Рішення від 02.01.2020 по справі 280/6014/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

02 січня 2020 року о/об 09 год. 05 хв.Справа № 280/6014/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Поліщук Я.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ у Запорізькій області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в частині відмови ОСОБА_1 у здійсненні переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію державного службовця.

У позові зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області і отримує пенсію за віком. 24.09.2019 через Приморський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою, в якій просив перевести з пенсії за віком на пенсію державного службовця. Листом від 27.09.2019 за №8/М-11 позивач отримав письмову відмову.

Позивач просив позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що згідно з п.2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 втратив чинність Закон України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. На призначення пенсії за Законом України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців (ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993), можуть розраховувати дві категорії осіб: 1) державні службовці, які на день набрання чинності Законом України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 (01.05.2016) обіймають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 та актами Кабінету Міністрів України; 2) особи, які на день набрання чинності Законом України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 мають менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 та актами Кабінету Міністрів України. Періоди роботи позивача на посаді секретаря, завідуючої відділу учнівської молоді райкому комсомолу Приморського ЛКСМУ з 26.08.1982 та відповідального секретаря у справах неповнолітніх Приморського райвиконкому Запорізької області з 21.03.1989 по 24.10.1990 року хоч і були передбачені штатами державних органів, але не належали до посад державної служби. Відповідно до наданих документів позивачем для переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідачем при розрахунку стажу державної служби було взято наступні записи трудової книжки: з 21.03.1989 по 09.07.1991 - Приморський райвиконком відповідальний секретар у справах неповнолітніх; з 09.07.1991 по 30.04.1992 - секретар виконкому районної Ради народних депутатів; з 01.05.1992 по 15.09.1994 - секретар апарату районної державної адміністрації; з 01.07.2002 по 14.05.2004 - головний спеціаліст но кадрах управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області; з 18.11.2008 по 02.08.2010 - директор Приморського районного центру зайнятості; з 03.08.2010 по 10.06.2014 - заступник голови Приморської райдержадміністрації Запорізької області; з 11.06.2014 по 02.03.2015 - директор Приморського районного центру зайнятості. Загалом, стаж державної служби позивача становить 13 років 7 місяців 24 дні, але право для переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця відсутнє у зв'язку з тим, що на час звернення за переведенням позивач не обіймала посаду державної служби, як того вимагає законодавство України, а саме державні службовці, які на день набрання чинності Законом України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 (01.05.2016) обіймають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 та актами Кабінету Міністрів України.

Відповідач проти позову заперечував.

Ухвалою судді від 09.12.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, суд з'ясував наступне.

Згідно з Паспортом громадянина України НОМЕР_3 ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За матеріалами справи позивачу призначено пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За результатом розгляду заяви позивача про переведення позивача з пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» відповідач надав відповідь від 27.09.2019 за №8/М-11, згідно з якою стаж роботи на посадах віднесених до відповідних категорій посад державної служби складає 13 років 7 місяців 23 дні.

У Трудовій книжці НОМЕР_2 зазначено про трудову діяльність позивача: з 15.08.1981 по 26.08.1982 - вчитель російської мови та літератури Інзовської СШ; з 26.08.1982 по 21.03.1989 - секретар, завідуюча відділом учнівської молоді райкому комсомолу Приморського ВКЛКСМ; з 21.03.1989 по 08.07.1991 - відповідальний секретар у справах неповнолітніх Приморського райвиконкому Запорізької області; з 09.07.1991 по 30.04.1992 - секретар Приморського райвиконкому; з 01.05.1992 по 15.09.1994 - секретар в апараті районної державної адміністрації; з 16.09.1994 по 28.06.2002 - касир-рахівник, директор пансіонату; з 01.07.2002 по 14.05.2004 - головний спеціаліст по кадрам в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області; з 17.05.2004 по 17.11.2008 - начальник дитячої оздоровчої установи «Хвиля» Запорізької обласної організації профспілки працівників охорони здоров'я України; з 18.11.2008 по 02.08.2010 - директор Приморського районного центру зайнятості Запорізької області; з 03.08.2010 по 10.06.2014 - заступник голови Приморської районної державної адміністрації Запорізької області; з 11.06.2014 по теперішній час - директор Приморського районного центру зайнятості Запорізької області, директор Приморської районної філії Запорізького обласного центру зайнятості.

У Довідці Запорізького обласного центру зайнятості від 25.06.2019 за №1986/01-22 виданій позивачу зазначено: «… ОСОБА_1 працює в Запорізькій обласній службі зайнятості з 11.06.2014 року (наказ Запорізького обласного центру зайнятості від 10.06.2014 року №278-к) по 20.05.2018 року на посаді директора Приморського районного центру зайнятості Запорізької області, а з 21.05.2018 року (наказ Запорізького обласного центру зайнятості від 17.05.2018 року №320-к) по теперішній час - директором Приморської районної філії Запорізького обласного центру зайнятості. У зв'язку з втратою чинності розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 року №410-р та набранням чинності наказу Міністерства соціальної політики України від 16.12.2014 року №1043 «Про умови оплати праці працівників державної служби зайнятості», зареєстрованого Міністерством юстиції України 26.12.2014 року №1646/26423, введенням в дію нових Структури та Штатних розписів обласних центрів зайнятості у 2015 році, які містять перелік посад, що не відносяться до категорій посад державних службовців та виконанням наказу Державного центру зайнятості від 19.02.2015 року №20 «Про зміни в організації праці, істотних умов праці в державній службі зайнятості», наказу Запорізького обласного центру зайнятості від 12.02.2015 року №18-о «Про затвердження структури та штатних розписів центрів зайнятості Запорізької області» посади працівників Запорізької обласної служби зайнятості з 02.03.2015 року не відносяться до категорії посад державних службовців. Стаж державної служби ОСОБА_1 в Запорізькій обласній службі зайнятості складає 02 роки 05 місяців 06 днів. Загальний стаж державної служби ОСОБА_1 складає 20 років 02 місяці 18 днів. …».

У п.10 Розділі ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 за №889-VIII (набрав чинності 01.05.2016) зазначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з п.12 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 за №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Як зазначено у ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 за №889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 за №3723-XII зазначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. (…).

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. (…) До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 55 років - які народилися по 30 вересня 1956 року включно; 55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року; 56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року; 56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року; 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року; 57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року; 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року; 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року; 59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року; 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року; 60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

ОСОБА_1 призначена пенсія за віком.

Згідно з п.4 ч.2 ст.46 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 за №889-VIII до стажу державної служби зараховуються: час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Відповідно до п.2 Розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 за №2493-III дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

Як зазначено у п.2 «Порядку обчислення стажу державної служби», затвердженого 03.05.1994 постановою Кабінету Міністрів України №283 (який 01.05.2016 втратив чинність), до стажу державної служби зараховується робота (служба): (…) на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком; (…).

До «Переліку державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби», який є додатком до «Порядку обчислення стажу державної служби», віднесено Виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи.

Згідно з п.3 «Порядку обчислення стажу державної служби» до стажу державної служби включається також: (…) час роботи: в організаціях, передбачених абзацом четвертим пункту 3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993р. №1049; (…).

Відповідно до п.3 «Положення про про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів», затвердженого 20.12.1993 постановою Кабінету Міністрів України №1049, до стажу роботи, який надає право на одержання надбавки за

вислугу років, зараховується: (…) стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статтею 118 КЗпП України.

У ст.118 КЗпП України зазначено, що працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

При прийнятті до уваги наведені норми права загальний стаж державної служби ОСОБА_1 складає 20 років 02 місяці 18 днів.

Таким чином, враховуючи наведені норми права та фактичні обставини, матеріали справи, суд вважає, що ОСОБА_1 має право на пенсію державного службовця на підставі п.12 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 за №889-VIII, ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 за №3723-XII.

Відповідач вірно зрозумів волевиявлення позивача викладене у заяві від 24.09.2019 (на яку надано відповідь від 27.09.2019 за №8/М-11).

При наданні відповіді від 03.01.2019 за №731/А-4 відповідач не посилався на норми Закону України «Про звернення громадян».

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Позивач документально підтвердив, що загальна сума судових витрат понесених ним при поданні позовної заяви до суду становить 778,40 грн., з яких: 768,40 грн. - судовий збір; 10,00 грн. - банківські послуги.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) в частині відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) у здійсненні переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) перевести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з пенсії за віком на пенсію державного службовця.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати у сумі 778 грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення складено 02.01.2020.

Суддя О.О. Прасов