Ухвала від 02.01.2020 по справі 200/14860/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

02 січня 2020 р. Справа №200/14860/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Чекменьов Г.А., розглянувши позовну заяву керівника Слов'янської місцевої прокуратури Донецької області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Центральна, 3-в) до Відділу освіти Слов'янської міської ради (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, Соборна площа, 2) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Слов'янської місцевої прокуратури звернувся до суду із позовом в інтересах держави в особі Служби у справах дітей Слов'янської міської ради до Відділу освіти Слов'янської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування заявленого позову заявник посилається на неналежне виконання Відділом освіти Слов'янської міської ради вимог закону щодо не нарахування та не виплати випускникам навчальних закладів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги, зазначаючи в числі отримувачів такої допомоги вісьмох осіб, троє з яких на час звернення з цим позовом досягли повноліття.

З наведених у позовній заяві підстав Керівник Краматорської місцевої прокуратури просить визнати протиправною бездіяльність Відділу освіти Слов'янської міської ради та зобов'язати нарахувати та виплатити вказану допомогу зазначеним особам за переліком, який міститься у позові.

Пунктом 3 частини 1 статті 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Ознайомившись із позовною заявою та доданими документами, суд дійшов висновку про залишення позову без руху з наступних підстав.

Згідно з частиною 2 статті 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

У відповідності до частини 7 статті 160 КАС України, у разі пред'явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.

Згідно з частиною 3 статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу (частина 4 статті 53 КАС України).

Випадки представництва інтересів громадянина або держави в суді визначені Законом України «Про прокуратуру». Так, частиною 3 статті 23 вказаного Закону передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Відповідно до частини 4 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Отже, прокурор звертається до суду з позовною заявою в інтересах держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого суб'єкту. При цьому, наявність вказаних підстав для представництва має бути обґрунтована належним чином прокурором у поданому позові.

У Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) від 08 квітня 99 року № 3-рп/99 Конституційний Суд України, з'ясовуючи поняття «інтереси держави», висловив міркування, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо (пункт 3 мотивувальної частини).

Керівник Слов'янської місцевої прокуратури, звертаючись до суду в інтересах держави, одночасно заявляє про можливі порушення прав осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. При цьому саме такі порушення покладені в якості підстави позову.

Відповідно до частини 1 статті 171 Сімейного кодексу України дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім'ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім'ї.

Згідно з частиною 2 статті 43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.

Заявлені у справі вимоги безпосередньо стосуються прав та інтересів отримувачів одноразової грошової допомоги, що є предметом заявленого позову. Отже, вказані особи з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства самостійно беруть участь, повинні бути залучені до участі у розгляді справи. Крім того, як зазначено вище, троє із вказаних у позовній заяві осіб на час звернення з цим позовом досягли повноліття.

Статтею 42 КАС України визначений склад учасників справи, до яких відносяться сторони, треті особи. У справах можуть також брати участь органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Статтею 50 КАС України передбачені наслідки незалучення у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, зокрема, якщо в результаті ухвалення судового рішення сторона може набути право стосовно третьої особи або третя особа може пред'явити вимоги до сторони, така сторона зобов'язана сповістити цю особу про відкриття провадження у справі і подати до суду заяву про залучення її до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. До такої заяви повинні бути додані докази про направлення її копії особі, про залучення якої як третьої особи подана заява.

Відповідно до пункту 2 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Згідно з вимогами статті 161 КАС України суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.

Всупереч наведеним нормам у тексті позовної заяви відсутнє позначення того, хто саме є позивачем у справі - Керівник Слов'янської місцевої прокуратури чи Служба у справах дітей Слов'янської міської ради, а також не зазначені в якості третіх осіб фізичні особи, на права, свободи чи інтереси яких може вплинути рішення у справі, та відомості про них, передбачені пунктом 2 частини 5 статті 160 КАС України. Відповідно, до позову не додані докази направлення копій позовної заяви з додатками на адресу таких осіб.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

З наведених підстав даний позов підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення вищезазначених недоліків.

Керуючись статями 169, 248 КАС України,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Керівника Слов'янської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Служби у справах дітей Слов'янської міської ради до Відділу освіти Слов'янської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Встановити заявнику строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом викладення у позовній заяві повного складу учасників справи та відомостей про них, включаючи зазначення позивача та третіх осіб, а також надання доказів надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення третім особам, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.

У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута позивачу.

Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Г.А. Чекменьов