Рішення від 03.01.2020 по справі 560/3866/19

Справа № 560/3866/19

РІШЕННЯ

іменем України

03 січня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати незаконним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 29.10.2019 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з 28.10.2019 з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності відповідно до вимог частини 9 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII та призначити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 60% від місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 27.09.2019 №18-110зп без обмеження граничного розміру в її виплаті.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду від 17.04.2014 у справі №686/7544/14-а йому довічно призначено пенсію за вислугу років у розмірі 80% від розміру місячної заробітної плати на підставі статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ, а також проведено перерахунок пенсії відповідно до вказаної норми у розмірі 80% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України від 12.08.2016.

Позивач вказав, що з 06.12.2018 йому встановлено 2 групу інвалідності з причини загального захворювання.

З врахуванням положень частин 2, 9 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII та на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 27.09.2019 №18-110зп, після звільнення з органів прокуратури, позивач звернувся до відповідача з заявою про переведення на пенсійне забезпечення по інвалідності.

Проте, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 29.10.2019 ОСОБА_1 відмовлено в переведенні на пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII з посиланням на частину 20 статті 86 вказаного закону, а саме на відсутність нормативного акту Кабінету Міністрів України, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Позивач, вважає, що неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акту, який визначає умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у переведенні позивача на пенсію по інвалідності на підставі його заяви.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.12.2019 відкрито провадження в цій адміністративній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

До суду 18.12.2019 надійшли додаткові пояснення позивача, в яких він зазначив, що рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019 працівникам прокуратури повернуто право на перерахунок пенсії, а також визначено, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

До суду 27.12.2019 надійшов відзив, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначив, що ОСОБА_1 з 14.04.2014 призначено пенсію за вислугу років згідно з Законом України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ та з урахуванням постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 17.04.2014 у справі №686/7544/14-а.

Позивач 28.10.2019 звернувся до відповідача з заявою щодо переходу на пенсію по інвалідності згідно з Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII. Проте, вказаний закон не передбачає переведення (перерахунок) призначеної пенсії з одного виду на інший.

Відповідно до частини 20 статті 86 Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 29.10.2019 позивачу відмовлено в призначенні пенсії по інвалідності згідно з Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, оскільки на даний час відсутні нормативні акти Кабінету Міністрів України, які визначають умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Відповідач звернув увагу на те, що відповідно до постанови Верховного Суду від 14.02.2018 у справі №635/903/17, відсутність визначених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій, не може вважатись доказом протиправності дій Пенсійного фонду України і покладати на нього обов'язки, не передбачені законодавством.

Щодо позовної вимоги виплачувати пенсію без обмеження її граничного розміру, відповідач зазначив, що згідно з абзацом 6 частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, який не визнавався неконституційним, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.12.2019 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін.

Розглянувши подані матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 14.04.2014 призначено пенсію за вислугу років згідно з Законом України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ.

За змістом довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0979905 ОСОБА_1 з 06.12.2018 встановлена 2 група інвалідності, причина інвалідності - загальне захворювання.

Відповідно до наказу Генеральної прокуратури України від 17.10.2019 №1142ц ОСОБА_1 звільнений з посади заступника начальника відділу представництва органів прокуратури в суді управління представництва інтересів держави в суді Департаменту підтримання обвинувачення та представництва інтересів держави в судах Генеральної прокуратури України та органів прокуратури з 18.10.2019 на підставі пункту 9 частини 1 статті 51 Закону України "Про прокуратуру".

Позивач звернувся до відповідача з заявою від 28.10.2019 щодо переведення на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 29.10.2019 №968250881866 ОСОБА_1 відмовлено в переході з пенсії за вислугою років на пенсію по інвалідності, оскільки станом на 28.10.2019 відсутні нормативні акти Кабінету Міністрів України, які визначають умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури (частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII).

Про результати розгляду заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача листом від 31.10.2019 №35685/02. Зазначено, що з набранням чинності Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ, зокрема, частина 13 статті 50-1 (щодо перерахунку пенсії). Вказано, що з урахуванням пункту 8 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", працівникам прокуратури пенсії призначаються відповідно до норм статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII. При цьому, частиною 20 вказаної статті визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Проте, на час надання відповіді відповідна постанова Кабінету Міністрів України про перерахунок призначених пенсій відсутня.

Позивач, вважаючи порушеними його права на пенсійне забезпечення, звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ набрав чинності 15.07.2015.

Частиною 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ було визначено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Проте, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VІІІ частину 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ було викладено у такій редакції: "20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

На момент звернення позивача із заявою від 28.10.2019 діяла норма частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ в редакції Закону від 28.12.2014 № 6-VІІІ, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, відмова органу Пенсійного фонду, викладена в рішенні від 29.10.2019 №968250881866, ґрунтувалась на положеннях частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ, відповідно до яких умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України, а оскільки такого рішення Уряд не приймав, в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 було відмовлено.

При цьому суд зазначає, що 13.12.2019 Конституційним Судом України ухвалено рішення №7-р(ІІ)/2019 у справі за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII.

Конституційний Суд зазначив, що до повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатує, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що "права делегування законодавчої функції парламентом іншому органу влади (у даному випадку Кабінету Міністрів України) Основним Законом України не передбачено. Таке делегування порушує вимоги Конституції України, згідно з якими органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 6, частина друга статті 19 Основного Закону України). До аналогічних висновків Конституційний Суд України дійшов у рішеннях від 9 жовтня 2008 року №22-рп/2008, від 23 червня 2009 року №15-рп/2009" (абзац другий підпункту 3.2 пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 20 травня 2010 року № 14-рп/2010).

За результатами розгляду конституційної скарги Конституційний Суд вирішив визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 резолютивної частини рішення Конституційний Суд установив порядок виконання цього рішення, а саме:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Таким чином з 13.12.2019 частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII не підлягає застосуванню в редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що на момент прийняття рішення від 29.10.2019 №968250881866 відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії враховуючи діючу на момент такої відмови редакцію частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру".

Разом із тим, підстави такої відмови ґрунтувалися на тих обставинах, які станом на час розгляду цієї справи були визнані неконституційними 13.12.2019 Конституційним Судом України рішенням №7-р(ІІ)/2019. Тому, наявні правові підстави для скасування рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 29.10.2019 №968250881866.

В частині позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з 28.10.2019 з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності відповідно до вимог частини 9 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII та призначити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 60% від місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 27.09.2019 №18-110зп без обмеження граничного розміру в її виплаті, суд відмовляє в їх задоволенні. В цьому випадку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не були досліджені ні наявність підстав для переведення (перерахунку) пенсії позивача, ні довідка Генеральної прокуратури України від 27.09.2019 №18-110зп та її складові. Відмова ґрунтувалася виключно на тих підставах, що були визнані неконституційними, зокрема, відсутності визначених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.10.2019.

Суд наголошує, що при повторному розгляді заяви позивача відповідач не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, що скасоване судом, і повинен вирішити заяву позивача, з урахуванням правової оцінки, наданої судом обставинам у цій справі.

Щодо вимоги про встановлення контролю за виконанням рішення суду та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт по виконанню цього рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов'язком суду. Крім цього, враховуючи обставини цієї справи у суду не має підстав вважати, що суб'єкт владних повноважень буде порушувати закон не виконуючи рішення суду, тому у задоволенні вимоги про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання цього судового рішення слід відмовити.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, наявні правові підстави для часткового задоволення позовних вимог.

З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 29.10.2019 №968250881866.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.10.2019 з урахуванням правої оцінки, наданої судом у рішенні.

В задоволенні інших вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 03 січня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Д.А. Божук