08 січня 2020 року справа № 580/3813/19
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Рідзель О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до комунального некомерційного підприємства «Черкаський обласний наркологічний диспансер Черкаської обласної ради» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
02.12.2019 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до комунального некомерційного підприємства «Черкаський обласний наркологічний диспансер Черкаської обласної ради» (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо надання не повної публічної інформації за запитом від 31.10.2019;
- зобов'язати відповідача надати позивачу повну інформацію, що запитувалася згідно п. 3 запиту від 31.10.2019 на отримання публічної інформації про розмір заробітної плати ОСОБА_2 за період участі в тендерному комітеті КЗ «ЧОНД» та КНП «Черкаський обласний наркологічний диспансер Черкаської обласної ради».
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що надана відповідачем відповідь на запит не містить запитуваної ним інформації в повному об'ємі. Наведене, на думку позивача, свідчить, що відповідачем протиправно порушено право на отримання інформації.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 09.12.2019 відкрито провадження у адміністративній справі, та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження в адміністративній справі, що підтверджується відповідним поштовим повідомленням наявним в матеріалах справи, однак відзив на позов не подав, поважності причин неподання відзиву суду не повідомив.
Натомість, відповідач надав суду інформацію про заробітну плату ОСОБА_2 та просив суд закрити провадження у справі.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 08.01.2020 відмовлено у закритті провадження в адміністративній справі.
Розглянувши подані документи та матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
31.10.2019 позивач звернувся із запитом на отримання публічної інформації до відповідача, в якому просив надати інформацію:
1. про періоди участі ОСОБА_2 в тендерному комітеті КЗ «ЧОНД»;
2. про те, які приймались рішення тендерним комітетом КЗ «ЧОНД» за участі ОСОБА_2 ;
3. про розмір заробітної плати ОСОБА_2 за період участі в тендерному комітеті КЗ «ЧОНД»;
4. про те, чи займає на даний час посади в КЗ «ЧОНД» ОСОБА_2
11.11.2019 відповідач листом №01-34-1197 повідомив позивача, що:
1. ОСОБА_2 є учасником тендерного комітету з 01.08.2016;
2. за участі ОСОБА_2 приймались рішення з закупівлі закладом медикаментів, теплової енергії, електроенергії;
3. ОСОБА_2 отримує заробітну плату відповідно до 10 тарифного розрядку тарифної сітки;
4. з 2010 року по теперішній час ОСОБА_2 займає посаду головної медичної сестри КНП «Черкаський обласний наркологічний диспансер Черкаської обласної ради».
Позивач, вважаючи, що відповідач не надав повної інформації щодо заробітної плати ОСОБА_2 звернувся за захистом своїх прав до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 34 Конституції України встановлено, що кожен має право вільно збирати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя (ч. 3 ст. 34 Конституції України).
Відповідно до ст. 5 Закону України від 02.10.1992 № 2657-XII «Про інформацію» (далі - Закон № 2657-XII) кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Частиною 1 ст. 20 Закону №2657-XII встановлено, що за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011р. №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).
Відповідно до ст. 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом; публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 3 Закону №2939-VI передбачено, що право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Розпорядники інформації зобов'язані надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації (п. 6 ч. 1 ст. 14 Закону №2939-VI).
Відповідно до ст. 12 Закону №2939-VI суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону №2939-VI юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, визнаються розпорядниками інформації для цілей цього Закону, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів.
Пунктом 4 ч. 2 ст. 13 Закону №2939-VI передбачено, що до розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).
Частиною 1 ст. 63 Господарського кодексу України встановлено, що комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами (частина друга статті 78 Господарського кодексу України).
Відповідно до ч. 3 ст. 78 Господарського кодексу України майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).
Відповідно до ч. 1 ст. 140 Господарського кодексу України джерелами формування майна суб'єктів господарювання є, зокрема, грошові та матеріальні внески засновників; доходи від реалізації продукції (робіт, послуг); доходи від цінних паперів; капітальні вкладення і дотації з бюджетів та інше.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідач є комунальним підприємством Черкаської обласної ради.
Отже, відповідач є розпорядником інформації в розумінні Закону №2939-VI.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 5 Закону №2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Пунктом 1 частини 3 статті 10 Закону №2939-VI встановлено, що розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом.
Позивач у своєму запиті, зокрема просив надати інформацію щодо заробітної плати стосовно заробітної інформації ОСОБА_2 за період участі в тендерному комітеті відповідача.
Однак, у відповіді на запит, відповідач зазначив, що ОСОБА_2 отримує заробітну плату відповідно до 10 тарифного розряду тарифної сітки
Таким чином відповідач проявив бездіяльність не надавши точної та повної інформації щодо заробітної плати ОСОБА_2 .
Виходячи з викладеного, суд вважає, що така бездіяльність відповідача є порушенням права на отримання інформації, реалізація якого визначена ч. 2 ст. 34 Конституції України та Законом №2939-VI, а тому є підставою для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо надання у повному обсязі відповіді по суті запиту позивача від 31.10.2019 року.
Порушене право на інформацію підлягає поновленню шляхом зобов'язання відповідача надати позивачу належну обґрунтовану відповідь на п. 3 його запиту від 31.10.2019 щодо розміру заробітної плати ОСОБА_2 за період участі в тендерному комітеті КЗ «ЧОНД» та КНП «Черкаський обласний наркологічний диспансер Черкаської обласної ради» відповідно до вимог Закону №2939-VI.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Відповідно до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.
Керуючись ст. 6, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1.Позов задовольнити повністю.
2.Визнати протиправною бездіяльність комунального некомерційного підприємства «Черкаський обласний наркологічний диспансер Черкаської обласної ради» щодо надання публічної інформації у повному обсязі за запитом від 31.10.2019.
3.Зобов'язати комунальне некомерційне підприємство «Черкаський обласний наркологічний диспансер Черкаської обласної ради» (18028, м. Черкаси, проспект Хіміків, 62, код ЄДРПОУ 05540451) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) публічну інформацію у повному обсязі, згідно п. 3 запиту від 31.10.2019 на отримання публічної інформації про розмір заробітної плати ОСОБА_2 за період участі в тендерному комітеті КЗ «ЧОНД» та КНП «Черкаський обласний наркологічний диспансер Черкаської обласної ради».
4.Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя О.А. Рідзель