02 січня 2020 року Справа № 280/2515/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Сонгулія О.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (69035, м.Запоріжжя, вул.Незалежної України, буд.72а; код ЄДРПОУ 38025388)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО ДНІПРО» (71321, Запорізька область, Камянсько-Дніпровський район, с.Дніпровка, вул.Кірова, буд.273а; код ЄДРПОУ 30837720)
про зупинення виконання робіт,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО ДНІПРО» (далі - відповідач), в якому позивач просить суд зупинити господарську діяльність відповідача технологічним обладнанням, пов'язаним з утворенням забруднюючих речовин: бетономішалка; вулканізатор; вулканізатор саморобний; ємність для відстоя масла 1,5 м.куб.; завантажувач насіння ЗАВ-50; міні комбікормовий завод (ферма№9); молот гідравлічний; обладнання для виробництва крупи; обладнання для виробництва рослинного масла; завантажувач насіння ЗАВ-20; колонки заправочні (2 од.); котел твердого палива; котельня; критий ТОК; критий ТОК1; ковальський стан; металообробні верстати (17 од.); зварювальні апарати (2 од.); свинарник (ферма №9); центральний ТОК, до отримання відповідачем дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що при проведенні планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО ДНІПРО» виявлено порушення вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря та встановлено, що відповідач здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу від ряду технологічних обладнань та об'єктів, пов'язаних з утворенням забруднюючих речовин, про що зазначено в акті перевірки. Таким чином, господарська діяльність відповідача здійснюється з порушенням вимог та умов чинного законодавства, пов'язаних зі здійсненням викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, у зв'язку з чим просить позовні вимоги задовольнити на зупинити таку господарську діяльність.
Ухвалою суду від 03.06.2019 відкрито загальне позовне провадження в справі, призначено підготовче судове засідання на 01.07.2019.
21.06.2019 відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов (вх.№25433), у якому він заперечує проти позову, та зазначає, що не погоджується з висновками про порушення вимог ч.5, 6 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 №2707-XII (далі - Закон №2707-XII). Звертає увагу, що на підставі висновків акту перевірки відповідачем виписаний припис №037/098/142/03 від 15.04.2019, який оскаржується у Запорізькому окружному адміністративному суді у справі №280/2868/19. Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 01.07.2019 провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №280/2868/19.
Ухвалою суду від 07.11.2019 поновлено провадження у справі, призначено підготовче судове засідання на 04.12.2019.
Ухвалою суду від 04.12.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено судове засідання на 19.12.2019.
04.12.2019 представник позивача та представник відповідача кожен окремо звернулись до суду із заявами про розгляд справи у письмовому провадженні.
Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні на підставі наявних у суду матеріалів.
Розглянувши надані письмові докази, суд встановив на їх підставі такі фактичні обставини.
Відповідно до наказу Державної екологічної інспекції у Запорізькій області від 01.04.2019 року №142, направлення на проведення планової перевірки від 01.04.2019 №128, з 03.04.2019 по 15.04.2019 посадовими особами Державної екологічної інспекції у Запорізький області проведено плановий захід державного нагляду (контролю), щодо додержання Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРО ДНІПРО» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за наслідками, якого складено Акт перевірки №098/142/03 (далі - Акт №098/142/03).
В Акті перевірки №098/142/03 зазначено, що в період з 2016-2018 років до теперішнього часу відповідач здійснює діяльність відповідно до визначених КВЕДів, яка супроводжується викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюються без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади від технологічного обладнання та об'єктів, пов'язаних з утворенням забруднюючих речовин Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО ДНІПРО» за адресою: 71321, Запорізька область, Кам'янсько-Дніпровський район, с.Дніпровка, вул.Кірова, буд.273А, що є порушенням частин 5, 6 статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час проведення заходу державного нагляду (контролю) посадовими особами позивача складений припис №037/098/142/03 від 15.04.2019, пунктом 1 якого, зобов'язано відповідача - отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від технологічного обладнання та об'єктів, пов'язаних з утворенням забруднюючих речовин Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО ДНІПРО» за адресою: 71321, Запорізька область, Кам'янсько-Дніпровський район, с.Дніпровка, вул.Кірова, буд.273А, термін виконання до 15.07.2019.
З метою заборони відповідачу проведення робіт, пов'язаних зі здійсненням викидів в атмосферне повітря без відповідного дозволу на такі викиди, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V).
Згідно із статтею 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом
Частиною 4 статті 4 Закону №877-V передбачено, що виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Відповідно до статті 34 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 №1264-XII (далі - Закон №1264-XII) завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Згідно з частиною 1 статті 35 Закону №1264-XII державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
За змістом пункту «а» частини 1 статті 20-2 Закону №1264-XII до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема: про охорону атмосферного повітря.
Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Із наведеного вбачається, що контроль за охороною навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів покладено на Державну екологічну інспекцію України та її територіальні органи. З цією метою вони в межах своїх повноважень та у визначеному законодавством порядку проводять перевірки, з-поміж іншого, суб'єктів господарювання на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Частиною 6 статті 7 Закону №877-V визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Згідно з частиною 7 статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначає Закон №2707-XII, у статті 10 якого передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо (пункт 1 частини 1 статті 10 цього Закону).
Відповідно до положень статті 11 Закону №2707-XII для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п'ять років за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування з урахуванням особливостей екологічної ситуації регіону, населеного пункту можуть додатково встановлювати перелік забруднюючих речовин, за якими здійснюється регулювання їх викидів на відповідній території.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Суд зазначає, що підставою для звернення позивача до суду з даним позовом є виявлені в ході перевірки порушення, зокрема, здійснення відповідачем господарської діяльності, яка супроводжується викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, у зв'язку з чим винесений відповідний припис.
Судом встановлено, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16.08.2019 у справі №280/2868/19, яке набрало законної сили 17.09.2019, визнано протиправним та скасовано припис №037/098/142/03 від 15.04.2019, прийнятий відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО ДНІПРО», в частині пунктів 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.
Зазначеним рішенням встановлено відсутність обов'язку відповідача щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, оскільки відсутнє устаткування, при експлуатації якого необхідно отримувати дозвіл на викиди.
Вказане судове рішення, яке набрало законної сили, має преюдиційний характер, а встановлені у ньому фактичні обставини справи не потребують повторного доведення.
Звільнення від доказування з підстав установлення преюдиційних обставин в іншому судовому рішенні, передбачене частиною 1 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), варто розуміти так, що учасники адміністративного процесу не зобов'язані повторно доказувати ті обставини, які були встановлені чинним судовим рішенням в іншій адміністративній, цивільній або господарській справі, якщо в цій справі брали участь особи, щодо яких відповідні обставини встановлені.
Тобто, за змістом частини 4 статті 78 КАС України учасники адміністративного процесу звільнені від надання доказів на підтвердження обставин, які встановлені судом при розгляді іншої адміністративної, цивільної чи господарської справи. Натомість такі учасники мають право посилатися на зміст судового рішення у відповідних справах, що набрало законної сили, в якому відповідні обставини зазначені як установлені.
Отже, враховуючи те, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16.08.2019 у справі №280/2868/19 встановлено відсутність обов'язку відповідача щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, у зв'язку з відсутністю відповідного устаткування, при експлуатації якого необхідно отримувати дозвіл на викиди, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зупинення господарської діяльності відповідача до отримання ним дозволу на викиди забруднюючих речовин.
Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність відмови в задоволенні позову Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО ДНІПРО» про зупинення виконання робіт.
Керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд,
У задоволенні позову Державної екологічної інспекції у Запорізькій до Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО ДНІПРО» про зупинення виконання робіт - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - Державна екологічна інспекція у Запорізькій області, місцезнаходження: 69035, м.Запоріжжя, вул.Незалежної України, буд.72а; код ЄДРПОУ 38025388.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРО ДНІПРО» (71321, Запорізька область, Камянсько-Дніпровський район, с.Дніпровка, вул.Кірова, буд.273а; код ЄДРПОУ 30837720.
Повне судове рішення складено 02.01.2020.
Суддя М.О. Семененко