26 грудня 2019 року м. Ужгород№ 260/1094/19
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Плеханова З.Б.
при секретарі Завадняк А.В.
за участю:
позивача: Державний вищий навчальний заклад "Ужгородський національний університет" ,- представник Митровка Я.В.
відповідача: Головного управління ДФС у Закарпатській області - представник Кремер Л.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного вищого навчального закладу "Ужгородський національний університет" до Головного управління ДФС у Закарпатській області визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
Державний вищий навчальний заклад "Ужгородський національний університет" звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління у м. Ужгороді Головного управління ДФС у Закарпатській області , яким просить:
1.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.04.2019р. №0016785012 в частині застосування до ДВНЗ «Ужгородський національний університет» штрафу в сумі 939 407,15 грн. (дев'ятсот тридцять дев'ять тисяч чотириста сім гривень 15 коп.) за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, які не надаються покупцю і виписані на суму податкових зобов'язань на умовне постачання товарів (послуг), які використані для звільнених від ПДВ операцій.
2.Стягнути на користь позивача судові витрати за рахунок бюджетних
асигнувань відповідача.
Позиції сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 28 березня 2019 року відповідачем було проведено камеральну перевірку, щодо дотримання ДВНЗ «Ужгородський національний університет» встановлених законодавством граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість. У межах даної камеральної перевірки перевірено дотримання ДВНЗ «Ужгородський" національний університет» встановлених законодавством граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість за період: січень, лютий, березень, квітень, травень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року; січень, лютий, березень, квітень, травень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2018 року, про що складено акт перевірки від 28.03.2019р. №658/12-01/701/02070832, в якому перевіряючі прийшли до висновку про наявність порушень граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість, а саме порушення п. 201. 10 ст. 201 Податкового кодексу України.
За результатами проведеної перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення від 22.04.2019р. №0016785012 Управління у м.Ужгороді Головного управління ДФС у Закарпатській області. яким до ДВНЗ «Ужгородський національний університет» застосовано штрафні санкції на загальну суму 939 529, 71 грн.
ДВНЗ «Ужгородський національний університет» визнає порушення граничних строків реєстрації накладних №128, 129, 130 від 15.02.2017р., №194 від 10.08.2018р. та у зв'язку з цим правомірність застосування штрафних санкцій в частині накладення на навчальний закладу штрафу в сумі 122, 56 грн.
Однак, на думку позивача, загальна сума протиправно застосованого до ДВНЗ «Ужгородський національний Університет» у відповідності до оскаржуваного податкового повідомлення - рішення штрафу складає 939407,15 грн. Відтак, Позивач не погоджується із такими рішеннями контролюючого органу, у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
23 серпня 2019 року, на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшов відзив на даний адміністративний позов, у якому відповідач заперечує проти позовних вимог, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Зокрема зазначає, що згідно з ІС «Єдиний реєстр податкових накладних» (далі ЄРПН) податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних у ЄРПН, виписані ДВНЗ «Ужгородський національний університет» за період січень-травень, липень-грудень 2017 року, січень-травень, липень- грудень 2018 року, перелік яких надано в акті перевірки, зареєстровані в ЄРПН з порушенням законодавчо встановлених термінів, а саме: порушено терміни реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних на загальну суму ПДВ 9394794,50 гривень. Відповідно до п. 120і. 1 ст. 120і Кодексу, ҐУ ДФС у Закарпатській області винесено ППР від 22.04.2019 №0016785012 щодо застосування, штрафу на загальну суму 939529,71 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН. Позивач не погоджуючись із зазначеним податковим повідомленням-рішенням оскаржив останнє до ДФС України, однак Рішенням від 01.07.2019 №29624/6/99-99-11-06-01-25 ДФС України "Про результати розгляду скарги" контролюючий орган залишив без змір ППР від 22.04.2019 №0016785012, а скаргу - без задоволення. Зазначає, що Позивач посилається на Порядок заповнення податкової накладної. Головне управління ДФС у Закарпатській області вважає такі висновки Позивача хибними та такими, що не ґрунтуються на нормах закону, а є вільним трактуванням судової практики та законодавчих норм. У зв'язку з вищеописаним, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
10 жовтня 2019 року від представника позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив на даний адміністративний позов. в якому позивач відхиляє заперечення відповідача проти позову з наступних мотивів. Так зазначає, що Відповідач безпідставно припускає, що спірні 36 зведених податкових накладних, складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість. Відповідачем не враховано, що спірні зведені податкові накладні складено за результатами нарахування податкових зобов'язань із операцій за товарами/послугами придбаними позивачем із податком на додану вартість, які призначені для використання у освітній діяльності позивача, тобто в операціях, звільнених від оподаткування .
Також зазначає, що не можна взяти до уваги припущення відповідача про те, що 36 спірних зведених податкових накладних складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість з огляду й на таке.
Відповідач безпідставно обґрунтовує такий висновок тим, що у графі 8 Розділу Б спірних податкових накладних не зазначено код ставки 903, заповнено рядок III Розділу А із зазначенням загальної суми податку на додану вартість, не зазначено у рядку IX Розділу А обсягів операцій, звільнених від оподаткування, вказано у рядку У Розділу А обсяги постачання за основною ставкою. Такий висновок не ґрунтується на нормах чинного законодавства. У той же час спірні зведені податкові накладні, складені у чіткій відповідності до Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1307 від 31.12.2015 р. Однак зазначає, що відповідач, посилаючись на положення Порядку, застосовує норми, що регулюють заповнення іншого типу податкової накладної, аніж є предметом розгляду у даній справі. Вказане, на думку позивача, свідчить, що спірні 36 зведених податкових накладних не мають жодних ознак податкових накладних, складених на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість. Наявні у матеріалах справи, а також додані до даної відповіді на відзив письмові докази підтверджують, що спірні податкові накладні складені на постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, що виключає застосування юридичної відповідальності за порушення строків їх реєстрації відповідно до ст. 120-1 ПК України. Враховуючи вищенаведене, просить задовольнити позов у повному обсязі.
11 жовтня 2019 року від представника відповідача на адресу суду надійшли доповнення до відзиву, в яких відповідач зазначає, що податкові накладні, які зареєстровані Позивачем з порушенням граничного строку, встановленого пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), містять код ставки податку на додану вартість « 20», рядки I, II, III, V розділу А податкових накладних заповнені, що свідчить про те, що податкові накладні складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість. Суми ПДВ по спірних накладних включені ДВНЗ «Ужгородський національний університет» до рядка 4.1 «Нараховано податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України за операціями, що оподатковуються за основною ставкою» розділу І «Податкові зобов'язання» податкових декларацій з ПДВ за відповідні періоди. Окрім того, зазначає, що згідно скріншоту, наданого Позивачем, проглядається, що податкова накладна від 31.12.2018р. №221 створена в електронному вигляді 15.01.2019р. о 09:47, протокол перевірки свідчить наступне: 15.01.2019р. о 16:45 підписано бухгалтером, 15.01.2019р. о 16:45 підписано печаткою, 15.01.2019р. о 16:45 очікується доставка, 16.01.2019р. о 08:44 очікується доставка, 16.01.2019р. о 14:17 очікується квитанція №1, 16.01.2019р. о 14:17 квитанція №1. Отже, вказана податкова накладна 16.01.2019р. о 08:44 ще не була одержана контролюючим органом. Враховуючи вищевикладене, наведені аргументи ДВНЗ «Ужгородський національний університет» у позовній заяві не є підставою для скасування оскарженого податкового повідомлення-рішення від 22.04.2019р. №0016785012 в частині 939407,15грн. штрафу по податку на додану вартість.
23 жовтня 2019 року, від представника відповідача на адресу суду надійшли письмові заперечення на відповіді на відзив. Відповідно до яких, зазначає, що предметом вказаної камеральної перевірки є своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних. Ні в акті камеральної перевірки, ні у відзиві та доповненні до відзиву на позовну заяву ДВНЗ «Ужгородський національний університет» не розгадалося питання про те, що спірні податкові накладні позивача не відповідають вимогам Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12:2015 № 1307, оскільки це не було предметом перевірки. Таким чином, штрафні санкції не застосовуються за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН податкових накладних, складених на постачання _ товарів/послуг, які звільняються від оподаткування податком на додану вартість, що не надаються отримувачу (покупцю). Враховуючи вищевикладене, у разі порушення платником податку термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених при визначенні податкових зобов'язань з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу, до такого платника податку застосовуються штрафні санкції, передбачені пунктом 120.1 статті 120 1 Кодексу.
04 листопада 2019 року від представника позивача надійшли письмові додаткові пояснення, відповідно до яких вважає за необхідне надати додаткові пояснення щодо аргументів відповідача, «зазначених у доповненні до відзиву та запереченні на відповідь на відзив. Так, зазначає що відповідач не надав доказів надіслання позивачу квитанції про прийняття або неприйняття податкової накладної № 32 від 15,01.2019 протягом операційного дня 15.01.2019 (з 00-00 годин до 20-00 годин). Квитанцію про прийняття податкових накладної надіслано лише 16.01.2019 р. о 14-17 год., тобто наступного операційного дня за днем їх подання. Отже, на думку позивача, вищевказана податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних саме 15.01.2019 р., а тому відсутні підстави для застосування штрафних санкцій по вказаній податковій накладній. Окрім того, наголошує, що Відповідач безпідставно зазначає у запереченні на відповідь на відзив, що «у разі порушення платником податку термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених при визначенні податкових зобов'язань з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу, до такого платника податку застосовуються штрафні санкції, передбачені пунктом 120 ' .1 ст. 120 1 Кодексу».
В процесі судового розгляду був замінено неналежного відповідача на належного: ГУДФС в Закарпатській області.
Судом встановлено наступне.
Згідно відомостей з ЄДРПОУ Державний вищий навчальний заклад "Ужгородський національний університет" є державною організацією, засновником якого є Міністерство освіти і науки із видами діяльності за КВЕД серед іншого - 85.42.Вища освіта.
Сертифікат про акредитацію Серія № РД-ІV № 0726302 підтверджує факт визнання ДВНЗ "УЖНУ" акредитованим за статусом вищого навчального закладу 4-го рівня.
У Відомостях щодо здійснення освітньої діяльності у сфері вищої освіти міститься перелік напрямків підготовки. спеціальності та види освітніх послуг з посиланням на номер рішення за кожною спеціальністю, протокол АКУ, накази МОН.
28 березня 2019 року Управлінням у м. Ужгороді ГУ ДФС у Закарпатській області було проведено камеральну перевірку, щодо дотримання ДВНЗ «Ужгородський національний університет» встановлених законодавством граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість. У межах даної камеральної перевірки перевірено дотримання ДВНЗ «Ужгородський" національний університет» встановлених законодавством граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість за період: січень, лютий, березень, квітень, травень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року; січень, лютий, березень, квітень, травень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2018 року, про що складено акт перевірки від 28.03.2019р. №658/12-01/701/02070832, під час якої інспектор прийшов до висновку про наявність порушень граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість, а саме порушення п. 201. 10 ст. 201 Податкового кодексу України.
В Акті зазначено, що згідно даних системи "Архів електронної звітності" підсистеми "Єдиний реєстр податкових накладних" встановлено , що УЖНУ ( код ЄДРПОУ-02070832) зареєстровано 40 податкових накладних з порушенням граничних термінів реєстрації податкових накладних на суму ПДВ 9394.79 тис. грн., перелік яких зазначений у таблиці3.
22.04.2019р.Управлінням у м.Ужгороді Головного управління ДФС у Закарпатській області. за результатами проведеної перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення від №0016785012, яким до ДВНЗ «Ужгородський національний університет» застосовано штрафні санкції на загальну суму939 529, 71 грн.
Розрахунок штрафу зазначений у Додатку до податкового-повідомлення-рішення
У податкових накладних, які були предметом перевірки зазначено наступне:
-Зведена податкова накладна
-Не підлягає наданню отримувачу ( покупцю)
-Тип причини- 09
-Індивідуальний податковий номер постачальника - код ЄДРПОУ позивача
- індивідуальний податковий номер отримувача- 600000000000
- номенклатура товарів/послуг
- обсяги постачання.
Додані до зведених податкових накладних Квитанції № 1 з підтвердженням факту доставки та прийняття податкових накладних до центрального рівня ДПС України .
( т. 1 а.с. 72-193).
Згідно скріншоту електронного направлення Податкової накладної від 31.12.2018р. №221 :( наданого позивачем):
-створена в електронному вигляді 15.01.2019р. о 09:47,
- протокол перевірки свідчить наступне: 15.01.2019р. о 16:45 підписано бухгалтером, - 15.01.2019р. о 16:45 підписано печаткою,
-15.01.2019р. о 16:45 очікується доставка,
16.01.2019р. о 08:44 очікується доставка,
16.01.2019р. о 14:17 очікується квитанція №1,
16.01.2019р. о 14:17 квитанція №1.
З квитанції про реєстрацію податкової накладної № 221 в Єдиному реєстрі податкових накладних вона зареєстрована 16 січня 2019 року о 08:50:04 за № 9306576210.(т. 1 а.с. 235).
Згідно податкової декларації ДВНЗ "УЖНУ" з ПДВ за січень 2018 року позивач задекларував суму ПДВ-241465 грн. по податковій накладній від 31.01.2018 року № 194 на суму ПДВ-241465,09 грн.
Відповідачем надані податкові накладні ( не підлягають наданню отримувачу- тип причини-92) за січень 2018 року , де в Розділі А позивачем заповнено графу із зазначенням сум: обсяги операцій . звільнених від оподаткування ( код ставки 903) ( т. 1 а.с.236-т.2 а.с. 54).
Позивачем надані податкові накладні, зазначені у графі2 Розділу Б спірних накладних( т. 2 а.с. 56- т.7 а.с. 1487)
Норми права. які підлягають або не підлягають застосуванню до спірних правовідносин та мотиви суду.
Пунктом 201.10 Податкового кодексу України встановлено , що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою .
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
У відповідності до п. 120-1 ПКУ порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Стаття 197 ПКУ передбачає перелік операцій, звільнених від оподаткування, зокрема:
197.1.2. постачання послуг із здобуття вищої, середньої, професійно-технічної та дошкільної освіти навчальними закладами, у тому числі навчання аспірантів і докторантів, навчальними закладами, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також послуг з виховання та навчання дітей у будинках культури, дитячих музичних, художніх, спортивних школах і клубах, школах мистецтв та послуг з проживання учнів або студентів у гуртожитках.
Пунктом 198.5. ПКУ передбачено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема:
б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу).
Наказом Міністерства фінансів України №130 від 31.12.2015 року затверджено Порядок заповнення податкової накладної , де зазначено наступне:
-При складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10 - 15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини: 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість.
-У разі складання зведеної податкової накладної у графі "Зведена податкова накладна" зазначається код ознаки:1 - у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України
-У зведених податкових накладних, у яких зазначено код ознаки 1 або 2, у графі "Отримувач (покупець)" платник податку зазначає власне найменування (П. І. Б.), у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "600000000000", рядок "Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта" не заповнюється, а у верхній лівій частині зазначається відповідний тип причини відповідно до пункту 8 цього Порядку (04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання; 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість; 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість; 13 - Складена у зв'язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності).
-У разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 11 цього Порядку, у цій графі платником зазначаються дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника податку при постачанні йому товарів/послуг, необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов'язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України.
Позивачем в Єдиному реєстрі податкових накладних реєструвались саме зведені податкові накладні, складені за спеціальною процедурою визначеною п. 11 Порядку, в яких проставлений тип причини 09 - складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість.
Відповідач в обгрунтування своєї позиції зазначає, що долучені позивачем до матеріалів справи податкові накладні, перелік яких було наведено вище, не є такими, що складені на підставі п. 198.5 статті 198 ПК України, тобто складні у разі якщо відповідні товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 ПК України, оскільки у графі 9 таких накладних, де мають бути зазначені обсяги операцій, звільнених від оподаткування, не зазначено жодних даних. Отже, на думку відповідача, такі накладні були складені щодо операцій що підлягали оподаткуванню, що свідчить про правомірність застосування до позивача штрафу на підставі оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, оскільки п. 120-1.1 статті 120-1 ПК України не звільняє позивача від відповідальності за порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Однак, така позиція відповідача спростовується положеннями п.16 Порядку, відповідно до яких у податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 11 цього Порядку, графи 3.1, 3.2, 3.3, 5 - 9, 11 не заповнюються, як не заповнюються і рядки VII - IX, про які безпідставно зазначав відповідач.
Вищевказані положення Порядку повністю узгоджуються з вимогами п. 198.5 статті 198 ПК України, оскільки вони встановлюють обов'язок реєстрації платником податку зведеної податкової накладної щодо товарів/послуг, необоротних активів, які в подальшому призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 ПК України, а не щодо самих операцій, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 ПК України. Тобто, до таких товарів/послуг, необоротних активів включаються й товари/послуги, необоротні активи, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість, що і було відображено у наявних в матеріалах справи зведених податкових накладних (рядки ІІ-VІ).
Посилання відповідача на практику Верховного Суду (постанова від 04 вересня 2018 року у справі № 816/1488/17) є помилковим, так як відповідне рішення Верховного Суду не відображає практику правозастосування у випадку здійснення реєстрації платником податку саме зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у п. 11 Порядку.
Щодо порушення строку реєстрації податкової накладної № 221 , суд зауважує, що п.201.10 ПКУ встановлено: якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних., а оскільки надіслана дана накладна була 15.01.19 року, а квитанція не була надіслана протягом операційного дня 15.01.2019 року ,що відповідач не заперечує, то така з огляду на дану норму закону вважається зареєстрованою саме в день надіслання.
Виходячи з наведеного вище, з врахуванням з часткового визнання порушення строків реєстрації податкових накладних №№128, 129, 130 від 15.02.2017р., №194 від 10.08.2018р.суд приходить до висновку, що при реєстрації позивачем зведених податкових накладних, та які були заповнені позивачем на підставі вимог п. 11 Порядку, до позивача не може бути застосована передбачена п. 120-1.1 статті 120-1 ПК України відповідальність у вигляді накладення штрафу, оскільки такі накладні не надаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг для операцій які звільнені від оподаткування відповідно до статті 197 ПК України.
Згідно положень статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частинами 1 та 2 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, враховуючи наведені вище обставини та відповідні їм вимоги законодавства, суд вважає необґрунтованими висновки акту перевірки щодо порушення Державним вищим навчальним закладом "Ужгородський національний університет" вимог податкового законодавства, у звязку з чим є неправомірним та таким, що підлягає скасуванню в судовому порядку, оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, суд приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки з матеріалів справи вбачається, що оскаржуване рішення відповідача не відповідають наведеним у ч. 2 статті 2 КАС України критеріям.
Частиною 1 статті 139 КАСУ передбачено , що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа., з огляду на що на користь позивача підлягає стягненню з відповідача сума сплаченого судового збору.
Керуючись статтями 242-246КАС України, суд,-
1. Позов Державного вищого навчального закладу "Ужгородський національний університет" до Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС Закарпатській від 22.04.2019р. №0016785012 в частині застосування до Державного вищого навчального закладу «Ужгородський національний університет» штрафу в сумі 939 407.15 грн. (дев'ятсот тридцять дев'ять тисяч чотириста сім гривень 15 коп.).
3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 39393632 м. Ужгород, вул. Волошина) на користь Державного вищого навчального закладу «Ужгородський національний університет» ( код ЄДРПОУ 02070832, м. Ужгород, вул. Підгірна,46) судові витрати в розмірі сплаченого судового збору 14 092.96 копійок( чотирнадцять тисяч девяносто дві) грн. згідно платіжного доручення № 2012 від 24 липня 2019 року .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Закарпатський окружний адмінсуд до Восьмого апеляційного адмінсуду.
СуддяЗ.Б.Плеханова
Повний текст судового рішення виготовлено 03 січня 2020 року.