м. Вінниця
02 січня 2020 р. Справа № 120/3821/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук І.М., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач зазначив, що 11.11.2019 отримав рішення відповідача №3118/В-10 від 31.10.2019 про відмову у здійсненні перерахунку його пенсії з урахуванням заробітної плати, яку він отримував на підземних роботах відповідно до довідки №07-2007 від 08.10.2019, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Тростянецької РДА.
Дану відмову позивач вважає протиправною, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою від 26.11.2019 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначає, що 11.10.2019 позивач звернувся із заявою щодо проведення перерахунку його пенсії з урахування заробітної плати за 60 календарних місяців до 01.07.2000 надавши довідку №07-2007 від 08.10.2019, видану управлінням праці та соціального захисту населення Тростянецької РДА та посилаючись на Порядок, затверджений постановою КМ України №919 від 05.07.2016. Разом із тим, даний Порядок може бути застосований лише при призначенні пенсії та у випадку відсутності в особи 60 місяців страхового стажу після 01.07.2000. В даному ж випадку, позивач починаючи з 01.07.2000 має більше ніж 60 місяців страхового стажу, а тому підстави для застосування Порядку №919, на думку відповідача, відсутні.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що позивач починаючи з 25.10.2018 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
11.10.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку його пенсії з урахування заробітної плати за 60 календарних місяців до 01.07.2000, надавши довідку №07-2007 від 08.10.2019, видану управлінням праці та соціального захисту населення Тростянецької РДА.
Разом із тим, листом №3118/В-10 від 31.10.2019 позивача повідомлено про відмову у здійсненні перерахунку його пенсії з урахуванням заробітної плати відповідно до довідки №07-2007 від 08.10.2019, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Тростянецької РДА, посилаючись на неможливість застосування Порядку, затвердженого постановою КМ України №919 від 05.07.2016.
Незгода позивача із такою відмовою зумовила його звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року (в редакції, чинній на час призначення пенсії) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
В даному ж випадку, обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідачем в порушення положень Порядку №919 не враховано довідку №07-2007 від 08.10.2019, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Тростянецької РДА, яка визначає мінімальну денну тарифну ставу відповідно до Галузевої угоди за професією гірник очисного забою 5 розряду.
Надаючи оцінку даним посиланням позивача, суд виходив із наступного.
Постановою КМ України №919 від 05.07.2016 затверджено Порядок призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату (далі - Порядок №919).
Так, пунктом 1 Порядку №919 передбачено, що цей Порядок встановлює механізм визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії застрахованої особи, страховий стаж якої починаючи з 1 липня 2000 р. становить менш як 60 місяців, за основним місцем роботи за період страхового стажу до 1 липня 2000 р. за умови відсутності заробітної плати (доходу) за будь-які інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 р. у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин.
Відповідно до пункту 3 Порядку №919 за період до 1 січня 1998 року та у разі відсутності даних у Державному реєстрі фізичних осіб платників податків і Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується під час призначення пенсії, визначається:
1) за наявності підприємства, установи, організації, де працювала особа, або їх правонаступника виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).
За відсутності на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника відповідної професії (посади) заробітна плата визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи.
У випадку повної втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) за відповідний період заробітна плата визначається за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації за календарний рік, що передує року, з якого призначається пенсія;
2) у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, - виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію. При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію.
Із аналізу наведених вище положень слідує, що Порядок №919 застосовується лише при призначенні, а не під час її перерахунку, та лише за умов, встановлених в пункті 1 цього Порядку.
Зазначене вище відповідає позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 26.06.2018 по справі №453/500/15-а.
В даному ж випадку, 11.10.2019 позивач звернувся до відповідача саме із заявою про перерахунок його пенсії, яка призначена з 25.10.2018, із врахуванням заробітної плати за 60 календарних місяців до 01.07.2000, надавши довідку №07-2007 від 08.10.2019, видану управлінням праці та соціального захисту населення Тростянецької РДА.
Більше того, судом встановлено, що на момент призначення пенсії позивачу його страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становив більш як 60 місяців, що виключає застосування Порядку №919 до спірних правовідносин.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем цілком обґрунтованого відмовлено позивачу в здійсненні перерахунку його пенсії із врахуванням довідки №07-2007 від 08.10.2019, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Тростянецької РДА у відповідно до Порядку №919.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
З урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246,250, 255, 295 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 );
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403).
Повний текст рішення складено 02.01.2020.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна