Рішення від 06.11.2019 по справі 160/8877/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2019 року Справа № 160/8877/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Врони О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні) в місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (далі - відповідач) про:

- визнання протиправними дії (бездіяльність) Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення зі служби, індексації ;

- зобов'язання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області невідкладно скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення із служби, яка має містити, у тому числі, дані щодо розміру індексації.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.09.2019 року відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників.

В обгрунтування позову зазначено, що позивач вважає протиправними дії відповідача щодо не включення до довідки про склад грошового забезпечення додаткові види грошового забезпечення, індексації. Відмовою у видачі ГУ ДСНС у Дніпропетровській області довідки про додаткові види грошового забезпечення з внесенням індексації порушено пункт 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Представником відповідача 05.11.2019 року надано суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що посилання позивача у позові на ст. 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» є безпідставним, дія цього Закону на нього не розповсюджується, тому що він не мав статусу військовослужбовця, а був особою начальницького складу внутрішньої служби, мав не військове, а спеціальне звання - підполковник внутрішньої служби. У період проходження служби позивачем сума індексації грошового забезпечення не була складовою частиною грошового забезпечення особи рядового та начальницького складу та не підлягала обов'язковому нарахуванню та виплаті.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивач - ОСОБА_1 з 06.08.2007 року звільнений зі служби за підпунктом «б» пункту 65 «Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ» затвердженого Постановою КМУ від 29.07.1991 № 114, (через хворобу) з посади начальника Новомосковського районного відділу Головного управління МНС України в Дніпропетровській області.

Відповідно до пенсійного посвідчення №НОМЕР_2 серії НОМЕР_1 позивач отримує пенсію за вислугу років довічно.

15.08.2019 року позивач звернувся до начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області із заявою про подання до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області довідки про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців перед звільненням зі служби з внесенням розміру індексації з моменту призначення пенсії, а саме з 07.08.2007 року.

27.08.2019 року відповідачем надано відповідь, оформлену листом від 27.08.2019 року №Д-154/01-27 «Про надання довідки», в якій зазначено, що у ГУ ДСНС у Дніпропетровській області відсутні повноваження щодо подання до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області запитуваної довідки, у зв'язку з тим, що такий обов'язок виникає лише у випадку здійснення перерахунку пенсії на підставі ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Додатково у відповіді зазначено, що відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, грошове забезпечення позивача у 2005-2007 році, як особи начальницького складу, індексації не підлягало.

Не погоджуючись з наданою відповіддю, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Статтею 3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) (на час звільнення позивача) визначено, що дія цього Закону поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - правоохоронних органів), Державної спеціальної служби транспорту, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань та правоохоронних органів - громадян України, які виконують військовий обов'язок за межами України, та членів їх сімей.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (на час звільнення позивача) військовослужбовці та військовозобов'язані поділяються на рядовий склад, сержантський і старшинський склад та офіцерський склад і яким встановлюються військові звання.

Відповідно до п. 5 Указу Президента України № 47/2003 від 27.01.2003р. «Про заходи щодо вдосконалення державного управління у сфері пожежної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій» до прийняття законодавчих та інших нормативно-правових актів порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу державної пожежної охорони Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи регламентується Положенням про проходження служби особовим складом внутрішніх справ.

Відповідно до статті 20 Закону України «Про пожежну безпеку» порядок та умови проходження" служби в державній пожежній охороні регламентуються Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 1991 року №114.

Статтею 17 Закону України «Про пожежну безпеку» встановлено, що особовий склад державної пожежної охорони поділяється на рядовий та начальницький. Йому видається формений одяг за зразками, що встановлюються Кабінетом Міністрів України для особового складу підрозділів внутрішньої служби. На нього поширюються і відповідні відзнаки. Особам рядового та начальницького складу державної пожежної охорони присвоюються відповідно до чинного законодавства спеціальні звання внутрішньої служби.

З метою реалізації вимог, передбачених Законом України "Про пожежну безпеку" Кабінетом Міністрів України від 26 липня 1994 року № 508 затверджено Положення про Державну пожежну охорону (далі - Положення про ДПО № 508). У пункті 50 Положення про ДПО № 508 визначено, що соціальний захист особового складу Державної пожежної охорони, в тому числі курсантів і слухачів пожежно-технічних навчальних закладів, здійснюється згідно із Законом України "Про пожежну безпеку".

У зв'язку із набранням з 01.01.2008р. чинності постанови КМ України № 1294 від 07.11.2007р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», згідно наказу МНС №787 від 22 листопада 2007 року "Про проведення переатестування осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту" було проведено переатестацію із осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ на осіб рядового і начальницького складу цивільного захисту й запроваджено обов'язкову форму контракту для подальшого проходження служби відповідно до Закону України "Про правові засади цивільного захисту", постанови КМУ від 21 липня 2005 року №629 "Про затвердження Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту" (вступило в дію з 01.01.2008).

01.07.2013 року введено в дію Кодекс цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-УІ. відповідно до ч. 2 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» якого втратили чинність Закони України «Про пожежну безпеку» від 17.12.1993 №3745-ХІІ та «Про правові засади цивільного захисту» від 24.06.2004 №1859-ІУ.

На теперішній час соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та пенсіонерів визначено Розділом X Кодексу цивільного захисту України.

З аналізу викладеного встановлено, що у період проходження позивачем служби в підрозділі державній пожежній охороні МНС він не був військовослужбовцем, на якого поширюється дія Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей», оскільки він не проходив військову службу відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а проходив внутрішню службу в державній пожежній охороні - Головному управлінні МНС України в Дніпропетровській області відповідно до Закону України «Про пожежну безпеку»

Таким чином, суд вважає, що посилання позивача у позові на ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» є безпідставним, дія цього Закону на нього не розповсюджувалась, тому, що він не мав статусу військовослужбовця, а був особою начальницького складу внутрішньої служби, мав не військове, а спеціальне звання - підполковник внутрішньої служби.

Відомча належність позивача до МНС України також підтверджується наданим до позову пенсійним посвідченням № НОМЕР_2 Серія НОМЕР_1.

Підставами для визнання протиправним дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень є невідповідність їх вимогам чинного законодавства. При цьому, обов'язковою умовою для визнання таких дій/бездіяльності протиправними є також наявність факту порушення прав чи охоронюваних законом інтересів позивача у справі.

Так, п.52 Положення про ДПО № 508 (на час звільнення позивача) визначено, що пенсійне забезпечення особового складу Державної пожежної охорони проводиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ"№ 2263-ХІІ від 09.04.92 (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Однією з умов пенсійного забезпечення осіб рядового і начальницького складу є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених зі служби у державній пожежній охороні (на час призначення позивачу пенсії), та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Пунктом 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (на час призначення позивачу пенсії) встановлено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Пунктом 1.2 Тимчасового положення про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу МНС України, затвердженого наказом МНС України від 27.04.2005 № 139 (далі - Тимчасове положення № 139, яке діяло на час звільнення позивача) визначено, що «грошове забезпечення складається з окладів грошового утримання та додаткових видів грошового забезпечення. До окладів грошового утримання належать оклади за спеціальним званням та посадові оклади. Додаткові види грошового забезпечення включають надбавки, доплати, премії, одноразові й щомісячні винагороди, матеріальну допомогу тощо.»

Кабінетом Міністрів України затверджено Постанову "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок №1078), згідно з п.4 якого індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Так, у оскаржуваний позивачем період 2005-2007 р.р. відповідно до абз.5 п.2 Порядку №1078 індексації підлягало тільки грошове забезпечення військовослужбовців.

Постановою КМУ від 11 липня 2007 р. № 913 «Зміни, що вносяться до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» абзац п'ятий пункт 2 після слова "військовослужбовців" доповнено словами "осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби".

Пунктом 5 Порядку № 1078, передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Слід зазначити, що правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.

Підвищення грошового забезпечення відбулось з 01.01.2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2007 р., № 86), що стало підставою нарахування та виплати сум індексації грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.

Тобто, при проходженні служби у державній пожежній охороні ОСОБА_1 не нараховувався такий складовий елемент грошового забезпечення як індексація, та при призначенні йому пенсії з 07.08.2007 року не враховується.

Вказане підтверджується наданими позивачем до матеріалів позовної заяви копіями довідки, виданої Новомосковським РВ ГУМНО, довідки, виданої УЕФ ГУ ДНС у Дніпропетровській області, від 15.05.2015 року №102, грошового атестату Новомосковського РВ ГУ МНС України в Дніпропетровській області.

З вищенаведеного вбачається, що до 25.07.2007 року (набрання чинності змін Порядку № 1078) особи рядового та начальницького складу не входили до кола осіб грошове забезпечення яких підлягало індексації, а обов'язок щодо нарахування індексації на грошове забезпечення виникає у відповідача тільки після звільнення позивача (з 01.01.2008).

Тобто у період проходження позивачем служби сума індексації грошового забезпечення не була складовою частиною грошового забезпечення особи рядового та начальницького складу та не підлягала обов'язковому нарахуванню та виплаті.

Отже, на момент виникнення спірних правовідносин законодавець не передбачав здійснення індексації грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу та внесення суми індексації до документів для призначення пенсії, як вимагає цього позивач.

Касаційний адміністративний суд у складі Верхового Суду, який у постановах від 6 квітня та 13 березня 2019 р. у справах № 522/11262/16-а (провадження №К/9901/18884/18, К/9901/18886/18) та №522/7855/17 (провадження № К/9901/5388/17, №К/9901/5385/17) не віднайшов правових підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, навіть отриманої військовослужбовцем, індексації грошового забезпечення.

Посилання позивача на рішення Верхового Суду від 12.06.2019 справа № 643/212/17 безпідставне, оскільки дані справи відрізняються моментом виникнення правовідносин, колом осіб, яким під час проходження служби нараховувалась сума індексації грошового забезпечення та підтверджується факт її отримання.

Твердження відповідача про порушення строку звернення до суду не підтверджуються фактичними обставинами справи, оскільки позивачем оскаржуються дії відповідача про ненадання довідки органу пенсійного фонду, про що позивача повідомлено листом від 27.08.2019 року №Д-154/01-27.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Керуючись, ст.ст. 139, 241 - 246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Врона