Рішення від 11.01.2020 по справі 1540/5027/18

Справа № 1540/5027/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Радчука А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом комунального підприємства "Міське управління житлово-комунального господарства" Чорноморської міської ради Одеської області (вул.Олександрійська, 2-Б, м.Чорноморськ, Одеська обл., 68002) до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (вул. Канатна, буд.83, м.Одеса, 65107), державного реєстратора Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області Лещенко Юлії Олександрівни (просп. Миру, 33, м.Чорноморськ, Одеська обл., 68003), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: державне підприємство "Морський торговельний порт "Чорноморськ" (вул.Праці, 6, м.Чорноморськ, Одеська обл., 68001), Чорноморська міська рада Одеської області (просп.Миру, 33, м.Чорноморськ, Одеська обл., 68003), Одеська обласна державна адміністрація (просп. Шевченка, 4, м. Одеса, 65032) про визнання незаконними дії та скасування державної реєстрації,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеськоо окружного адміністративного суду звернулось комунальне підприємство "Міське управління житлово-комунального господарства" Чорноморської міської ради Одеської області (вул.Олександрійська, 2-Б, м.Чорноморськ, Одеська обл., 68002) до державного кадастрового реєстратора відділу у м.Чорноморську міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м.Чорноморську Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Ляховчак Наталії Вікторівни (просп.Миру, 33, м.Чорноморськ, Одеська обл., 68003), міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м.Чорноморську Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (вул.Т.Шевченка, 214, смт.Овідіополь, Одеська обл., 67801), державного реєстратора Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області Лещенко Юлії Олександрівни (просп.Миру, 33, м.Чорноморськ, Одеська обл., 68003), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Головне управління Держгеокадастру в Одеській області (вул.Канатна, буд.83, 13 поверх, м.Одеса, 65107), державне підприємство "Морський торговельний порт "Чорноморськ" (вул.Праці, 6, м.Чорноморськ, Одеська обл., 68001), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Чорноморська міська рада Одеської області (просп.Миру, 33, м.Чорноморськ, Одеська обл., 68003) в якому просило - визнати незаконними дії Державного кадастрового реєстратора Ляховчак Н.В. відділу у м.Чорноморську міськрайонного управління в Овідіопольському районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області про внесення відомостей про державну реєстрацію земельної ділянки площею 2,4300 га. кадастровий номер 5110800000:02:026:0149, яка знаходиться за адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул.Пляжна, 5; скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 2,4300 га. кадастровий номер 5110800000:02:026:0149, яка знаходиться за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5; скасувати державну реєстрацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на земельну ділянку площею 2,4300 га., кадастровий номер 5110800000:02:026:0149, яка знаходиться за адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул. Пляжна, 5, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1229542351108, номер запису про право власності 20063578.

04.02.2019 року було замінено відповідача з міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м.Чорноморську Головного управління Держгеокадастру в Одеській області на Головне управління Держгеокадастру в Одеській області.

Крім того 04.02.2019 року було залучено в якості третьої особи Одеську обласну державну адміністрацію.

19.02.2019 року було замінено відповідача з державного кадастрового реєстратора відділу у м.Чорноморську міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м.Чорноморську Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Ляховчак Наталії Вікторівни на Головне управління Держгеокадастру в Одеській області.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2019 року провадження у справі за позовом КП закрито на підставі п.1ч.1 ст.238 КАС України, оскільки справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2019 року частково задоволено апеляційну скаргу КП, а ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2019 року скасовано. Справу за позовом КП до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, державного реєстратора Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області Лещенко Юлії Олександрівни, 3-ті особи: Державне підприємство "Морський торговельний порт "Чорноморськ", Одеська обласна державна адміністрація, Чорноморська міська рада Одеської області, про визнання незаконними дій та скасування державної реєстрації - направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

26 квітня 2019 року дана справа надійшла до Одеського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 28 травня 2019 року провадження по справі за позовом КП до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, державного реєстратора Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області Лещенко Юлії Олександрівни, за участю третіх осіб, які не заявляють вимог на предмет спору: Державне підприємство "Морський торговельний порт "Чорноморськ", Одеська обласна державна адміністрація, Чорноморська міська рада Одеської області, про визнання незаконними дій та скасування державної реєстрації було закрито.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2019 року задоволено апеляційну скаргу КП, а ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 28 травня 2019 року скасовано. Справу за позовом КП до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, державного реєстратора Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області Лещенко Юлії Олександрівни, 3-ті особи: Державне підприємство "Морський торговельний порт "Чорноморськ", Одеська обласна державна адміністрація, Чорноморська міська рада Одеської області, про визнання незаконними дій та скасування державної реєстрації - направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

20.09.2019 року справа надійшла до Одеського окружного адміністративного суду та за результатами автоматичного розподілу справ між суддями була передана для розгляду судді Радчуку А.А.

Ухвалою суду від 25.09.2019 року прийнято до розгляду справу за позовом комунального підприємства "Міське управління житлово-комунального господарства" Чорноморської міської ради Одеської області до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, державного реєстратора Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області Лещенко Юлії Олександрівни, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: державне підприємство "Морський торговельний порт "Чорноморськ", Чорноморська міська рада Одеської області, Одеська обласна державна адміністрація про визнання незаконними дії та скасування державної реєстрації та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивачем в тексті позовної заяви, відповіді на відзив та додаткових поясненнях зазначено, що відповідно до Державного акту на право постійного користування землею від 16.09.1998 року серії ОД-ІІ № 004798 у постійному користуванні ДП «МТП «Чорноморськ» перебувала земельна ділянка площею 282,62 га з цільовим призначенням для розвитку інфраструктури порту, згідно цього Державного акту було окремо сформовано 7 земельних ділянок, які перебувають в постійному користуванні ДП «МТП «Чорноморськ». Не сформованою залишалась земельна ділянка загальною площею 9,5536 га до складу якої також входила територія санаторію профілакторію «Чайка» та прибережна захисна смуга (територія міського пляжу).

Рішенням Іллічівської міської ради Одеської області від 11.04.2012р. №187-VІ «Про погодження переліків земельних ділянок щодо розмежування земель державної та комунальної власності на території Іллічівської міської ради» було погоджено перелік земельних ділянок, які залишаються у державній власності у межах міста Іллічівська, сел. Олександрівка, с. Малодолинське, с. Бурлача Балка на території Іллічівської міської ради (додаток №1) та погоджено перелік земельних ділянок, які передаються у комунальну власність в межах міста Іллічівська, сел. Олександрівна, с. Малодолинське, с. Бурлача Балка на території Іллічівської міської ради (додаток №2).

Відповідно додатку №1 п.20 земельної ділянки (додаток №1 переліку земельних ділянок, які залишаються у державній власності) зазначено що землекористувач ДП «ІМТП» - тепер ДП «МТП «Чорноморськ » використовує земельну ділянку (санаторно - оздоровчий комплекс) площею 7.1443 га за адресою: Одеська обдасть, м. Іллічівськ, (м.Чорноморськ вул. Пляжна, 5 категорія земель - землі оздоровчого призначення, цільове використання 06.01 для будівництва і обслуговування санаторно - оздоровчих закладів (Державний акт на право постійного користування землею серії ОД-ІІ № 004798 від 16.09.1998р. №42.

Також, відповідно №1629, 1630, 1635, 1638-1641,2095 (додаток №2 перелік земельних ділянок, які передаються у комунальну власність в межах міста Іллічівська) зазначено користувачем Іллічівську міську раду (пляжі) площа земельних ділянок 10,3249 га, адреса: Одеська область, м. Іллічівськ, землі рекреаційного призначення, 18.00 землі загального користування, правовстановлюючі документи на землю відсутні.

Також, КП «МУЖКГ» на праві повного господарського відання належать будівлі та споруди, які знаходяться за адресою: Одеська області, м.Чорноморськ, вул. Пляжна, 15 відповідно до витягу про державну реєстрацію прав від 30.03.2012р. реєстраційний номер 36338563.

На земельній ділянці площею 2,43 га, що знаходиться за адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул. Пляжна, 5 знаходиться власність КП «МУЖКГ» , а саме: підпірна стінка хвилелому №1 довжиною 1584,8 п. м та відкриті лотки дощової каналізації

Відповідно до договору від 10.08.2016 року №16/337-А між ДП «МТП «Чорноморськ» та ТОВ «Компанія Аметист» у 2016 році була розроблена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що перебуває в постійному користуванні ДП «МТП «Чорноморськ» з цільовим призначенням - для розвитку інфраструктури порту.

Однак, вказана технічна документація виконана з порушенням вимог ст.55 Закону України «Про землеустрій», а саме фактично технічною документацією щодо встановлення меж земельної ділянки площею 282,62 га здійснено її поділ на ряд земельних ділянок.

Згідно технічного завдання від 10.08,2016 року ДП «МТП «Чорноморськ» було замовлено виконання робіт з інвентаризації земельної ділянки, яка перебуває в постійному користуванні порту, а не її поділу.

КП «МУЖКГ» стало відомо, що ДП «МТП «Чорноморcьк» було здійснено поділ земельної ділянки, що перебуває у постійному користуванні без надання відповідного дозволу на його здійснення.

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що перебуває в постійному користуванні ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ» на погодження суміжних меж до Чорноморської міської ради Одеської області не була представлена та відповідно не погоджена.

Акт приймання-передачі межових знаків на зберігання від 05 грудня 2016 року Чорноморською міською радою Одеської області не погоджувався.

Інформація в технічній документації із землеустрою щодо відсутності заперечень з боку власників (користувачів) суміжних земельних ділянок щодо меж земельної ділянки не відповідає дійсності.

Фактично даною технічною документацією із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки не було визначено переліків земельних ділянок що використовуються не за цільовим призначенням.

Шляхом інвентаризації сформовані земельні ділянки загальною площею 9,5536 га в фактичних межах на даний час, які перебувають в постійному користуванні державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ» з цільовим призначенням - для розвитку інфраструктури порту зайняті будівлями та спорудами санаторно-оздоровчого комплексу ДП «МТП «Чорноморськ» за адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул. Пляжна, 5, в тому числі:

земельна ділянка площею 7,1236 га з цільовим призначенням - для розвитку інфраструктури порту, зайнята будівлями та спорудами санаторно-оздоровчого комплексу ДП «МТП «Чорноморськ» адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул. Пляжна, 5. Код цільового призначення: J12.02. Для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту;

земельна ділянка площею 2,4300 га з цільовим призначенням - для розвитку інфраструктури порту, зайнята будівлями та спорудами санаторно-оздоровчого комплексу ДП «МТП «Чорноморськ» адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул. Пляжна, 5. Код цільового призначення: I.10.02. Для облаштування та догляду за прибрежними захисними смугами.

Земельна ділянка площею 2,43 га є вільною від забудов будь-якими спорудами ДП «МТП «Чорноморськ», а навпаки, через усю територію вищезазначеної земельної ділянки пляжу прокладена бетонна конструкція - підпірна стінка хвилелому, яка належить КП «МУЖКГ» на праві повного господарського відання свідоцтво про право власності на будівлі та споруди від 30.03.2012 року, як було зазначено вище.

Як було зазначено вище, рішенням Чорноморської (Іллічівської) міської ради Одеської області від 11.04.2012 року №187-VІ затверджено перелік земельних ділянок державної та комунальної форми власності, відповідно до якого земельна ділянка площею 2,43 га за адресою: м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5, віднесена до земель оздоровчого призначення та є комунальною власністю територіальної громади в особі Чорноморської міської ради Одеської області.

Не зважаючи на вищевикладене, на підставі «Технічної документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що перебуває в постійному користуванні ДП «МТП «Чорноморськ» внесено до Державного земельного кадастру земельну ділянку площею 2,43 га (кадастровий номер 5110800000:02:026:0149) за адресою: м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5.

ДП «МТП «Чорноморськ» на підставі заяви від 17.12.2016 року отримує Витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-5103878152016 від 30.12.2016р., в якому форма власності земельної ділянки площею 2,43 га (кадастровий номер 5110800000:02:026:0149) за адресою: м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5 - визначена як комунальна (копія витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 30.12.2016р.).

Однак, вже 10.04.2017 року ДП «МТП «Чорноморськ» отримує Витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-5104315312017, в якому форма власності земельної ділянки площею 2,43 га (кадастровий номер 5110800000:02:026:0149) за адресою: м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5 - визначена як державна.

Таким чином позивач вважає, що, державним кадастровим реєстратором Відділу Держгеокадастру у м. Іллічівську Одеської області Ляховчак Л.В. спочатку було незаконно внесено до Державного земельного кадастру земельну ділянку площею 2,43 га (кадастровий номер 5110800000:02:026:0149) за адресою: м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5, а у подальшому внесені недостовірні відомості в частині визначення форми власності вказаної земельної ділянки як державна форма власності

З наведених підстав позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач, Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, заперечував проти задоволення позову з підстав, викладених у відзиві, в якому зазначено, що Іллічівською міською радою 17.02.2004 прийнято рішення №254-ХХІ «Про заходи щодо впорядкування деяких питань землеустрою в місті», і підставі п. 3.1. цього рішення Державне підприємство «Іллічівський морські торгівельний порт» зобов'язано провести інвентаризацію земель, складовою частиною яких є земельна ділянка площею 2,4300 га. В ході проведення Державним підприємством «Іллічівський морський торгівельний порт» інвентаризації земель, що розташовані за адресою: м. Чорноморськ, вул. Транспортна, 2, сформовано окрему земельну ділянку площею 2,4300 га.

Технічна документація щодо поділу (об'єднанню) земельної ділянки, відповідно до виданого державного акту на право постійного користування земельною ділянкою Державному підприємству «Іллічівський морський торгівельний порт» не розроблялася.

30.12.2016 відповідно до ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр», на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), (розробник ТОВ "КОМПАНИЯ АМЕТИСТ", Семенова Лариса Василівна), кадастровим реєстратором відділу Держгеокадастру у м. Іллічівську Ляховчак Н. проведено державну реєстрацію земельної ділянки загальною площею 2,4300 га та присвоєно кадастровій номер: 5110800000:02:026:0149.

14.07.2017, відповідно до статті 126 Земельного кодексу України, реєстраційною службою Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області за Державним підприємством "МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ "ЧОРНОМОРСЬК" ( Реєстраційний номер земельної ділянки у Державному реєстрі прав 20063578) зареєстровано право постійного користування земельною ділянкою, за формою власності - державна.

Відповідач зазначає, що державним кадастровим реєстратором жодним чином не порушено Закон України "Про Державний земельний кадастр" та Порядок ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051.

Враховуючи викладене, відсутні законні підстави для задоволення позовних вимог.

Третя особа державне підприємство "Морський торговельний порт "Чорноморськ" заперечувала проти задоволення позовних вимог з підстав. викладених в тексті письмових пояснень, в яких зазначено, що позивач наданими доказами не довів порушення своїх прав, ним не надано доказів, підтверджуючих порушення права позивача на розпорядження та користування належним йому майном, а саме підпірною стінкою хвилелому довжиною 1584,8 м.пог. та відкритими лотками дощової каналізації.

Спірну земельну ділянка не було вибувано з державної власності в установлений законом спосіб і рішення органів виконавчої влади, які наділені компетенцією розпоряджатись такими землями, не приймалось. Скасування судом державної реєстрації права власності та інших речових прав на земельну ділянку з підстав належності зазначеної земельної ділянки до земель комунальної власності призведе до виконання судом повноважень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, що є неприпустимим. 23.04.2018 р. Листом №1-11-273 (надано Позивачем у якості доказу) Чорноморський міський голова Хмельнюк В.Я. звертався до Одеської обласної адміністрації з проханням передати спірну земельну ділянку до земель комунальної власності Чорноморської міської ради для збереження пляжної зони для відпочинку населення. Наявність зазначеного листа підтверджує визнання Чорноморською міською радою, що земельна ділянка є державною власністю та передача її у комунальну власність повинна здійснюватись у відповідності до певної процедури, а не шляхом скасування державної реєстрації прав власності на підставі рішення суду з підстав,що земельна ділянка повинна бути у комунальній власності.

Поділ земельної ділянки не здійснювався, а було проведено інвентаризацію земельної ділянки за результатами якої їй було присвоєно кадастровий номер та відповідно проведена державна реєстрація прав власності і та інших речових прав на земельну ділянку.

Право постійного користування земельною ділянкою ДП «МТП «Чорноморськ» підтверджується Державним актом на право постійного користування землею серії ОД-ІІ №004798 від 11.09.1998 р. Зі схеми державного акту вбачається, що земельна ділянка адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5 з 1998 року знаходиться в постійному користуванні Державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ». 17.02.2004 р. Іллічівською міською радою було прийнято рішення №25-ХХІV «Про заходи щодо впорядкування деяких питань землеустрою в місті», на підставі п. 3.1. якого ДП «МТП «Чорноморськ» було зобов'язано провести повну інвентаризацію земель, складовою частиною яких є земельна ділянка площею 2,.4300 га за адресою Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5. В Ході проведення ДП «МТП «Чорноморськ» інвентаризації зазначеної земельної ділянки було визначено її межі, визначено точну її площу 2,4300 га та сформовано її як земельну ділянку на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Відповідно до п. 115 Порядку ведення Державного земельного кадастру, державну реєстрацію земельної ділянки у державному земельному кадастрі було проведено на підставі відповідної технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Тому третя особа вважає, що державну реєстрацію земельної ділянки було здійснено у відповідності до чинного законодавства, а доводи Позивача, що було здійснено поділ земельної ділянки є помилковими.

При цьому третя особа зазначає, що скасування державної реєстрації не вирішить спір, а лише створить передумови для подальших суперечок щодо права власності на земельну ділянку між Чорноморською міською радою Одеської області та Державним підприємством «Морський торговельний порт «Чорноморськ». Право постійного користування земельною ділянкою Державним підприємством «Морський торговельний порт «Чорноморськ» підтверджується Державним актом на право постійного користування землею серії ОД-ІІ №004798 від 11.09.1998 р. Власником зазначеної земельної ділянки є держава в особі Одеської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022585, адреса: 65032, м. Одеса, просп. Шевченка, 4). Право власності та право користування зазначеною земельною ділянкою відповідно до вимог чинного законодавства було зареєстровано в Реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується відповідним Витягом з Реєстру. Скасування державної реєстрації речових прав на земельну ділянку скасує право державної власності та право постійного користування на неї, яке підтверджується Державним актом на права постійного користування землею.

Скасування державної реєстрації прав на земельну ділянку, які належать державі в особі Одеської обласної державної адміністрації та третій особі по справі - Державному підприємству «Морський торговельний порт «Чорноморськ», за заявою іншої особи (Позивача) в порядку адміністративного судочинства не дозволить остаточно вирішити спір між цими особами.

З метою забезпечення повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи по суті заявлених позовних вимог, 23.10.2019 року ухвалою суду, яка занесена до протоколу судового засідання, судом за клопотанням представника позивача було витребувано з Державного підприємства "Морський торговельний порт "Чорноморськ" технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що перебуває в постійному користуванні ДП "Морський торговельний порт "Чорноморськ" загальною площею 2,4300 га (кадастровий номер 51108000000:02:026:0149), яка розташована за адресою: Одеська обл., м.Чорноморськ, вул. Транспортна,2 (вул. Пляжна, 5). Витребована технічна документація надійшла до суду 01.11.2019 року.

Ухвалою суду від 12.11.2019 року відмовлено в задоволенні клопотання Одеської обласної державної адміністрації про закриття провадження по справі.

Ухвалою суду від 09.12.2019 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 12.12.2019 року.

В судове засідання, призначене на 12.12.2019 року сторони не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином та своєчасно. Від відповідача державного реєстратора Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області Лещенко Юлії Олександрівни 04.11.2019 року надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності. 12.12.2019 року від позивача та представника відповідача Головного управління Держгеокадастру в Одеській області надійшли клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, серед іншого, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки. У разі повторної неявки повідомленого належним чином відповідача в судове засідання, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

На підставі зазначених положень КАС України суд 12.12.2019 року ухвалив про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів.

З метою всебічного та об'єктивного розгляду справи, судом досліджено матеріали адміністративної справи, обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов та докази, якими він обґрунтовується, і встановлено наступне.

На підставі рішення Іллічівської міської ради від 22.07.1999 року №49-ХХІІІ Іллічівському морському торгівельному порту було передано у постійне користування 360,47 га земель, для розвитку інфраструктури порту.

На підставі зазначеного рішення було внесено зміни до Державного акту серії ОД-ІІ № 004798, виданого ДП «ІМТП» 16.09.1998р., який був зареєстровано у Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №42.

Відповідно до Державного акту на право постійного користування землею від 16.09.1998 року серії ОД-ІІ № 004798 у постійному ДП «МТП «Чорноморськ» перебувала земельна ділянка площею 282,62 га з цільовим призначенням для розвитку інфраструктури порту

17.02.2004р. Іллічівською міською радою було прийнято рішення №254-ХХІV «Про заходи щодо впорядкування деяких питань землеустрою в місті», на підставі п.3.1 цього рішення ДП «ІМТП» було зобов'язано провести на протязі 2004 року повну інвентаризацію земель порту.

Рішенням Іллічівської міської ради від 27.03.2009р. №535/134-V було затверджено проект землеустрою щодо визначення в натурі (на місцевості) меж водоохоронної зони та прибережної смуги Чорного моря в межах м. Іллічівська Одеської області.

Земельна ділянка площею 2,43 га, що знаходиться за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5, зокрема пляжна зона, входить в межі прибережної смуги.

Відповідно до рішення Іллічівської міської ради від 29.03.2012 року №168 Територіальній громаді в особі Іллічівської міської ради вирішено видати свідоцтво про право власності на будівлі та споруди, зокрема підпірну стінку хвилелому №1584,8 п.м. та відкриті лотки дощової каналізації №2-11.

30.03.2012 року видано свідоцтво про право власності на будівлі та споруду відповідно до якого, серед іншого, підпірна стінку хвилелому №1584,8 п.м. та відкриті лотки дощової каналізації №2-11 належать Територіальній громаді в особі Іллічівської міської ради на праві комунальної власності, а Міському управлінню Житлово-комунального господарства м. Іллічівська на праві господарського відання.

Зазначена підпірна стінка хвилелому проходить через усю територію земельної ділянки площею 2,43 га що знаходиться за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5.

Рішенням Іллічівської міської ради Одеської області від 11.04.2012р. №187-VІ «Про погодження переліків земельних ділянок щодо розмежування земель державної та комунальної власності на території Іллічівської міської ради» було погоджено перелік земельних ділянок, які залишаються у державній власності у межах міста Іллічівська, сел. Олександрівка, с. Малодолинське, с. Бурлача Балка на території Іллічівської міської ради (додаток №1, загальна площа 460,5643 га) та погоджено перелік земельних ділянок, які передаються у комунальну власність в межах міста Іллічівська, сел. Олександрівна, с. Малодолинське, с. Бурлача Балка на території Іллічівської міської ради (додаток №2, м. Іллічівськ, загальна площа 1716,8125 га).

Відповідно додатку №1 п.20 земельної ділянки (додаток №1 переліку земельних ділянок, які залишаються у державній власності) зазначено що землекористувач ДП «ІМТП» (станом на теперішній час ДП «МТП «Чорноморськ») використовує земельну ділянку (санаторно - оздоровчий комплекс) площею 7,1443 га за адресою: Одеська обдасть, м. Іллічівськ, (м.Чорноморськ вул. Пляжна, 5 категорія земель - землі оздоровчого призначення, цільове використання 06.01 для будівництва і обслуговування санаторно - оздоровчих закладів (Державний акт на право постійного користування землею серії ОД-ІІ № 004798 від 16.09.1998р. №42).

Також, відповідно №1629, 1630, 1635, 1638-1641,2095 (додаток №2 перелік земельних ділянок, які передаються у комунальну власність в межах міста Іллічівська) зазначено користувачем Іллічівську міську раду (пляжі) площа земельних ділянок 10,3249 га, адреса: Одеська область, м. Іллічівськ, землі рекреаційного призначення, 18.00 землі загального користування, правовстановлюючі документи на землю відсутні.

Рішенням Іллічівської міської ради Одеської області від 07.12.2012р. №259-VІ було затверджено проект землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності в межах населених пунктів м, Іллічівська, сел. Олександрівка, с. Малодолинське, с, Бурлача Балка на території Іллічівської міської ради Одеської області, розмежовано земелі державної та комунальної власності в межах населених пунктів м, Іллічівська, сел. Олександрівка, с. Малодолинське, с, Бурлача Балка на території Іллічівської міської ради Одеської області: землі державної власності загальною площею 460,5643 га; землі комунальної власності загальною площею 1716,8125 га.

Відповідно до договору від 10.08.2016 року №16/337-А між ДП «МТП «Чорноморськ» та ТОВ «Компанія Аметист» у 2016 році була розроблена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що перебуває в постійному користуванні ДП «МТП «Чорноморськ» з цільовим призначенням - для розвитку інфраструктури порту, розташованої за адресою, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Транспортна, 2.

В технічному завданні вищезазначеної документації із землеустрою, затвердженому замовником ДП «МТП «Чорноморськ» від 10 серпня 2016р. та погодженого директором ТОВ «Компанія Аметист», зазначено сформувати земельну ділянку зайняту будівлями та спорудами санаторно-оздоровчого комплексу ДП «МТП «Чорноморськ» за адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул.Пляжна,5 в фактичних межах, в яких на даний момент використовується земельна ділянка з врахуванням встановлених прибережної захисної смуги та пляжної зони Чорного моря, тобто виділивши в окрему земельну ділянку - ділянку в межах прибережної захисної смуги.

У пункті 2.5 пояснювальної записки в технічній документації із землеустрою зазначено, що Рішенням Іллічівської міської ради Одеської області від 11.04.2012р. №187-VI погоджені переліки земельних ділянок що залишаються в державній власності відповідно до «Проекту землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності в межах населених пунктів м.Чорноморск, сел. Олександрівка, с.Малодолинське, с.Бурлача Балка на території Іллічівської міської ради Одеської області» (далі Проект). Даним Проектом до земель, які залишаються у державній власності віднесено земельну ділянку, що перебуває в постійному користуванні ДП «МТП «Чорноморськ» (ділянка №20 на даному проектному плані). До земель, які можуть бути передані у комунальну власність віднесено земельну ділянку що перебуває в постійному користуванні ДП «МТП «Чорноморськ», на якій в подальшому встановлена прибережна захисна зона Чорного моря та пляжна зона Чорного моря (ділянка №1635 на проектному плані).

В пункті 2.7 пояснювальної записки до технічної документації із землеустрою та в пропозиціях щодо узгодження даних, отриманих в результаті проведення інвентаризації земельної ділянки зазначено, що на даний момент із земель, які були надані в постійне користування ДП «МТП «Чорноморськ» згідно державного акту на право постійного користування землею Серія ОД-II № 004798 від 16 вересня 1998 року не сформованою залишилась земельна ділянка загальною площею 9,5536 га зайнята будівлями та спорудами санаторно-оздоровчої комплексу ДП «МТП «Чорноморськ» за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, ву: Пляжна, 5, з них земельна ділянка площею 2,4300 га знаходиться в прибережній захисні смузі Чорного моря.

В пункті 2.8 пояснювальної записки до технічної документації із землеустрою та в пропозиціях щодо узгодження даних, отриманих в результаті проведення інвентаризації земельної ділянки зазначено, що шляхом інвентаризації сформовані земельні ділянки загальною площею 9,5536 га в фактичних межах на даний час, які перебувають в постійному користуванні державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ» з цільовим призначенням - для розвитку інфраструктури порту зайняті будівлями та спорудами санаторно-оздоровчого комплексу ДП «МТП «Чорноморськ» за адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул. Пляжна, 5, в тому числі:

земельна ділянка площею 7,1236 га з цільовим призначенням - для розвитку інфраструктури порту, зайнята будівлями та спорудами санаторно-оздоровчого комплексу ДП «МТП «Чорноморськ» адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул. Пляжна, 5. Код цільового призначення: J12.02. Для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту;

земельна ділянка площею 2,4300 га з цільовим призначенням - для розвитку інфраструктури порту, зайнята будівлями та спорудами санаторно-оздоровчого комплексу ДП «МТП «Чорноморськ» адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул. Пляжна, 5. Код цільового призначення: I.10.02. Для облаштування та догляду за прибрежними захисними смугами.

30.12.2016 відповідно до ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр», на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), (розробник ТОВ "КОМПАНИЯ АМЕТИСТ", Семенова Лариса Василівна), кадастровим реєстратором відділу Держгеокадастру у м. Іллічівську Ляховчак Н.В. проведено державну реєстрацію земельної ділянки за адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул. Пляжна, 5, загальною площею 2,4300 га та присвоєно кадастровій номер: 5110800000:02:026:0149.

14.04.2017 Державним реєстратором Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області Лещенко Ю.О. зареєстровано вид речового права на нерухоме майно - право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5, кадастровій номер: 5110800000:02:026:0149, за державою в особі Одеської державної адміністрації Одеської області та право постійного користування земельною ділянкою за Державним підприємством «Морський торгівельний порт «Чорноморськ», реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1229542351108, номер запису про право власності 20063578.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного

Згідно з ч. 1 ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ст. 144 Конституції визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Стаття 143 Конституції визначає право територіальної громади міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляти майном, що є в комунальній власності.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України.

За ст. 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Відповідно до ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

З метою надання оцінки правомірності державної реєстрації земельної ділянки суду необхідно встановити чи належить земельна ділянка площею 2,4300 га за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5, до комунальної власності Чорноморській міській ради.

З приводу цього суд зазначає наступне.

Як встановлено судом рішенням Іллічівської міської ради Одеської області від 11.04.2012 року №187-VІ було погоджено перелік земельних ділянок які залишаються в державній власності та які передаються у комунальну власність в межах населених пунктів м, Іллічівська, сел. Олександрівка, с. Малодолинське, с, Бурлача Балка на території Іллічівської міської ради Одеської області.

Відповідно до додатку №2 до зазначеного рішення, земельна ділянка (ділянка №1635) площею 2,43 га за адресою: м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5, входить до переліку земельних ділянок які передаються у комунальну власність.

Рішенням Іллічівської міської ради Одеської області від 07.12.2012р. №259-VІ було затверджено проект землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності в межах населених пунктів м, Іллічівська, сел. Олександрівка, с. Малодолинське, с, Бурлача Балка на території Іллічівської міської ради Одеської області, розмежовано земелі державної та комунальної власності в межах населених пунктів м, Іллічівська, сел. Олександрівка, с. Малодолинське, с, Бурлача Балка на території Іллічівської міської ради Одеської області, відповідно до якого земельна ділянка площею 2,43 га за адресою: м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5, є землею комунальної власності.

Крім цього, судом встановлено, що відповідно до рішення Іллічівської міської ради від 29.03.2012 року №168 Територіальній громаді в особі Іллічівської міської ради вирішено видати свідоцтво про право власності на будівлі та споруди, зокрема підпірну стінку хвилелому №1584,8 п.м. та відкриті лотки дощової каналізації №2-11.

30.03.2012 року видано свідоцтво про право власності на будівлі та споруди відповідно до якого, серед іншого, підпірна стінку хвилелому №1584,8 п.м. належить Територіальній громаді в особі Іллічівської міської ради на праві комунальної власності, а Міському управлінню Житлово-комунального господарства м. Іллічівська на праві господарського відання.

Як встановлено судом, зазначена підпірна стінка хвилелому проходить через усю територію земельної ділянки площею 2,43 га що знаходиться за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5.

Відповідно до п. 3 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: а) земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій;

Відповідно до п. 7 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», з дня набрання чинності цим Законом землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.

Зазначений Закон набрав чинності з 1 січня 2013 року.

З огляду на зазначене, враховуючи, що підпірна стінка хвилелому, яка, відповідно до свідоцтва про право власності, належить Територіальній громаді в особі Іллічівської міської ради на праві комунальної власності, проходить через усю територію земельної ділянки площею 2,43 га що знаходиться за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5, суд дійшов висновку, що, у відповідності до вищезазначених приписів Закону, зазначена земельна ділянка є комунальною власністю, а отже власником спірної земельної ділянки є Чорноморська міська рада, як орган, який уповноважений розпоряджатися землями комунальної власності у межах населених пунктів.

Стаття 12 Земельного кодексу визначає повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин. Так, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад.

Відповідно до ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка знаходиться в державній або комунальній власності, без встановлення строку.

На відміну від права власності на землю, праву землекористування притаманні тільки правомочності володіння та користування земельною ділянкою. Зміст правомочностей володіння і користування землекористувача визначають власники землі, при цьому правомочність розпорядження залишається за власниками земельних ділянок. Такою правомочністю у праві постійного землекористування володіє держава або відповідна територіальна громада.

Згідно з ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Як встановлено судом, державне підприємство "Морський торговельний порт "Чорноморськ" є постійним землекористувачем земельної ділянки площею 2,43 га що знаходиться за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5, на підставі Державного акту серії ОД-ІІ № 004798, виданого Іллічівською міською радою.

Відповідно до договору від 10.08.2016 року №16/337-А між ДП «МТП «Чорноморськ» та ТОВ «Компанія Аметист» у 2016 році була розроблена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що перебуває в постійному користуванні ДП «МТП «Чорноморськ» з цільовим призначенням - для розвитку інфраструктури порту, розташованої за адресою, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Транспортна, 2.

30.12.2016 відповідно до ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр», на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), (розробник ТОВ "КОМПАНИЯ АМЕТИСТ", Семенова Лариса Василівна), кадастровим реєстратором відділу Держгеокадастру у м. Іллічівську Ляховчак Н.В. проведено державну реєстрацію земельної ділянки за адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул. Пляжна, 5, загальною площею 2,4300 га та присвоєно кадастровій номер: 5110800000:02:026:0149.

14.04.2017 Державним реєстратором Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області Лещенко Ю.О. зареєстровано вид речового права на нерухоме майно - право власності на земельну ділянку за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5, кадастровій номер: 5110800000:02:026:0149, за державою в особі Одеської державної адміністрації Одеської області та право постійного користування земельною ділянкою за Державним підприємством «Морський торгівельний порт «Чорноморськ», реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1229542351108, номер запису про право власності 20063578.

Формування земельної ділянки як об'єкта цивільних прав визначено приписами ст. 791 Земельного кодексу України. Зокрема, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.

Відповідно до п. п. 2.1., 4.3. Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010 № 376, встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на підставі розробленої та затвердженої технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на підставі раніше розробленої та затвердженої відповідно до статті 186 Земельного кодексу України документації із землеустрою.

Згідно з ч. 14 ст. 186 Земельного кодексу технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) погодженню не підлягає і затверджується, зокрема, органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу, у разі якщо земельна ділянка перебуває у державній або комунальній власності.

Судом встановлено відсутність у матеріалах справи доказів затвердження Чорноморською міською радою технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку площею 2,43 га що знаходиться за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5

Згідно зі ст.152 Земельного кодексу держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Враховуючи те, що державну реєстрацію спірної земельної ділянки здійснено у Державному земельному кадастрі на підставі технічної документації із землеустрою, яка не затверджена у встановленому законом порядку, суд дійшов висновку про правомірність заявленої вимоги щодо визнання протиправними дії Державного кадастрового реєстратора Ляховчак Н.В. відділу у м.Чорноморську міськрайонного управління в Овідіопольському районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області про внесення відомостей про державну реєстрацію земельної ділянки площею 2,4300 га. кадастровий номер 5110800000:02:026:0149, яка знаходиться за адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул.Пляжна, 5.

При цьому суд не наділений можливістю самостійного скасування записів у Державному земельному кадастрі.

Статтею 1 Закону України «Про державний земельний кадастр» передбачено, що державний земельний кадастр - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Відповідно до п. п. 60, 61 Порядку ведення Державного земельного кадастру, запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду. Скасування (поновлення) запису в Поземельній книзі здійснюються шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави для скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів Державного кадастрового реєстратора, який скасував (поновив) запис, та формування з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру нових аркушів Поземельної книги, які засвідчуються: в електронній (цифровій) формі - електронним цифровим підписом Державного кадастрового реєстратора; у паперовій формі - підписом Державного кадастрового реєстратора та скріплюються його печаткою.

Оскільки дії щодо скасування записів у Державному земельному кадастрі належать до виключних повноважень кадастрових реєстраторів, з метою забезпечення реального захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне вимогу про скасування державної реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 2,4300 га. кадастровий номер 5110800000:02:026:0149, яка знаходиться за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5, задовольнити частково, шляхом зобов'язання Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру в Одеській області скасувати державну реєстрацію від 30.12.2016 року в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 2,4300 га. кадастровий номер 5110800000:02:026:0149, яка знаходиться за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5

З огляду на зазначене, з метою забезпечення реального поновлення порушеного права суд вважає що позовна вимога про скасування державної реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на земельну ділянку площею 2,4300 га., кадастровий номер 5110800000:02:026:0149, яка знаходиться за адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул. Пляжна, 5, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1229542351108, номер запису про право власності 20063578 також належить до задоволення.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Бендерський проти України" від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов належить до часткового задоволення.

Відповідно до ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав Відповідачем у справі, або якщо Відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв'язку з задоволенням даного адміністративного позову суд дійшов висновку про стягнення з Головного управління Держгеокадастру в Одеській області на користь Позивача судових витрат зі сплати судового збору в розмірі 1762 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву комунального підприємства "Міське управління житлово-комунального господарства" Чорноморської міської ради Одеської області (вул. Олександрійська, 2-Б, м. Чорноморськ, Одеська обл., 68002, код ЄДРПОУ 03363789) до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 39765871), державного реєстратора Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області Лещенко Юлії Олександрівни (просп. Миру, 33, м. Чорноморськ, Одеська обл., 68003), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: державне підприємство "Морський торговельний порт "Чорноморськ" (вул. Праці, 6, м.Чорноморськ, Одеська обл., 68001, код ЄДРПОУ 01125672), Чорноморська міська рада Одеської області (просп. Миру, 33, м.Чорноморськ, Одеська обл., 68003, код ЄДРПОУ 25932851), Одеська обласна державна адміністрація (просп. Шевченка, 4, м. Одеса, 65032, код ЄДРПОУ 00022585) про визнання незаконними дії та скасування державної реєстрації - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державного кадастрового реєстратора Ляховчак Н.В. відділу у м.Чорноморську міськрайонного управління в Овідіопольському районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області про внесення відомостей про державну реєстрацію земельної ділянки площею 2,4300 га. кадастровий номер 5110800000:02:026:0149, яка знаходиться за адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул.Пляжна, 5.

Зобов'язати Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру в Одеській області скасувати державну реєстрацію від 30.12.2016 року в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 2,4300 га. кадастровий номер 5110800000:02:026:0149, яка знаходиться за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5.

Скасувати державну реєстрацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно земельної ділянки площею 2,4300 га., кадастровий номер 5110800000:02:026:0149, яка знаходиться за адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул. Пляжна, 5, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1229542351108, номер запису про право власності 20063578 також належить до задоволення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 39765871) на користь комунального підприємства "Міське управління житлово-комунального господарства" Чорноморської міської ради Одеської області (вул. Олександрійська, 2-Б, м. Чорноморськ, Одеська обл., 68002, код ЄДРПОУ 03363789) судові витрати у розмірі 1762 грн. (тисяча сімсот шістдесят дві) грн.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук.

.