19 грудня 2019 року Справа № 160/10746/19
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ніколайчук С.В., розглянувши клопотання представника відповідача стосовно заміни сторони у справі та зупинення провадження у справі № 160/10746/19 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-МАРКЕТ" (49000, м. Дніпро, пр-т. О. Поля, 40, код ЄДРПОУ 30487219) до Одеської митниці ДФС (65078, м. Одеса, вул. Гайдара, 21, корп. “А” код ЄДРПОУ 39441717) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
01 листопада 2019 року товариство з обмеженою відповідальністю "АТБ-МАРКЕТ" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Одеської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів від 03.07.2019 року №UA500060/2019/000077/2;
- визнати протиправним та скасувати картку відмови Одеської митниці ДФС в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA500060/2019/00406.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2019 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 26 листопада 2019 року о 10:30 годині.
В подальшому розгляд справи було відкладено на 12.12.2019 р. та 19.12.2019 р.
18 грудня 2019 року Одеською митницею ДФС заявлені клопотання, а саме:
- про зупинення провадження у справі № 160/10746/19 у зв'язку з реорганізацією Одеської митниці ДФС шляхом приєднання до Одеської митниці Держмитслужби;
- про заміну відповідача у справі № 160/10746/19 - Одеську митницю ДФС на її правонаступника - Одеську митницю Держмитслужби (65078, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, буд. 21а, код ЄДРПОУ 43333459)
При вирішенні питання про заміну сторони у справі, суд виходить з такого. Відповідно до статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно з ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
З матеріалів справи вбачається, що Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 № 858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком 1, в тому числі і Одеську митницю Держмитслужби.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 №858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної митної служби за переліком згідно з додатком 2, в тому числі і Одеську митницю ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Одеської митниці Держмитслужби.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 № 858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної митної служби.
Пунктом 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074, передбачено, що права та обов'язки органів виконавчої влади переходять у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
Пунктом 12 Порядку № 1074 передбачено, що орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1217-р Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення з 8 грудня 2019 р. Державною митною службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.
Враховуючи викладене, суд зробив висновок, що для подальшого розгляду справи необхідно замінити відповідача у справі № 160/10746/19 з Одеської митниці ДФС на її правонаступника - Одеську митницю Держмитслужби.
Стосовно клопотання про зупинення провадження у справі № 160/10746/19 у зв'язку з реорганізацією Одеської митниці ДФС шляхом приєднання до Одеської митниці Держмитслужби, суд зазначає наступне.
В обґрунтування вищевказаного клопотання представником відповідача зазначено, що Одеську митницю ДФС було реорганізовано шляхом приєднання до Одеської митниці Держмитслужби. Також, пунктом 1 частини 1 статті 236 КАС України передбачено, що суд зупиняє провадження у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи, ліквідації суб'єкта владних повноважень, іншого органу, а також злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, - до встановлення правонаступника.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі, зокрема, смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи, ліквідації суб'єкта владних повноважень, іншого органу, а також злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, - до встановлення правонаступника.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» №858 від 02.10.2019 року, утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком 1 та реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 2.
Встановлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної митної служби.
Згідно з додатком 2 до зазначеної постанови реорганізуються, зокрема, Одеська митниця ДФС шляхом приєднання до Одеської митниці Держмитслужби.
Відповідно до п. 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1074 від 20.10.2011 року, права та обов'язки органів виконавчої влади переходять у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України «Питання Державної митної служби» №1217-р від 04.12.2019 року, Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення з 08 грудня 2019 року Державною митною службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України №227 від 06.03.2019 року «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.
З 08.12.2019 року функції і повноваження Державної фіскальної служби з реалізації державної митної політики здійснюють відповідні територіальні органи Державної Митної служби України.
Крім того, згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Одеська митниця ДФС перебуває у стані припинення.
Таким чином, Одеську митницю ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Одеської митниці Держмитслужби, тому Одеська митниця Держмитслужби є правонаступником Одеської митниці ДФС, а отже має певне коло прав та обов'язків останньої.
Суд зазначає, що відповідно до вищенаведеного Одеська митниця Держмитслужби, яка є правонаступником Одеської митниці ДФС вже встановлена та функції і повноваження наведеному органу передані, а тому суд не вбачає підстав для задоволення клопотання представника відповідача в частині зупинення провадження у справі до встановлення правонаступника.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 52, 236, 241-244, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Клопотання представника Одеської митниці ДФС - задоволити частково.
Замінити відповідача у справі № 160/107467/19 Одеську митницю ДФС на її правонаступника - Одеську митницю Держмитслужби (65078, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, будинок 21 А, ЄДРПОУ 43333459).
В іншій частині клопотання відмовити.
Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Ніколайчук