печерський районний суд міста києва
Справа № 757/28582/19-ц
16 грудня 2019 року Печерський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Вовк С. В.,
за участі секретаря судових засідань Брачун О. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської обласної ради, третя особа - ОСОБА_2 , про визнання недійсними результатів конкурсу,
Позиція сторін у справі
У червні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Київської обласної ради, третя особа - ОСОБА_2 , про визнання недійсними результатів конкурсу.
Позовні вимоги обґрунтовувались тим, що сторони перебували у трудових відносинах. З 2006 року до 13 серпня 2015 року позивач займав посаду генерального директора комунального підприємства Київської обласної ради «Київський академічний обласний музично-драматичний театр ім. П.К. Саксаганського» (далі - Театр ім. П.К. Саксаганського).
22 жовтня 2018 року комісія з проведення повторного конкурсного добору на посаду генерального директора Театру ім. П.К. Саксаганського вирішила визнати ОСОБА_2 переможцем повторного конкурсного добору на посаду генерального директора Театру ім. П.К. Саксаганського.
ОСОБА_1 брав участь у першому та повторному конкурсному доборі на посаду генерального директора Театру ім. П.К. Саксаганського та не погоджується з результатами проведення зазначеного конкурсного добору, вважає його незаконним.
ОСОБА_1 зазначаэ, що в порушення норм Закону України «Про культуру» та Наказу №380, встановлено, що на момент звернення трудового колективу до Київської обласної ради, вимога щодо обов'язкової участі секретаря конкурсної комісії в зборах трудового колективу не дотримана.
На думку ОСОБА_1 таке порушення є істотним та ставить під сумнів всі подальші етапи конкурсу.
Позивач зазначає, що жеребкування відбувалось в прозорій скрині, без перемішування жеребків для голосування. Такі порушення зафіксовані на відео.
Оскільки, члени комісії з жеребкування на засіданні не обговорювали підстав щодо їх недопущення до участі у жеребкуванні, а просто наосліп проголосували на вимогу голови комісії з жеребкування, таке голосування слід вважати недійсним таким, що не відбулось.
Позивач вважає, що порушення строків, які встановлено законом для призначення переможця конкурсу на 8 (вісім) місяців ставить під сумнів законність можливого призначення такого кандидата на посаду генерального директора Театру ім. П.К. Саксаганського.
Представник відповідача подав відзив на позов, в якому зазначив, що за результатами проведеного конкурсу, конкурсна комісія не змогла прийти до єдиного висновку щодо обрання переможця конкурсу. Тому, розпорядженням голови Київської обласної ради від 10 вересня 2018 року № 335 оголосила повторний конкурс на заміщення посади та розпорядженням голови Київської обласної ради VII скликання від 09 жовтня 2018 року № 376 створила комісію з проведення повторного конкурсного добору. Київська обласна рада діяла виключно в межах своїх повноважень та відповідно до норм чинного законодавства України.
Включення запропонованих трудовим колективом кандидатур було б порушенням вимог законодавства, а конкурсна комісія була повноважною.
Шість громадських об'єднань подали документи з порушенням вимог Закону України «Про культуру» та Положення про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника державного закладу культури, що належить до сфери управління Міністерства культури України від 31.05.2016 № 380, та за організаційно-правовою формою дані громадські організації відносились до громадської спілки. Саме тому відповідні громадські об'єднання не було включено до складу конкурсної комісії, так, як в розумінні Закону України «Про культуру» вони відносились до громадських спілок, а не громадських організацій.
Крім того, факт недопуску до складу конкурсної комісії громадськими спілками не оскаржувався.
Позивач в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином, до суду подав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Представник відповідача та третя особа в судове засідання не з'явились, про розгляд справи повідомлялись належним чином причини неявки суду не повідомили.
Процесуальні дії
Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 06 червня 2019 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Фактичні обставини справи
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Позивач з 2006 року до 13 серпня 2015 року займав посаду генерального директора Театру ім. П.К. Саксаганського.
Розпорядженням голови Київської обласної ради від 09.08.2018 № 294, 13 серпня 2015 року у зв'язку із закінченням терміну дії контракту, ОСОБА_1 звільнено з посади генерального директора Театру ім. П.К. Саксаганського відповідно до пункту 2 частини 1 статті 36 Кодексу законів про працю України.
Розпорядженням Київської обласної ради VII скликання від 01 червня 2018 року № 201 оголошено конкурс на заміщення посади генерального директора Театру ім. П.К. Саксаганського.
Розпорядженням Київської обласної ради VII скликання від 25 липня 2018 року № 267 створено комісію з проведення конкурсного добору на посаду генерального директора Театру ім. П.К. Саксаганського.
За результатами, проведеного конкурсу на заміщення посади генерального директора Театру ім. П.К. Саксаганського конкурсна комісія не змогла прийти до єдиного висновку щодо обрання переможця конкурсу, оскільки кандидати ОСОБА_2 та ОСОБА_1 набрали рівну кількість голосів.
10 серпня 2018 року розпорядженням Київської обласної ради VII скликання від 10 серпня 2018 року № 295 ОСОБА_2 призначено на посаду в.о. генерального директора Театру ім. П.К. Саксаганського.
Київська обласна рада VII скликання розпорядженням від 10 вересня 2018 року № 335 оголосила повторний конкурс на заміщення посади генерального директора Театру ім. П.К. Саксаганського.
Розпорядженням від 09 жовтня 2018 року № 376 Київської обласної ради VII скликання створено комісію з проведення повторного конкурсного добору на посаду генерального директора Театру ім. П.К. Саксаганського.
19 жовтня 2018 року № 387 внесено зміни до розпорядження Київської обласної ради VII скликання від 09 жовтня 2018 року № 376 .
22 жовтня 2018 року комісія з проведення повторного конкурсного добору на посаду генерального директора Театру ім. П.К. Саксаганського вирішила визнати ОСОБА_2 переможцем повторного конкурсного добору на посаду генерального директора Театру ім. П.К. Саксаганського.
Позиція суду та оцінка аргументів сторін
За змістом статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Використання примусової праці забороняється.
У статті 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина перша статті 16 ЦК України).
Порядок проведення конкурсного добору на посаду керівника державного чи комунального закладу культури регулюються Законом України «Про культуру» та Положенням про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника державного закладу культури, що належить до сфери управління Міністерства культури України, затвердженим наказом Міністерства культури України від З 1.05.2016 № 380 (далі - Наказ № 380).
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про культуру», керівники державних та комунальних закладів культури призначаються на посаду шляхом укладення з ними контракту строком на п'ять років за результатами конкурсу.
Згідно з ч. 1 ст. 21-1 Закону України «Про культуру», керівником державного чи комунального закладу культури може бути особа, яка має вищу освіту, стаж роботи у сфері культури не менше трьох років, володіє державною мовою та здатна за своїми діловими і моральними якостями, освітнім і професійним рівнем виконувати відповідні посадові обов'язки.
Статтею 21-2 Закону України «Про культуру» визначено, що кандидатів на посаду керівника державного чи комунального закладу культури визначає конкурсна комісія за результатами відкритого та публічного конкурсного добору на зайняття цієї посади.
Конкурсний добір керівника державного чи комунального закладу культури складається з таких етапів: оголошення органом управління конкурсу на посаду керівника державного чи комунального закладу культури; формування складу конкурсної комісії; подання документів кандидатами на посаду керівника державного чи комунального закладу культури; добір кандидатів на посаду керівника державного чи комунального закладу культури; призначення органом управління керівника державного чи комунального закладу культури.
Організацію та проведення конкурсного добору, а також роботу конкурсної комісії забезпечує орган управління.
Орган управління оголошує конкурс на посаду керівника державного чи комунального закладу культури не пізніш як за два місяці до завершення строку повноважень керівника державного чи комунального закладу культури відповідно до контракту або впродовж семи днів з дня дострокового припинення його повноважень.
Під час розгляду справи встановлено, що за результатами, проведеного конкурсу на заміщення посади генерального директора Театру ім. П.К. Саксаганського конкурсна комісія не змогла прийти до єдиного висновку щодо обрання переможця конкурсу, оскільки кандидати ОСОБА_2 та ОСОБА_1 набрали рівну кількість голосів.
На переконання суду, така обставина є об'єктивною підставою для проведення повторного конкурсного добору. При цьому необхідності вчинення інших дій комісії у таких випадках Законом не встановлено.
Відповідно до ч. 1 ст. 21-3 Закону України «Про культуру» конкурсна комісія складається з дев'яти членів.
Згідно з ч. 4 ст. 21-4 Закону України «Про культуру» у разі проведення конкурсного добору на посаду керівника державного чи комунального закладу культури, яким управляє орган влади Автономної Республіки Крим, місцевий орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, по три кандидатури до складу конкурсної комісії подають члени трудового колективу, громадські організації у сфері культури відповідного функціонального спрямування та орган управління.
У частині 5 статті 21-3 Закону України «Про культуру» визначено, що кандидатури до складу конкурсної комісії від трудового колективу обираються на загальних зборах трудового колективу.
На загальних зборах трудового колективу Театру ім. П. К. Саксаганського, які відбулись 19.09.2018 p., було обрано три кандидатури до складу конкурсної комісії від трудового колективу.
Київська обласна рада отримала лист від голови зборів трудового колективу ОСОБА_3 з зазначенням трьох кандидатур, які рекомендуються для включення до складу конкурсної комісії.
Відповідно до Положення № 380 кандидатури до складу конкурсної комісії від трудового колективу обираються на загальних зборах трудового колективу та визначаються з числа осіб, які не є членами трудового колективу закладу культури, на посаду керівника якого проводиться конкурсний добір.
Однією з вимог Положення № 380 є те, що у загальних зборах трудового колективу з обрання кандидатур до складу конкурсної комісії має брати участь, без права голосу, секретар конкурсної комісії, який призначається органом управління підприємства.
На засіданні трудового колективу Комунального підприємства Київської обласної ради «Київський академічний обласний музично-драматичний театр ім. П. К. Саксаганського», секретаря конкурсної комісії не було запрошено, що є порушенням процедури проведення загальних зборів трудового колективу.
Разом з тим, суд враховує те, що відповідно до ч. 9 ст. 21-3 Закону України «Про культуру» конкурсна комісія вважається повноважною у разі затвердження в її складі не менше шести осіб.
Таким чином, включення запропонованих трудовим колективом кандидатур було б порушенням вимог законодавства, а конкурсна комісія була повноважною.
Відповідно до ч. 6 ст. 21-3 Закону України «Про культуру», громадські організації у сфері культури відповідного функціонального спрямування подають по три кандидатури органу управління, який шляхом жеребкування визначає трьох кандидатів до складу конкурсної комісії. Орган управління забезпечує онлайн-трансляцію жеребкування на своєму офіційному веб-сайті.
Статтею 1 Закону України «Про громадські об'єднання» визначено, що громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка.
Громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.
Громадська спілка - це громадське об'єднання, засновниками якого є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права та фізичні особи.
Згідно з п. 5 Розділу 2 Положення про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника державного закладу культури, що належить до сфери управління Міністерства культури України, затвердженого наказом Міністерства культури України від 31.05.2016 № 380 відбір кандидатур для включення до складу конкурсної комісії від громадських організацій здійснюється шляхом жеребкування.
Жеребкування проводиться в разі подання кандидатур не менше ніж від двох громадських організацій.
Для проведення жеребкування утворюється комісія з жеребкування у складі голови, секретаря та членів комісії.
Секретарем комісії з жеребкування є секретар конкурсної комісії.
Судом встановлено, що до конкурсної комісії подано одинадцять заявок від різних організацій.
Згідно з п. 5 Розділу 2 Положення про формування складу та організацію роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника державного закладу культури, що належить до сфери управління Міністерства культури України від 31.05.2016 № 380, комісія з жеребкування, зокрема, приймає рішення про допущення кандидатур від громадських організацій до участі у жеребкуванні.
Враховуючи те, що відповідні громадські об'єднання не було включено до складу конкурсної комісії, так, як в розумінні Закону України «Про культуру» вони відносились до громадських спілок, а не громадських організацій, а члени комісії з жеребкування одноголосно проголосували за недопущення цих організацій до жеребкування, то позиція сторони відповідача є ґрунтовною, дії відповідають вимогам закону.
З огляду на все вищевикладене, суд дійшов до висновку про те, що процедура конкурсного добору на посаду генерального директора Комунального підприємства Київської обласної ради «Київський академічний обласний музично-драматичний театр ім. П. К. Саксаганського» проводилась відповідно до вимог чинного законодавства України, а тому позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 1-23, 76-81, 89, 95, 131, 141, 258-259, 263-265, 267, 352, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Київської обласної ради (адреса: 01196, м. Київ, пл. Лесі Українки, 1; ЄДРПОУ 24572267), третя особа - ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд міста Києва.
Повний текст рішення виготовлено 23 грудня 2019 року.
Суддя С. В. Вовк