Справа №: 272/7/20
Провадження № 3/272/27/20
10 січня 2020 року
Суддя Андрушівського районного суду Житомирської області Палазюк В.М., ознайомившись із матеріалами справи про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
проживаючого: АДРЕСА_1 ,
пенсіонера, інваліда 2 - ї групи
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що 26 грудня 2019 року о 17 годині 50 хвилин ОСОБА_1 в м. Андрушівка по вул. Зозулінського, 20 керуючи автомобілем марки Skoda Octavia д.н.з. НОМЕР_1 , не вибрав безпечної швидкості руху наближаючись до нерегульованого пішоходного переходу не надав перевагу у русі пішоходу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , внаслідок чого скоїв наїзд на них, що призвело до механічного пошкодження транспортного засобу та пошкодження майна пішоходів, чим порушив п. 18.1,10.1 ПДР.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення, суддя вирішує питання стосовно того, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Стаття 9 Кодексу України про адміністративні правовопрушення передбачає настання адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені КУпАП, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
З матеріалів, доданих до протоколу про адміністративне правопорушення, зокрема пояснення чергового лікаря, вбачається, що під час даної пригоди потерпілі отримали тілесні ушкодження. Проте, до протоколу не була долучена інформація про внесення відомостей до ЄРДР по даному факту та не надана постанова про закриття кримінального провадження. В матеріалах справи відсутні відомості щодо ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, отриманих потерпілими, що позбавляє можливості визначити кваліфікацію даного правопорушення та відмежувати адміністративну відповідальність особи від кримінальної за вказаних обставин.
Як свідчать письмові пояснення потерпілого ОСОБА_2 , він має претензії до водія. Потерпіла ОСОБА_3 взагалі не була опитана при складенні протоколу.
Оскільки наведені порушення є істотними і не можуть бути усунені в судовому засіданні, то матеріали справи як неналежно оформлені підлягають направленню до органу, який порушив адміністративне провадження.
Керуючись ст. ст. 256, 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,-
Адміністративну справу № 272/7/20 відносно ОСОБА_1 за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення направити до Андрушівського відділення поліції Бердичівського ВП ГУНП в Житомирській області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя:В. М. Палазюк