчить про фактичне виконання рішення суду, а тому у державного виконавця не було підстав застосовувати інші заходи примусового виконання рішень. Враховуючи вищенаведене, виконавчий лист № 817/471/18, виданий Рівненським окружним адміністративним судом 24.07.2018, виконано в повному обсязі. Таким чином, керуючись вимогами встановленими п.9 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження", 30.09.2019 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області винесено постанову про закінчення виконавчого провадження АСВП №57273730, копії постанови направлені сторонам. Таким чином при виконанні виконавчого листа №817/471/18 державний виконавець діяв відповідно до вимог чинного законодавства з повним з'ясування всіх обставин. На підставі викладеного, відповідач просив відмовити в задоволенні позову повстю за безпідставністю вимог.

Розгляд справи відкладено на 03.12.2019.

Учасники справи в судове засідання не прибули, про дату, час та місце його проведення були повідомленні належним чином у порядку, визначеному статтею 268 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). В позовній заяві позивачем було заявлене клопотання про розгляд справи за її відсутності. Відповідачем подано клопотання про розгляд справи без участі його уповноваженого представника.

Відповідно до частини 3 статті 268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності сторін (їх представників).

На підставі частини 13 статті 10 та частини 4 статті 229 КАС України, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

З 24.09.2018 на примусовому виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області перебувало виконавче провадження №57273730 з примусового виконання виконавчого листа, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 24.09.2018 у справі № 817/3159/18, про зобов'язання Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком ОСОБА_3 , з врахуванням ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.12.2017 (а.с.22-23).

10.10.2018 до відповідача від Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області надійшло клопотання про закінчення виконавчого провадження без сплати виконавчого збору. Вказане клопотання обґрунтоване тим, що рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 12.03.2018 у справі №817/471/18 було фактично виконане третьою особою в добровільному порядку в повному обсязі, що підтверджується доданими до клопотання копіями розпоряджень від 22.03.2018 № 119073 та від 31.05.2018 №119073. Окрім того, в клопотанні зазначено, що оскільки рішення суду постановлене після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 № 2148-VIII, то перерахунок пенсії ОСОБА_3 здійснений у відповідності до змін, які були внесені вказаним Законом, до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме на умовах частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Розмір пенсії ОСОБА_3 після перерахунку зменшився, а тому її виплата здійснюється у раніше визначеному розмірі, що передбачено абзацом 2 пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 № 2148-VIII (а.с.24-27).

30.09.2019 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області Петровою Л.С. винесена постанова про закінчення виконавчого провадження №57273730 (а.с.28-29).

Позивач, вважаючи спірну постанову протиправною, звернувся до суду з вказаним позовом.

Вирішуючи адміністративний спір по суті та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими для виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, встановленні Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі - Закон № 1404).

Відповідно до статті 1 Закону № 1404, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з частиною 1 статті 5 Закону № 1404, примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

За правилами частин 1, 2 статті 18 Закону № 1404, виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Загальні умови виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення визначені статтею 63 Закону № 1404.

Так, за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною 6 статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

Пунктом 9 частини 1 статті 39 Закону № 1404 встановлено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Твердження позивача про те, що повідомлення органу Пенсійного фонду не могло бути підставою для прийняття державним виконавцем спірної постанови, суд вважає помилковим, з огляду на наступне.

Згідно з виконавчим листом, примусове виконання якого здійснювалося в межах виконавчого провадження №57273730, Сарненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області було зобов'язано здійснити позивачу, починаючи з 01.12.2017, перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

За змістом частини 2 статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Доданими до повідомлення копіями розпоряджень від 22.03.2018 № 119073 та від 31.05.2018 №119073 підтверджується проведення перерахунку пенсії позивача у спосіб, зазначений у виконавчому листі, а саме: перерахунок пенсії позивача з 01.12.2017 на умовах частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зі збільшенням пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років.

Разом з тим, із змісту вказаних вище розпоряджень також слідує, що за наслідками проведення відповідного перерахунку розмір пенсії позивача не збільшився, а навпаки зменшився.

Відтак, на підставі пункту 4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV виплата пенсії позивачу проводиться в розмірі, визначеному до такого перерахунку, що не заперечується учасниками справи згідно зі змістом позовної заяви, відзиву та пояснень до відзиву.

Таким чином, судом встановлено, що на момент винесення спірної постанови, у державного виконавця були в наявності копії розпоряджень від 22.03.2018 № 119073 та від 31.05.2018 №119073, якими підтверджується фактичне виконання Сарненським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 12.03.2018 у справі №817/471/18 в повному обсязі згідно з виконавчим листом, що в силу вимог пункту 9 частини 1 статті 39 Закону № 1404 було підставою для закінчення виконавчого провадження №57273730.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За результатами розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку, що відповідач у спірних правовідносинах діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлений законом, добросовісно та розсудливо, з урахуванням всіх обставин справи.

При цьому, доводи та обґрунтування позивача не спростовують правомірності поведінки відповідача та не дають суду підстав для висновку про прийняття останнім неправомірної постанови.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що в задоволенні вказаного позову належить відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат, відповідно до ст. 139 КАС України, відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області (33028, м. Рівне, вул. Замкова, 29; код ЄДРПОУ 34922678) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 28 грудня 2019 року.

Суддя Щербаков В.В.