Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/14530/19
24 грудня 2019 року Слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 7 ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів,-
Прокурор Київської місцевої прокуратури № 7 ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Обґрунтовуючи клопотання, прокурор зазначив, що СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві проводиться розслідування кримінального провадження № 42019101070000254 від 27.09.2019 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364-1 КК України.
Досудове розслідування розпочато за фактом зловживання повноваженнями службовими особами АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які з метою одержання неправомірної вигоди для фізичних осіб-клієнтів банку всупереч інтересам юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми використовуючи свої службові повноваження запровадили механізм умисного зменшення вартості ОВДП при здійсненні операцій купівлі-продажу фізичними особами, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.
Встановлено, що у період з 04.08.2017 до 26.06.2018 використовуючи схему купівлі-продажу та продажу-купівлі одних і тих же ОВДП 16 фізичних осіб - клієнтів Банку, отримали інвестиційний прибуток у розмірі 57,7 млн. грн., які отримано у готівковій формі через касу Банку.
Правочини щодо операцій з цінними паперами фізичних осіб- клієнтів банку укладались Банком, як брокером від імені, за рахунок і на замовлення зазначених громадян. Всі операції з ОВДП виконувались Брокером на підставі договорів на брокерське обслуговування операцій з цінними паперами у відповідності з разовими замовленнями фізичних осіб.
В результаті операцій купівлі-продажу ОВДП фізичними особами отримано інвестиційний прибуток у зв'язку із тим, що ОВДП придбавалися за ціною нижчою їх справедливої вартості, а їх продаж здійснювався за ціною, що наближена або вища їх справедливої вартості.
Так, 22.02.2018 між ОСОБА_4 та Банком укладено договір на брокерське обслуговування операцій з цінними паперами №БО-006/18.
Відповідно до Актів наданих послуг за Разовими замовленнями (№№ 1-2 від 07.03.2018 та №№ 3-4 від 12.03.2018) до договору № БО- ІНФОРМАЦІЯ_2 , 12.03.2018 Брокером від імені, за рахунок і за замовленнями ОСОБА_4 було здійснено 4 операції з купівлі та продажу ОВДП, ІБПЧ яких иА4000198469, а саме: 12.03.2018 Брокером від імені, за рахунок і за замовленням ОСОБА_4 було придбано ОВДП (І8ПМ - ГГА4000198469) (1800 штук) за ціною 25 524,41 грн. за одну ОВДП, з подальшим їх продажем того ж дня за ціною 26 687,93 грн. за одну ОВДП. ОСОБА_4 отримав інвестиційний прибуток внаслідок вчинення вказаних правочинів у розмірі 2 млн. грн. Відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме: ІНФОРМАЦІЯ_4 справедлива вартість зазначених вище ОВДП, з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземних валют Національного банку станом на 12.03.2018 становила - 26547,47 грн. Таким чином, придбані ОСОБА_4 за ціною, значно нижчою, відносно справедливої вартості ОВДП в той же день були реалізовані за ціною, вище справедливої вартості.
В результаті здійснення фінансових операцій купівлі-продажу одних і тих же ОВДП, ОСОБА_4 було отримано інвестиційний прибуток у розмірі
2 млн. грн., які отримані готівкою у касі Банку.
За аналогічною схемою здійснювались операції інших 15 фізичних осіб (інформація наведена у Додатку).
Таким чином, з метою надання законного вигляду походженню коштів, які, можливо, були протиправно виведені в тіньовий сектор економіки, службові особи Банку та брокери, зловживаючи своїм службовим становищем на користь вищевказаних громадян, шляхом бездіяльності в частині не виконання покладених на них законодавством у сфері фінансового моніторингу обов'язків з перевірки джерел походження коштів, за які придбавалися ОВДП, та забезпечення обготівковування доходу від таких операцій через каси Банку організували протиправну схему легалізації доходів одержаних злочинним шляхом.
Крім того, встановлено факти проведення клієнтами Банку великомасштабних операцій, за якими не отримано експортну виручку (у розмірі понад п'ять тисяч мінімальних заробітних плат), здійснені одноразово або протягом 30 діб.
Протягом лютого-листопада 2018 року 2 клієнтами Банку не одержано експортну виручку, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».
Зазначеними клієнтами Банку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), які мають однакову адресу, директора та кінцевого бенефіціарного власника, укладено 21 експортний контракт з 10 нерезидентами: ООО « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ООО « ІНФОРМАЦІЯ_8 », « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (Грузія) - 3, « ІНФОРМАЦІЯ_10 », « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (Маршалові острови) - 11, « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (Великобританія) - 1, « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (Республіка Молдова) - 2, « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (Туреччина) - 2, « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (Франція)-1, « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (Угорщина) - 1, на підставі яких відвантажено продукцію на загальну суму 7,82 млн. доларів США та 2,19 млн. євро., проте експортної виручки не отримано.
Проведення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) зовнішньоекономічних операцій без отримання виручки може свідчити, зокрема, про здійснення фіктивного підприємства, ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) та можливого вчинення інших кримінальних правопорушень.
Крім того, за ініціативи голови правління Банку ОСОБА_5 членами кредитного комітету Банку погоджено та видано понад 1 млрд. грн кредитних коштів підконтрольним власникам Банку юридичним та фізичним особам, при цьому, в забезпечення передано майно, реальна вартість якого в десятки разів нижче наданих кредитних коштів.
Вищевказані операції здійснювалися за безпосереднього сприяння службових осіб AT « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у зв'язку із чим, аналіз наявних даних свідчить про можливе впровадження ними спільно із зазначеними вище фізичними, посадовими особами юридичних осіб та іншими невстановленими особами протиправного механізму спрямованого на маскування незаконного походження та обготівковування коштів.
У судове засідання прокурор не з'явився, звернувся до суду із заявою, в якій просив розглянути клопотання без його участі, просив його задовольнити.
Крім того, враховуючи те, що існує реальна загроза знищення, пошкодження, зміни або передачі іншим особам документів та інформації, які мають значення для доказування у кримінальному провадженні, прокурор просив розглянути клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться витребовувані речі та документи.
Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку про можливість розгляду клопотання без участі слідчого та особи у володінні якої знаходяться речі та документи.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Вивчивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно з ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Інформація, тимчасовий доступ до якої просить надати слідчий, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 162 КПК України (відомості, які можуть становити банківську таємницю) належить до охоронюваної законом таємниці. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність», інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею.
Відповідно до ст. 62 Закону інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду.
Надання слідчим суддею тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України можливе при наявності доказів про те, що речі (документи) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; відомості, що містяться в цих речах і документах, можуть бути використані як докази, та довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, іншими способами неможливо.
Із даних, що містяться в клопотанні про надання тимчасового доступу до речей і документів та наявних додатків вбачається, що відомості про кримінальне правопорушення за ч. 2 ст. 364-1 КК України внесено до ЄРДР під № 42019101070000254 від 27.09.2019.
Слідчий, у поданому клопотанні та додатками до нього, довела, що речі та документи, до яких необхідно отримати тимчасовий доступ, та які містять охоронювану законом таємницю, мають суттєве значення для встановлення обставин у вказаному кримінальному провадженні, та відповідно до вимог ст. 84 КПК України, є процесуальними джерелами доказів, які можливо здобути лише за умови отримання до них тимчасового доступу на підставі рішення суду.
Керуючись ст. ст. 159-166 КПК України,
Клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 7 ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати прокурорам Київської місцевої прокуратури № 7: ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні №42019101070000254, та/або за дорученням слідчого або прокурора співробітникам оперативних підрозділів тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме:
- копії документів, поданих AT « ІНФОРМАЦІЯ_1 » до ІНФОРМАЦІЯ_3 для отримання ліцензії на здійснення банківської діяльності, а також: копію заяви про видачу банківської ліцензії; копію статуту з відміткою державного реєстратора про проведення державної реєстрації юридичної особи; відомості про кількісний склад спостережної ради, правління та ревізійної комісії; копію зареєстрованого ІНФОРМАЦІЯ_17 звіту про результати закритого (приватного) розміщення акцій; копію зареєстрованого ІНФОРМАЦІЯ_17 свідоцтва про реєстрацію випуску акцій; копію форми, яка визначена НБУ, що дає змогу зробити висновки про професійну придатність та ділову репутацію голови, членів правління, головного бухгалтера, керівника внутрішнього аудиту, а також про наявність організаційної структури та відповідних спеціалістів;
- копії документів, які були надані AT « ІНФОРМАЦІЯ_1 » до ІНФОРМАЦІЯ_3 , що дають змогу зробити висновки: про структуру власності банку; про структуру власності юридичної особи засновника; фінансовий стан юридичної особи-засновника; наявність у засновника достатньої кількості власних коштів здійснення заявленого внеску до статутного капіталу та джерела походження; клопотання та висновки відповідного територіального управління Національного банку щодо операцій рефінансування, надання стабілізаційного кредиту;
- копії матеріалів перевірок при здійсненні пруденційного нагляду за AT « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в тому числі, в частині ліквідності та капіталізації, матеріалів виїзних інспекційних перевірок та перевірок (планових, позапланових) AT « ІНФОРМАЦІЯ_1 », копії матеріалів стосовно розгляду скарг на роботу AT « ІНФОРМАЦІЯ_1 », його посадових осіб, а також з питань здійснення активних операцій, надходжень/витрат, виконання зобов'язань за кредитними договорами з ІНФОРМАЦІЯ_18 , виконання зобов'язань перед вкладниками і клієнтами, невиконання або неналежного виконання тимчасовим адміністратором своїх повноважень відповідно до вимог ЗУ «Про банки і банківську діяльність» в період часу з 01.01.2019 до 01.11.2019
- копії довідок та звітів, актів про інспектування, результати виїзних/інспекційних перевірок з питань додержання AT « ІНФОРМАЦІЯ_1 » вимог Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню), доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» в період часу з 01.01.2017 до 01.11.2019.
Строк дії ухвали становить один місяць з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.
Ухвала виготовлена у двох примірниках, один з яких знаходиться в матеріалах справи.
Слідчий суддя ОСОБА_1