Справа №760/9465/18
Провадження №3/760/9502/19
13 грудня 2019 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Кушнір С.І., за участю секретаря Попова Р.П., представника Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України Кептене Д.А., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований (зі слів) за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України, -
20.11.2019 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований (зі слів) за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України.
Відповідно до протоколу №1046/10000/17 про порушення митних правил від 09.11.2017 року, вбачається, що 09.11.2017 о 13 год. 05 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Відліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), для проведення вибіркового митного контролю було зупинено гр. України ОСОБА_1 який слідував в Дубаї рейсом FZ 728 літаком авіакомпанії «Fly DUBAI».
Після перетину пасажиром «білої лінії», яка відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 №137(зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.06 за № 217/12091), позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю, було проведене усне опитування. При опитуванні пасажир заявив, що переміщує 5 (п'ять) зразків лопаток для цивільного компрессора ВК 12/6. Зазначеного громадянина було запрошено до оглядової кімнати, де при огляді із залученням експерта директора ТОВ "Авіатехсервіс" ОСОБА_2 попередньо встановлено, що переміщуване обладнання представляє собою "лопатки авіаційних газотурбинних двигунів типу АЛ-314".
Відповідно до п.4, п.5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає "зелений коридор" або "червоний коридор" для проходження митного контролю.
Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Ст.ст. 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Пасажир - гр. ОСОБА_1 митної декларації не заповнював, з приводу декларування обладнання до інспекторів митниці не звертався, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, або підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження. Будь-які документи на обладнання при перетині зони митного контролю у пасажирабули відсутні.
Своїми діями пасажир - гр. України ОСОБА_1 порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор", перемістив товари на які законодавством України встановлені обмеження.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого (передбачених) статтею 471 Митного кодексу України.
За вказаним фактом відносно гр. ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил № 1046/10000/17 за ознаками правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України.
Безпосередні предмети правопорушення, а саме: «5 (п'ять) зразків лопаток до авіаційних газотурбінних двигунів», в порядку ст. 511 МК України тимчасово вилучено та передена на зберігаються на склад Київській міській митниці ДФС за адресою: м. Київ, бульвар Вацлава Гавела 8А.
30.11.2017 року вказані предмети правопорушення на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 29.11.2017 року було вилучено.
Представник Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України в судовому засіданні вважав обставини викладені в протоколі про порушення митних правил №1046/10000/17 від 09 листопада 2017 року доведеними та просив притягнути гр. України ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил за ст. 471 МК України, застосувавши до нього стягнення, передбаченого санкцією ст. 471 МК України, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Суд, заслухавши представника Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про те, що адміністративний матеріал підлягає поверненню до Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України для проведення додаткової перевірки з наступних підстав.
Статтею 527 МК України передбачено, що однією з постанов, що виноситься у справі про порушення митних правил митним органом або судом є постанова про проведення додаткової перевірки.
У постанові про проведення додаткової перевірки зазначаються конкретні суб'єкти, завдання та строки перевірки. Ці дії не повинні порушувати права громадянина, шкодити господарській діяльності юридичної особи.
Встановлено, що 09.11.2017 о 13 год. 05 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Відліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), для проведення вибіркового митного контролю було зупинено гр. України ОСОБА_1 який слідував в Дубаї рейсом FZ 728 літаком авіакомпанії «Fly DUBAI».
Після перетину пасажиром «білої лінії», яка відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 №137(зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.06 за № 217/12091), позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю, було проведене усне опитування. При опитуванні пасажир заявив, що переміщує 5 (п'ять) зразків лопаток для цивільного компрессора ВК 12/6. Зазначеного громадянина було запрошено до оглядової кімнати, де при огляді із залученням експерта директора ТОВ "Авіатехсервіс" ОСОБА_2 попередньо встановлено, що переміщуване обладнання представляє собою "лопатки авіаційних газотурбинних двигунів типу АЛ-314".
Відповідно до інформації наданої слідчим відділом ГУ Служби безпеки України у м. Києві та Київській області (листи СВ ГУ СБ України у м. Києві та Київській області від 26.02.2018 №51/12-2278, від 16.03.2018 №51/12-2709 та 12.07.2018 №51/12-7356) встановлено, що по даному факту розпочато кримінальне провадження №22017101110000289, яке внесене до ЄРДР за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 333 КК України. На даний час у вказаному кримінальному провадженні проводиться експертне дослідження зазначених предметів правопорушення за результатами якого буде прийнято рішення про пред'явлення підозри.
Так, згідно листа СВ ГУ СБУ у м. Києві та Київській області №51/12-2709 від 16.03.2018 р. вбачається, що матеріали кримінального провадження за №22016101110000075 щодо переміщення через митний кордон України громадянином ОСОБА_1 товарів - «лопаток авіаційних газотурбінних двигунів» виділено у кримінальне провадження №22017101110000289, що внесено до ЄРДР за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 333 КК України.
Крім того, проводиться експертне дослідження предметів правопорушення - «лопаток авіаційних газотурбінних двигунів».
Відповідно до листа СВ ГУ СБУ у м. Києві та Київській області №51/12-7356 від 12.07.2018 р. вбачається, що на теперішній час по кримінальному провадженні за №22016101110000075, внесеного 01.12.2017 р. до Єдиного Реєстру досудових розслідувань за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 333 КК України, жодній особі не повідомлено про підозру, висновку експертного дослідження не отримано.
Постановою Солом'янського районного суду міста Києва від 10.08.2018 р. матеріали справи було направлено для проведення додаткової перевірки для перевірки та надання обґрунтованих доказів про те, чи повідомлено про підозру у кримінальному провадженню №22017101110000289 та чи проведено експертне дослідження по предметам правопорушення.
Постановою Солом'янського районного суду міста Києва від 15.02.2019 р. матеріали справи повторно було направлено для проведення додаткової перевірки для перевірки та надання обґрунтованих доказів про те, чи повідомлено про підозру у кримінальному провадженню №22017101110000289 та чи проведено експертне дослідження по предметам правопорушення.
На виконання вимог суду, Київською міською митницею ДФС 17.09.2018 за вих. №3606/9/26-70-20-02, 10.12.2018 за вих. №4674/9/26-70-20-02 та 06.03.2019 за вих. № 1113/9/26-70-20-02 та 31.05.2019 за вих. № 2077/9/26-70-20-02, на адресу слідчого відділу ГУ СБУ у м. Києві та Київській області направлено запити на отримання інформації щодо вищезазначених питань, які необхідно з'ясувати під час додаткової перевірки.
Статтею 527 МК України передбачено, що у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов:
1) про проведення додаткової перевірки;
2) про накладення адміністративного стягнення;
3) про закриття провадження у справі.
У постанові про проведення додаткової перевірки зазначаються конкретні суб'єкти, завдання та строки перевірки. Ці дії не повинні порушувати права громадянина, шкодити господарській діяльності юридичної особи.
Відповідно до ст. 494 МК України протокол про порушення митних правил повинен містити такі дані:
1) дату і місце його складення;
2) посаду, прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол;
3) необхідні для розгляду справи відомості про особу, яка притягується до відповідальності за порушення митних правил, якщо її встановлено;
4) місце, час вчинення, вид та характер порушення митних правил;
5) посилання на статтю цього Кодексу, що передбачає адміністративну відповідальність за таке порушення;
6) прізвища та адреси свідків, якщо вони є;
7) відомості щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів, вилучених згідно із статтею 511 цього Кодексу;
8) інші необхідні для вирішення справи відомості.
Статті 278 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
За правилами статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 495 МК доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
При цьому, згідно ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
За змістом ч. 1 ст. 508 МК України, отримання доказів у справі про порушення митних правил необхідних для правильного її вирішення проводиться шляхом проведення процесуальних дій визначених цією статтею. До процесуальних дій належать: 1) складення протоколу про порушення митних правил; 2) опитування осіб, які притягаються до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, свідків, інших осіб; 3) витребування документів, необхідних для провадження у справі про порушення митних правил, або належним чином завірених їх копій чи витягів з них; 4) тимчасове вилучення товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті З статті 461 цього Кодексу, та документів на них; 5) митне обстеження; 6) пред'явлення товарів, транспортних засобів і документів для впізнання; 7) експертиза; 8) взяття проб та зразків для проведення дослідження (аналізу, експертизи).
Крім цього, статтею 489 МК України зобов'язано посадову особу при розгляді справи про порушення митних правил з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність та чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності.
З наведених норм закону випливає, що суд може прийняти до провадження справу про порушення митних правил та розглянути її по суті, коли особа, яка вчинила правопорушення, встановлена, та щодо неї складено протокол про адміністративне правопорушення.
У разі якщо особа не встановлена, суди, згідно з вимогами пункту 1 частини першої статті 527 МК України, повинні приймати рішення про проведення додаткової перевірки для встановлення особи, що вчинила правопорушення.
Аналогічні положення щодо питань про порушення митних правил (складення протоколу) містяться в Методичних рекомендаціях стосовно провадження у цих справах, затверджених наказом Державної митної служби України № 936 від 30.12.04 року.
Так, п. 3.5 рекомендацій передбачає, що справа про порушення митних правил може бути заведена тільки в тому випадку, коли є достатні дані, які свідчать про наявність ознак правопорушення.
Недопустимим є заведення справи про порушення митних правил на підставі припущень або відомостей про правопорушення, достовірність яких викликає сумніви. Коли порушується справа про порушення митних правил потрібно також переконатися у відсутності обставин, які виключають провадження у справі.
За наявності зазначених обставин протокол про порушення митних правил не складається. У випадках, коли провадження у справі все ж було розпочате, названі обставини є підставою для припинення провадження у справі.
Представник Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України в судовому засіданні пояснив, що станом на 18.11.2019 р., відповідь від правоохоронного органу на запити митниці не надходила. Причину ненадання відповіді не повідомлено.
На підставі вищевикладеного, дослідивши матеріали справи, прихожу до висновку, що матеріали справи, які надійшли від Київської міської митниці ДФС України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 471 МК України повернути до Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України (правонаступника Київської міської митниці ДФС відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 № 858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби»), - для перевірки та надання обґрунтованих доказів про те, чи повідомлено про підозру у кримінальному провадженні №22017101110000289 та чи проведено експертне дослідження по предметам правопорушення.
Керуючись ст.ст. 235, 458, 459, 471, 486, 489, 494, 495, 508, 511, 522, 525-528 МК України, ст.ст. 256, 278,280 КУпАП, суддя, -
Матеріали справи, які надійшли від Київської міської митниці ДФС України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена ст. 471 Митного кодексу України, повернути до Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України для проведення додаткової перевірки.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, прокурором або митним органом, який здійснював провадження у цій справі до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: С.І. Кушнір