Справа № 127/34301/19
Провадження № 2-а/127/606/19
"03" січня 2020 р.м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого - судді Чернюка І.В.,
при секретарі Панчук І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до поліцейського 2 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції у Вінницькій області рядового поліції Герасимчука Олександра Сергійовича (місце знаходження: м. Вінниця, вул. Ботанічна, 24) про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом. Позовні вимоги мотивовані тим, що 11.12.2019 р. відповідачем відносно нього було винесено постанову серії ЕАК № 1848423 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 121 ч. 6 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 170 грн. 00 коп. Зі змісту постанови вбачається, що він 11.12.2019 року о 01 год. 34 хв. в м. Вінниці по вул. Келецька, 69А керував транспортним засобом марки «Toyota Avensis" д.н.з. НОМЕР_1 у якого державний номерний знак не був освітлений в темну пору доби, чим порушив п. 2.9 в ПДР та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст. 121 ч. 6 КУпАП.
Вищевказану постанову позивач вважає незаконною та не обґрунтованою, оскільки відомості зазначеній в ній не відповідають дійсним обставинам справи, а дії інспектора патрульної поліції при винесенні постанови були незаконними та такими, що грубо порушили права позивача.
В позовній заяві ОСОБА_1 зазначив, що дійсно він керував автомобілем в зазначений час, на вказаному в оскаржуваній постанові відрізку дороги, з не освітленим державним номерним знаком. Однак, позивач звертає увагу на те, що він перед початком руху на транспортному засобі перевірив технічний стан автомобіля на його справність, зокрема, з огляду на темну пору доби, належність роботи зовнішнього його освітлення, у тому числі заднього номерного знаку. На думку позивача, вищевказана технічна несправність виникла під час руху транспортного засобу.
ОСОБА_1 звертає увагу на те, що він не мав можливості одразу усунути вказану несправність на місці зупинки, а тому мав намір продовжити рух до місця стоянки при цьому застосувавши всі необхідні заходи безпеки. Однак, відповідач не відреагував на викладені обставини та одразу виніс оскаржувану постанову.
На підставі викладено позивач вважає, що в його діях відсутній склад правопорушення передбачений ч. 6 ст. 121 КУпАП, а тому на його думку провадження у даній справі підлягає закриттю. У зв'язку з викладеними обставинами останній просить позовну заяву задовольнити.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, натомість надав заяву в якій просив розгляд справи провести у його відсутність. Позовну заяву підтримує у повному обсязі та просить її задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомив, відзив на позовну заяву не надав.
Згідно ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій. Відповідно до ч.2 ст. 268 КАС України учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи, визначеної частиною першою цієї статті, з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду.
Відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Ухвалою від 23.12.2019 року відкрито провадження у адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до поліцейського 2 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції у Вінницькій області рядового поліції Герасимчука О.С. про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Із матеріалів справи вбачається, що 11.12.2019 року поліцейським 2 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції у Вінницькій області рядовим поліції Герасимчуком О.С. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАК № 1848423, якою визнано винним ОСОБА_1 в тому, що він 11.12.2019 року о 01 год. 34 хв. в м. Вінниці по вул. Келецька, 69А керував транспортним засобом марки «Toyota Avensis" д.н.з. НОМЕР_1 у якого державний номерний знак не був освітлений в темну пору доби, чим порушив п. 2.9 в ПДР, внаслідок чого останній скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 6 ст. 121 КУпАП.
Вказаною постановою на ОСОБА_1 накладено стягнення у виді штрафу в сумі 170 гривень.
Відповідно до ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Частиною другою та четвертою статті 258 КУпАП визначено, що протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі. Відповідно до ст. 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про порушення правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту (в тому числі ст. ст. 122, 126 КУпАП). У випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу. Частиною 5 ст. 258 КУпАП не передбачені винятки щодо необхідності складання протоколу за правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху у разі заперечення особи щодо порушення.
Аналогічне положення міститься і в підпунктах 1, 2 розділу ІІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі.
Отже, у разі скоєння правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху постанова у справі про адміністративне правопорушення виноситься відразу на місці вчинення правопорушення, що і було вчинено поліцейським 2 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції у Вінницькій області рядовим поліції Герасимчуком О.С.
Відповідальність за частиною 6 статті 121 КУпАП передбачає керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку, його експлуатація без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерним знаком, закріпленим у не встановленому для цього місці, закритим іншими предметами, у тому числі з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють його ідентифікацію, чи забрудненим, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані двадцяти метрів, перевернутим чи неосвітленим, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, зі змісту оскаржуваної постанови вбачається, що позивач керував транспортним засобом у якого державний номерний знак не був освітлений в темну пору доби, чим порушив п. 2.9 в ПДР.
Згідно п. 2.9 в ПДР України водієві забороняється: керувати транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС, або таким, що не пройшов відомчу реєстрацію в разі, якщо законом встановлена обов'язковість її проведення, а також без номерного знака або з номерним знаком, що: не належить цьому засобу; не відповідає вимогам стандартів; закріплений не в установленому для цього місці; закритий іншими предметами чи забруднений, що не дає змоги чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 м; неосвітлений (у темну пору доби або в умовах недостатньої видимості) чи перевернутий.
Відповідно до ч. 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
З матеріалів справи вбачається, що дійсно позивач керував транспортним засобом марки «Toyota Avensis" д.н.з. НОМЕР_1 у якого державний номерний знак не був освітлений в темну пору доби. Однак, дана несправність виникла під час руху автомобіля і позивач не знав про її існування та намагався її усунути одразу на місці зупинки транспортного засобу працівниками поліції, але враховуючи те, що одразу відремонтувати вказану не справність позивач не мав можливості, а тому зробив вказані дії в найближчий час, що підтверджується актом виконаних робіт №ПМ-Т-А8807. від 13.12.2019.
Проаналізувавши положення Правил дорожнього руху України, матеріали справи, суд дійшов до висновку про наявність у діях позивача ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 121 КУпАП.
Водночас, статтею 280 КУпАП закріплено обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи те, що будь яких негативних наслідків, які б враховувались при визначенні ступеню суспільної небезпечності адміністративного правопорушення не настало, крім того, діями позивача не було створено перешкод або завдано шкоду іншим учасникам дорожнього руху, також, враховуючи те, що позивач одразу усунув механічну несправність коли дізнався про її виникнення, а тому суд приходить до висновку про малозначність даного правопорушення.
Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Поряд з цим, положеннями частини третьої статті 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне змінити захід стягнення, що накладений постановою поліцейського 2 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції у Вінницькій області рядового поліції Герасимчука О.С. від 11.12.2019 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 121 ч. 6 КУпАП, у вигляді штрафу у розмірі 340 грн. та на підставі ст. 22 КУпАП звільнити його від адміністративної відповідальності, у зв'язку із малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
На підставі вищесказаного та керуючись ст. 7, 22, ч. 6 ст. 121, ст. 247, 293 КУпАП ст.ст. 72, 77, 118-119,122, 243-244,246, 262, 286 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до поліцейського 2 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції у Вінницькій області рядового поліції Герасимчука Олександра Сергійовича (місце знаходження: м. Вінниця, вул. Ботанічна, 24) про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити частково.
Постанову поліцейського 2 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції у Вінницькій області рядового поліції Герасимчука Олександра Сергійовича, серії ЕАК № 1848423 від 11 грудня 2019 року, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 121 КУпАП змінити в частині заходу стягнення.
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 121 КУпАП, та на підставі ст. 22 КУпАП звільнити його від адміністративної відповідальності, у зв'язку із малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 121 КУпАП - закрити.
В іншій частині - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя