Рішення від 09.01.2020 по справі 560/3776/19

Справа № 560/3776/19

РІШЕННЯ

іменем України

09 січня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним, скасування наказу та зобов'язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки" від 14.11.2019 №22-9756-СГ, яким ОСОБА_1 було відмовлено у передачі у власність земельної ділянки площею 2,0000 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0159;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву гр. ОСОБА_1 від 01.11.2019 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,0000 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0159 та передачу її у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області та прийняти рішення відповідно до частини 9 статті 118 Земельного кодексу України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до наказу відповідача від 20.09.2019 №22-7055-СГ позивачеві надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земельної ділянки (кадастровий номер 6825086000:03:005:0105), яка розташована за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

На підставі вказаного наказу позивачем було замовлено у ліцензованої землевпорядної організації виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Розроблений проект землеустрою було погоджено відповідно до статті 186-1 Земельного кодексу України. Проектом землеустрою було встановлено, що земельна ділянка, яка відводиться у власність, відноситься до особливо цінних земель, а тому відповідно до статті 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" підлягає обов'язковій державній експертизі. У зв'язку з цим, проект землеустрою було подано до відповідача для проведення такої експертизи на отримання висновку. 11.10.2019 відповідачем надано позитивний висновок державної землевпорядної експертизи, згідно якого проект землеустрою в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно та погоджується. Даний висновок був затверджений в.о. начальника управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. Оскільки проект землеустрою був погоджений відповідно до ст. 186-1 ЗК України, 23.10.2019 він був поданий кадастровому реєстратору для реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі та присвоєння їй кадастрового номера. 30.10.2019 кадастровим реєстратором відділу у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області була зареєстрована земельна ділянка площею 2,0000 га та присвоєно їй кадастровий номер 6825086000:03:005:0159.

01.11.2019 позивач звернулася до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,0000 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0159 та передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області. До заяви були додані: оригінал проекту землеустрою, позитивний висновок державної землевпорядної експертизи, а також витяг з ДЗК про земельну ділянку. За результатом розгляду заяви, відповідачем було прийнято наказ №22-9756-СГ від 14.11.2019 "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки. Підставою відмови слугувала відсутність погодження Чорноострівської об'єднаної громади щодо передачі у власність земельної ділянки та відсутність в проекті інформації щодо пунктів ДГМ, до яких було здійснено прив'язку мережі із зазначенням їх назв, координат та місця розташування відносно земельних ділянок. Даний наказ позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

09.12.2019 надійшов відзив, в якому представник відповідача проти позову ОСОБА_1 заперечив, зазначив, що підставами прийняття спірного наказу стала відсутність погодження Чорноострівської об'єднаної громади щодо передачі позивачу у власність земельної ділянки та відсутність у проекті із землеустрою інформації щодо пунктів Державної геодезичної мережі, до яких було здійснено прив'язку мережі із зазначенням їх назв, координат та місця розташування відносно земельних ділянок. Просив в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.11.2019 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.11.2019 відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 20.09.2019 №22-7055-СГ позивачеві надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земельної ділянки (кадастровий номер 6825086000:03:005:0105), яка розташована за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

На підставі вказаного наказу позивачем було замовлено у ліцензованої землевпорядної організації виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Розроблений проект землеустрою було погоджено відповідно до статті 186-1 Земельного кодексу України. Проектом землеустрою було встановлено, що земельна ділянка, яка відводиться у власність, відноситься до особливо цінних земель, а тому відповідно до статті 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" підлягає обов'язковій державній експертизі. У зв'язку з цим, проект землеустрою було подано до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області для проведення такої експертизи на отримання висновку.

11.10.2019 Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області надано позитивний висновок державної землевпорядної експертизи, згідно якого проект землеустрою в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно та погоджується. Даний висновок був затверджений в.о. начальника управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. Оскільки проект землеустрою був погоджений відповідно до статті 186-1 Земельного кодексу України, 23.10.2019 він був поданий кадастровому реєстратору для реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі та присвоєння їй кадастрового номера.

30.10.2019 кадастровим реєстратором відділу у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області була зареєстрована земельна ділянка площею 2,0000 га та присвоєно їй кадастровий номер 6825086000:03:005:0159.

01.11.2019 позивач звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,0000 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0159 та передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області. До заяви були додані: оригінал проекту землеустрою, позитивний висновок державної землевпорядної експертизи, а також витяг з ДЗК про земельну ділянку.

За результатом розгляду заяви, відповідачем було прийнято наказ №22-9756-СГ від 14.11.2019 "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки". Підставою відмови слугувала відсутність погодження Чорноострівської об'єднаної громади щодо передачі у власність земельної ділянки та відсутність в проекті інформації щодо пунктів ДГМ, до яких було здійснено прив'язку мережі із зазначенням їх назв, координат та місця розташування відносно земельних ділянок.

Даний наказ позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому з метою захисту своїх прав, звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Згідно частин 8-9 статті 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Отже, підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках.

Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України, норми статті 118 Земельного кодексу України не містять.

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 року №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад", доручено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 1 лютого 2018 р. забезпечити, зокрема, здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об'єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Отже, отримання погодження від органу місцевого самоврядування для передачі у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 р. №60-р доручено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру (Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області), а не позивачу.

Крім цього, суд звертає увагу на те, що законодавцем не внесено жодних змін до статей 118, 186, 186-1 Земельного кодексу України, якими врегульовано механізм безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, а також порядок погодження і затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Таким чином, відсутність відповідного погодження об'єднаної територіальної громади не є підставою для відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Отже, відмова в затвердженні проекту землеустрою, викладена у наказі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки" від 14.11.2019 №22-9756-СГ є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Враховуючи викладене, суд вважає що для належного захисту порушених прав позивачки необхідно зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву гр. ОСОБА_1 від 01.11.2019 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,0000 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0159 та передачу її у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області та прийняти рішення відповідно до частини 9 статті 118 Земельного кодексу України.

Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до положень статті 139 КАС України, не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки" від 14.11.2019 №22-9756-СГ, яким ОСОБА_1 було відмовлено у передачі у власність земельної ділянки площею 2,0000 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0159

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву гр. ОСОБА_1 від 01.11.2019 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,0000 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0159 та передачу її у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області та прийняти рішення відповідно до частини 9 статті 118 Земельного кодексу України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 09 січня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)

Головуючий суддя Д.Д. Гнап