про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником
08 січня 2020 року СєвєродонецькСправа № ЗВ/360/75/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В. розглянувши у порядку письмового провадження заяву Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження ВП № 34435154 за вимогою від 17.09.2012 № Ф80У виданої Управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганській області про стягнення боргу у розмірі 3860,30 грн з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ,
21.12.2019 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження ВП № 34435154 за вимогою від 17.09.2012 № Ф80У виданої управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганській області про стягнення боргу у розмірі 3860,30 грн з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
В обґрунтування заяви зазначено, що постановою Попаснянського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 25.09.2012 на підставі статті 28 Закону України «Про виконавче провадження» відкрито виконавче провадження № 34435154 щодо примусового виконання вимоги № Ф80У від 17.09.2012 Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення на користь управління несплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 3860,30 грн.
На теперішній час вимога управління в повному обсязі не виконана, заборгованість в сумі 429,39 грн відповідачем непогашено.
11.08.2013 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" від 04.07.2013 № 406-VІІ, яким врегульоване питання щодо передачі функцій адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від Пенсійного фонду України до Міністерства доходів і зборів України.
Зазначеним Законом внесені зміни в ряд нормативно-правових актів, зокрема і в Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Так, відповідно до положень п. 2 ст. 12 Закону № 2464-VI із змінами та доповненнями центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахуванні, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Функції з адміністрування єдиного внеску були передані від органів Пенсійного фонду - органам Міністерства доходів і зборів, відповідно в спірних відносинах з боржником Головне управління Державної податкової служби у Луганській області Державної податкової служби України фактично є правонаступником управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області.
На підставі викладеного, просить суд замінити сторону виконавчого провадження за вимогою № Ф80У від 17.09.2012, з стягувача - Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області, у виконавчому провадженні за вимогою управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 3860,30 грн, його процесуальним правонаступником - Головним управлінням ДПС у Луганській області Державної податкової служби України.
Представник заявника у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, просив розглянути заяву за відсутності представника.
Боржник у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник Головного управління ДПС у Луганській області у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Згідно частини другої статті 379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою),та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Оскільки немає перешкод для розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта згідно частини дев'ятої статті 205 КАС України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження та дослідивши матеріали, суд дійшов наступного.
Управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області 17.09.2012 винесено вимогу № Ф80У про сплату недоїмки, штрафних санкцій та пені за Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", з якого вбачається, що ОСОБА_1 не сплатила суму боргу (недоїмку) у розмірі 3860,30 грн (арк. спр. 6).
25.09.2012 державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Попаснянського районного управління юстиції винесена постанова про відкриття виконавчого провадження ВП №34435154 з виконання вимоги № Ф80У від 17.09.2012 винесеної Управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (арк. спр. 7).
Згідно листа № 1409/9/12-32-10-03-17 від 28.10.2019 Головного управління ДПС у Луганській області залишок суми заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску у розрізі боржників та вимог, стороною виконавчого провадження в якому залишилось управління, станом на 01.10.2019 за ОСОБА_1 рахується недоїмка в сумі 429,39 грн (арк спр. 13-14).
Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України від 04.07.2013 №406-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" Пенсійний фонду України передає, а Міністерство доходів і зборів України отримує, зокрема сальдо розрахунків платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині недоїмки, штрафів, пені та авансових платежів/переплат з 01.10.2013.
Відповідно акту передачі даних з карток особових рахунків платників єдиного внеску від 30.09.2013 (арк. спр. 11-12) за ОСОБА_1 станом на 01.10.2013 рахуються борг з єдиного внеску у розмірі 2305,62 грн.
Надаючи правову оцінку, суд зазначає наступне.
11.08.2013 набрав чинності Закону України від 04.07.2013 № 406-VІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку із проведенням адміністративної реформи", яким врегульовано питання щодо передачі функцій з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від Пенсійного фонду України до Міністерства доходів і зборів України.
Зокрема, пунктом 102 розділу 1 Закону № 406-VІІ у пункті 6 частини 1 статті 1 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 2464-VI від 08.07.2010 "Територіальним органам Пенсійного фонду України'' замінено словами „органи доходів і зборів" викладено частину четверту статті 8 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в наступній редакції: „4. Порядок нарахування обчисленої сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийняття відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику".
Відповідно до статті 12 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, відповідно до покладених на нього завдань забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску.
Згідно з п. 7 частини першої статті 13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Крім того, у відповідності до п. 3 Перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку із проведенням адміністративної реформи" процедури адміністрування, які здійснюють органи доходів і зборів, поширюються на періоди до набрання чинності цього Закону.
За визначенням підпункту 14.1.1-1 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні, який набрав чинності 01 січня 2017 року, внесені зміни до Податкового кодексу України. Зокрема, зазначеним Законом внесені зміни до статті 19-1, доповнено кодекс статтями 19-2 і 19-3, пункт 41.1 статті 41 викладено в новій редакції.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України", реорганізовано ДФС України та утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України
Також, згідно п. 2 Постанови №1200 Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" постановлено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1. Реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р "Питання Державної податкової служби" погоджено з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
На виконання вищевказаного розпорядження наказом ДПС України від 28.08.2019 "Про початок діяльності Державної податкової служби України" розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється.
В свою чергу наказом Головного управління ДПС у Луганській області від 29.08.2019 № 5 "Про початок діяльності Головного управління ДПС у Луганській області" Головним управлінням ДПС у Луганській області розпочато виконання функцій і повноважень Головного управління ДФС у Луганській області, що припиняється.
Наказом Державної податкової служби України від 12.07.2019 № 14 затверджене Положення про Головне управління ДПС у Луганській області. Відповідно до пункту 1 Положення, Головне управління ДПС у Луганській області є правонаступником усіх прав та обов'язків Головного управління ДФС у Луганській області.
Отже, у зв'язку з завершенням заходів з утворення Державної податкової служби України та оголошенням про початок її діяльності, та відповідно і її територіальних органів, саме Головне управління ДПС у Луганській області є належним правонаступником та стягувачем за вимогою № Ф80У від 17.09.2012.
Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Частиною п'ятою статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне здійснити заміну сторони виконавчого провадження стягувача з Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області на Головне управління ДПС у Луганській області.
Керуючись статтями 205, 241-250, 256, 294, 295, 379, пунктом 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження ВП № 34435154 за вимогою № Ф80У від 17.09.2012 винесеної Управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганській області про стягнення заборгованості у розмірі 3860,30 грн з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити.
Замінити стягувача у виконавчому провадженні ВП № 34435154 з примусового виконання вимоги № Ф80У від 17.09.2012 винесеної Управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області, про стягнення з ОСОБА_1 суми боргу у розмірі 3860,30 грн, з Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області на Головне управління ДПС у Луганській області (93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 72, код ЄДРПОУ 43143746).
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяТ.В. Смішлива