Справа № 944/70/20
Провадження №3/944/275/20
10.01.2020 рокум.Яворів
Суддя Яворівського районного суду Львівської області Кондратьєва Н.А., розглянувши в порядку підготовки матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.164 КУпАП, -
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення №0369 від 18.12.2019 року, 18.12.2019 року о 17 год 00 хв встановлено порушення провадження рибогосподарської діяльності директором МРГ «Старичі» ОСОБА_1 , а саме спуск води зі ставка №3 Майданівської дільниці МРГ «Старичі», де проводилось вирощування, зариблення та вилов риби без дозволу на спеціальне водокористування. Окрім того, на час спуску води в жовтні 2019 року договір №5 з ОСОБА_2 КЕЧ був розірвано, тобто рибогосподарська діяльність проводилась без документів дозвільного характеру, чим порушено ст. 1 ЗУ «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів», ЗУ «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Однак, зазначений протокол містить недоліки, без усунення яких є неможливим розгляд справи судом.
Відповідно до положень ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Так, ч. 1 ст. 256 КУпАП передбачає, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол про адміністративне правопорушення не відповідає наведеним вище вимогам, оскільки в ньому:
- до матеріалів справи не долучено документів, які підтверджують факт здійснення порушником господарської діяльності;
- до матеріалів справи не долучено підтверджуючих документів того, ОСОБА_1 є директором МРГ «Старичі», тобто суб'єктом вчинення даного правопорушення.
Згідно диспозиції ч. 1 ст. 164 КУпАП відповідальність наступає за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом. Вказана норма є бланкетною.
Вичерпний перелік документів дозвільного характеру затверджено Законом України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» Відповідно до ст. 1 вказаного закону забороняється вимагати від суб'єктів господарювання отримання документів дозвільного характеру, які не внесені до Переліку, затвердженого цим Законом.
В протоколі про адміністративне правопорушення відсутнє посилання на відповідний пункт Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», який порушено. Окрім цього, відсутній пункт ст. 1 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» норму якого порушено особою, що притягується до адміністративної відповідальності. Не зазначено конкретну норму закону, якою передбачено отримання дозволу на здійснення відповідного виду господарської діяльності.
Враховуючи наведене, вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення складений з порушенням вимог ст. 256 КУпАП, в зв'язку з чим матеріали справи слід повернути відповідному органу для належного оформлення.
Виходячи з викладеного, керуючись ст. ст. 256, 278, 283 КУпАП,
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП повернути в Управління державного агентства рибного господарства у Львівській області (Львівський рибоохоронний патруль) (юридична адреса: м.Львів, вул. Тернопільська, 2а) для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н.А. Кондратьєва