Провадження № 3/760/9152/19
в справі № 760/30761/19
20.12.2019 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Зелінська М.Б., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, ідентифікаційний номер в матеріалах справи відсутній, тимчасово не працює, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за фактом вчинення правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ст.124 КУпАП,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №265599 від 03.11.2019 року ОСОБА_1 о 02 год. 40 хв. керував автомобілем марки «Daewoo Lanos», д/з НОМЕР_1 в м. Києві по вул. Солом'янська, 20, в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння, зі згоди водія, проводився у встановленому законом порядку із застосуванням приладу «Драгер» в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.9 а ПДР, за що відповідальність передбачена ст. 130 ч. 1 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №261689 від 03.11.2019 року ОСОБА_1 о 13 год. 50 хв. керував автомобілем марки «Daewoo Lanos», д/з НОМЕР_1 в м. Києві по вул. Стадіонна, 6, в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння, зі згоди водія, проводився у встановленому законом порядку із застосуванням приладу «Драгер» в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.9 а ПДР, за що відповідальність передбачена ст. 130 ч. 1 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №261690 від 03.11.2019 року, ОСОБА_1 о 13 год. 50 хв., керуючи автомобілем марки «Daewoo Lanos», д/з НОМЕР_1 в м. Києві по вул. Стадіонна, 6, при русі заднім ходом, не переконався у тому, що це буде безпечно, здійснив наїзд на припаркований транспортний засіб «Daewoo Lanos», д/з НОМЕР_2 , що призвело до механічних пошкоджень та матеріальних збитків, чим порушив вимоги п.10.9 ПДР, за що відповідальність передбачена ст. 124 КУпАП.
В суді ОСОБА_1 свою вину в порушенні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ст.124 КУпАП, визнав та підтвердив обставини, що зазначені у протоколах про адміністративні правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ст. 124 КУпАП.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що спричиняють вчиненню адміністративний правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи винна дана особа у вчиненні правопорушення.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, що мало місце 03.11.2019, підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №№265599 від 03.11.2019 року, письмовими поясненнями свідків, розпискою щодо відсторонення від керування т/з, рапортом, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння, приладом «Драгер», результат 2,50 проміле та відеозаписом .
Вина ОСОБА_1 , у вчиненні правопорушення, що мало місце 03.11.2019, підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №261689 від 03.11.2019 року ОСОБА_1 , письмовими поясненнями свідків, рапортом, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння, приладом «Драгер» , результат 2,61 проміле та відеозаписом .
Вина ОСОБА_1 , у вчиненні правопорушення, що мало місце 03.11.2019, підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 261690 від 03.11.2019 року, що міститься в матеріалах справи, схемою місця ДТП, письмовими поясненнями учасників ДТП, а тому безспірним є факт, що дії ОСОБА_1 знаходяться в причинному зв'язку з ДТП та його наслідками.
З огляду на встановлене, надаючи оцінку всім зібраним доказам в їх сукупності, враховуючи характер вчинених правопорушень та особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, вважаю, що ОСОБА_1 необхідно піддати адміністративному стягненню, виходячи з вимог ч. 1 ст. 130, ст. 124 КУпАП.
Згідно положень ч. 1 ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень, адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо:
- за ст. 124 КУпАП, - у виді штрафу в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340,00 грн.;
- за ч. 1 ст. 130 КУпАП, - у виді штрафу в розмірі 600 (шестисот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10200 (десять тисяч двісті) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Приймаючи до уваги вказане, на підставі ст. 36 КУпАП, вважаю, що остаточно ОСОБА_1 слід призначити адміністративне стягнення у межах санкції за більш серйозне правопорушення, а саме: у межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі 600 (шестисот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10200 (десять тисяч двісті) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір.
На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 9, 33, 36, 40-1, 124, ч. 1 ст. 130, 251 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір», суд
Об'єднати в одне провадження: Справа №760/30761/19, провадження №3/760/9152/19 за ч.1 ст. 130 КУпАП; Справа №760/30752/19, провадження №3/760/9144/19 за ч.1 ст.130, ст. 124 КУпАП про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 . Об'єднаній справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130, ст. 124 КУпАП присвоїти №760/30752/19, провадження №3/760/9144/19.
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ст.124, ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у виді штрафу в дохід держави в розмірі 600 (шестисот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10200 (десять тисяч двісті) гривень 00 копійок, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Штраф підлягає сплаті за наступними банківськими реквізитами: отримувач коштів ГУК в м. Києві: рахунок отримувача 31113149026001; код отримувача (код за ЄДРПОУ)37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) 899998, код класифікації доходів бюджету: 21081300.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі, що становить 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 (двадцять) коп., який необхідно сплатити на: УК у Солом'янському районі м. Києва, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38050812, р/р 31218206026010, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) 899998, код отримувача:38050812, код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15-ть днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через 15-ть днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
У разі несплати правопорушником штрафу у вищевказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в поряду, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постановив про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу зазначений у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту винесення до Київського апеляційного суду через районний суд.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя : М.Б. Зелінська