Справа № 428/12743/19
Провадження №3/428/2442/2019
20 грудня 2019 року м. Сєвєродонецьк
Суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Бойко Н.В., розглянувши матеріали, що надійшли з Кремінського ВП ГУНП в Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспортні данні та відомості щодо РНОКП в матеріалах справи відсутні, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 за ст.173 КУпАП,
12 листопада 2019 року до Сєвєродонецького міського суду Луганської області надійшли матеріали з Кремінського ВП ГУНП в Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 Кодексу України.
За вимогами ч. 2 ст.277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.17 цього Кодексу розглядаються протягом доби.
При цьому, у відповідності до положень ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку про необхідність повернення справи про адміністративне правопорушення для дооформлення органу, який його склав, з наступних підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, а справи про адміністративне правопорушення, передбачені ст. 173 КУпАП, відповідно до ст. 277 КУпАП розглядаються у строк - протягом доби.
В порушення ст. 277 КУпАП, правопорушника співробітниками Кремінського ВП ГУНП в Луганській області до суду доставлено не було.
Незважаючи на це, з метою не допущення порушення строків розгляду справи, судом неодноразово примайлися заходи щодо доставки приводом у судове засідання ОСОБА_1 , виконання якого було доручено співробітникам Сєвєродонецького ВП ГУНП в Луганській області, однак примусовий привід не виконано, з причин відсутності ОСОБА_1 за місцем проживання.
Крім того, 25.11.19 на адресу Сєвєродонецького ВП ГУНП Національної поліції в Луганській області; Сєвєродонецької місцевої прокуратури, Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Луганській області був спрямований лист щодо заходів реагування з цього приводу, однак станом на теперішній час будь-якої відповіді на адресу суду не надходило.
Тобто, судом, у відмінності від органів внутрішніх справ приймалися усі необхідні заходи для розгляду вказаного адміністративного матеріалу.
У відповідності до ст. ст. 1,2 ЗУ «Про національну поліцію», Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Основним завданням поліції є забезпечення публічної безпеки і порядку та протидії злочинності.
Відтак, суд не має можливості розглянути направлені до суду матеріали, зокрема, у строки, передбачені законодавством.
Згідно ст. 9 Конституції України та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Вищевказані джерела права гарантують особі право на свободу та особисту недоторканість, а також право на справедливий і публічний розгляд його справи.
У даному випадку, направлення адміністративного матеріалу до суду без забезпечення явки особи зводить нанівець завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, від цього потерпає система протидії правопорушенням та виховання громадян, нівелюється робота правоохоронної та судової системи в цілому.
Згідно ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України є обов"язковими до виконання на всій території України, а відповідно до ч. 3 ст. 133 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів" невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Дані вимоги Конституції України знайшли своє підтвердження й у ч. 2 ст. 13 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів", згідно яких судові рішення, що набрали законної сили, є обов"язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об"єднаннями на всій території України.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КпАП України, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. № 14).
За змістом рішення Конституційного Суду України від 31 березня 2015 року за № 2-рп/2015 положення частини другої статті 294 КпАП України щодо оскарження в апеляційному порядку постанови судді у справі про адміністративне правопорушення необхідно розуміти так, що в апеляційному порядку може бути оскаржена лише та постанова судді у справі про адміністративне правопорушення, ухвалення якої передбачене частиною першою статті 284 цього кодексу, а саме: про накладення адміністративного стягнення, про застосування заходів впливу, встановлених у статті 241 цього кодексу, про закриття справи. Тобто, постанова судді про повернення матеріалу на дооформлення оскарженню не підлягає.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на дооформлення.
За таких обставин, у зв"язку з тим, що не забезпечення явки до суду правопорушника, не виконання постанови про примусовий привід перешкоджає об"єктивному розгляду даної справи, впливає на всебічність та об"єктивність правової оцінки факту та обставин вчинення адміністративного правопорушення, на правильність, обгрунтованість та справедливість застосування до правопорушника заходів адміністративного стягнення, в порядку ст. 278 КУпАП справа підлягає поверненню для дооформлення.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 256, 276, 278 КУпАП, -
Адміністративний матеріал про притягнення до відповідальності за ст. 173 КУпАП ОСОБА_1 повернути до Кремінського ВП ГУНП в Луганській області для усунення зазначених у постанові недоліків
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н. В. Бойко