02 січня 2020 року Справа № 160/12643/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., перевіривши у місті Дніпрі матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
1. 16.12.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непроведення з 01.01.2017 перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 86% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2017 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294» від 28.12.2016 № 1036 з врахуванням збільшених розмірів: посадового окладу - 2 050 грн, підвищення посадового окладу (5%), що становить - 107,50 грн, окладу за спеціальним званням (підполковник) - 130 грн, надбавка за вислугу років (стаж служби) в розмірі - 40%, що становить 915 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), що становить - 1 601,25 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%), що становить - 323,63 грн, надбавка за проведення оперативно - розшукової діяльності (50%), що становить - 1078,75 грн, надбавка за оперативно - службову діяльність на конфіденційній основі (30%), що становить - 647,25 грн, премія (200%), що становить - 6 405 грн.
2. Підставою для звернення із зазначеним адміністративним позовом стала відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо призначення перерахунку пенсії.
3. Ухвалою суду від 21.12.2019 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.
4. 27.12.2019 на виконання вимог ухвали суду позивачем надано:
- уточнений адміністративний позов та його копію для направлення відповідачу;
- заява про поновлення строку звернення до суду.
5. З уточненої позовної заяви вбачається, що Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом № 3623/М-08, № 3704/М-08 від 10.12.2019 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії незважаючи на наявність довідки з місця служби про новий розмір складових грошового забезпечення осіб, які займають аналогічні посади.
щодо заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду
6. В обґрунтування заяви про поновлення строку звернення до суду позивач зазначив, що він не має юридичної освіти, не знав особливостей пенсійного законодавства, у зв'язку із чим не міг знати, що його права порушуються. Застосування будь-яких строків обмеження конституційного права на отримання пенсійних виплат в залежності від часу звернення до суду є недопустимим, суперечить сутності соціальних гарантій, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
7. Вирішуючи заяву про поновлення строку звернення до суду, суд виходить із наступного.
8. Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
9. За загальним правилом, встановленим частиною другою статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
10. Відповідно до частини третьої цієї статті для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
11. Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, що дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій.
12. Встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених законодавством певних процесуальних дій.
13. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
14. Вирішуючи питання щодо визнання поважними причин пропуску звернення до суду, суд виходить із принципів адміністративного судочинства та практики Європейського суду з прав людини.
15. Так, одним із елементів права на суд є право на доступ до суду, який означає, що особа повинна мати можливість подати справу на розгляд, а суд повинен розглянути її без зайвих та неналежних правових чи практичних перешкод. Таке право покладає на державу як негативний обов'язок, - тобто утриматися від створення неналежних процесуальних перешкод для доступу до суду, - так і позитивний, тобто забезпечити практичний та ефективний доступ до суду.
16. Держави користуються певною свободою розсуду у сфері регулювання права на доступ до суду, яке залежить як від потреб і ресурсів суспільства, так і від конкретних осіб.
17. Безпосередньо доктрина обмежень на право доступу до суду була сформульована Судом у справі Ashingdane v. United Kingdom (1985), згідно якої такі обмеження, для того, щоб відповідати вимогам частини 1 статті 6 Конвенції мають:
- переслідувати правомірну мету, і
- не порушувати саму сутність права.
18. Як зазначено у пункті 36 рішення Суду у справі Golder United Kingdom, стаття 6 Конвенції містить право на суд, у якому право на доступ до суду, тобто право розпочати провадження в суді, становить лише один із його аспектів.
19. У рішенні Комісії за заявою №10475/83 Dyer v. United Kingdom, Decisions and Reports 39, pp. 246- 66 at pp. 251- 52).
20. Відповідні принципи Суд виклав таким чином:
а) Право на доступ до суду, гарантоване частиною 1 статті 6, не є абсолютним і може бути обмежене. Це дозволяє сама суть цього права, позаяк право на доступ до суду «за своєю природою вимагає регулювання державою - регулювання, що може різнитися залежно від часу та місця і відповідно до потреб і ресурсів суспільства та особи».
б) При встановленні таких обмежень Договірні держави користуються певною свободою розсуду, однак, остаточне вирішення того, чи було дотримано вимог Конвенції залишається за Судом. Він має впевнитися, що встановлені обмеження не порушують чи зменшують доступ, що залишився особі таким чином, що завдають шкоду самій суті права.
в) Більше того, обмеження не буде сумісним із частиною 1 статті 6, якщо воно не має правомірної мети і коли відсутнє пропорційне співвідношення між застосованими засобами та поставленою метою.
21. Ці принципи визначають процес, що є невід'ємною частиною завдання Суду відповідно до Конвенції, визначення справедливої рівноваги між потребами загального інтересу суспільства та вимогами захисту фундаментальних прав особи.
22. З огляду на викладені обставини у сукупності, враховуючи обов'язок суду забезпечити доступ до правосуддя, як гарантоване Конституцією України право, суд дійшов висновку про поважність ОСОБА_1 причин пропуску строку звернення до адміністративного суду.
23. Керуючись статтями 122, 160, 161, 171, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
24. Заяву ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду - задовольнити.
25. Визнати поважними причини пропуску строку звернення та поновити строк звернення до адміністративного суду ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії.
26. Прийняти адміністративний позов до розгляду та відкрити спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/12643/19.
27. Призначити справу до розгляду у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: 49005, м.Дніпро, вул. Академіка Чекмарьова, 5.
28. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 15-денний строк, з дня отримання копії цієї ухвали, для подання відзиву на адміністративний позов із доказами його обґрунтування.
29. Відзив на адміністративний позов повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, а додані докази статтям 94 та 99 КАС України.
30. Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
31. Відповідно до положень частини 6 статті 162 та частини 2 статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
32. Витребувати від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:
- копію заяви (подання) про призначення пенсії;
- копію рішення (протокол) про призначення пенсії;
- копії рішень про перерахунок пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення із такими довідками;
- копії звернень позивача від 21.11.2019, 26.11.2019;
- лист Державної пенітенціарної служби України від 12.01.2017 № 4/4-83-Тл/2-17;
- пояснення із підтверджуючими доказами, чи проводився перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2017;
- пояснення із підтверджуючими доказами, чи звертався позивач раніше з заявами про перерахунок пенсії з 01.01.2017 (у разі звернення надати заяви з відповідями на них).
33. Витребувані докази надати суду разом із відзивом.
34. Витребувані судом докази повинні відповідати вимогам статей 94 та 99 КАС України.
35. Заяви з процесуальних питань мають відповідати статтям 166-167 КАС України.
36. З метою своєчасного розгляду справи відзив на позовну заяву, витребувані судом документи, а також заяви з процесуальних питань (у разі їх подання) мають бути також направлені на адресу суду: inbox@adm.dp.court.gov.ua, що не виключає обов'язку сторін надання (направлення) документів у паперовій формі суду.
37. Справа розглядатиметься одноособово. Головуючий суддя Верба І.О.
38. Учасники справи можуть отримати інформацію по адміністративній справі за веб-адресою: http://court.gov.ua/fair/sud0470/
39. Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
40. Копію позовної заяви та доданих до неї документів надіслати відповідачу.
41. Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України у разі порушення правил підсудності.
Суддя І.О. Верба