Рішення від 14.06.2019 по справі 758/1525/17

Справа № 758/1525/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2019 року місто Київ

Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого - судді Ларіонової Н.М.,

при секретарі судового засідання Гальчинській А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною,-

ВСТАНОВИВ:

В січні 2017 року позивач ОСОБА_1 , інтереси якого представлені адвокатом Кочерга Д.О. звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації щодо не прийняття протягом 10 днів з дня отримання заяви від 17.11.2016 року з доданими документами рішення про призначення або відмову у призначенні позивачу щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Позовні вимоги представник позивача обґрунтовує тим, що позивач є отримувачем щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. києві державної адміністрації. Зазначає, що відповідно до рішення відповідача від 12.05.2016 року позивачу було призначено грошову допомогу строком з 10.05.2016 року по 09.11.2016 року, яку позивач отримував на поточний рахунок. Вказує, що 17.11.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк про призначення або відмову у призначенні йому щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, але відповідачем не було розглянуто заяву позивача та не надано йому відповіді.

Провадження у справі відкрито ухвалою від 10.02.2017 року (суддя Богінкевич С.М.).

В червні 2017 р. представником відповідача подані заперечення, в яких сторона відповідача зазначає, що 03.04.2017 року рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при Подільській районній в м. Києві державній адміністрації було відмовлено позивачу в призначенні виплат та скасовано довідку внутрішньо переміщеної особи № 3007002700, у зв'язку з наданням недостовірних даних. Крім того позивача позбавлено статусу переселенця, у зв'язку з наданням недостовірних даних та внесено до ЄРДР за ч. 1 ст. 190 КК України.

На підставі протоколу повторного автоматичного розподілу від 23.11.2017 року матеріали вищевказаної справи передані в провадження судді Ларіонової Н.М.

Відповідно до п.10 розділу розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України (2017 р.) розгляд даної справи підлягає за нормами КАС України (2017 р.), чинного з 15.12.2017 р. Справа розглянута в порядку спрощеного прзовного провадження.

Позивач в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи за його відсутності, просив позов задовольнити та ухвалити відповідне рішення.

Представник відповідача у судове засідання повторно не з'явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином, причину неявки до суду не повідомив.

Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, яким надана оцінка в їх сукупності, дійшов таких висновків.

Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Судом встановлено, що 17 листопада 2016 року позивачу видана довідка № 2700 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи у зв'язку із переміщенням із тимчасово окупованої території АР Крим.

З метою встановлення гарантій дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб прийнято Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №1706-VII від 20.10.2014 (далі - Закон №1706-VII) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно статті 1 Закону №1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону №1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

За правилами частини третьої вказаної статті для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 8 ч. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (в ред. станом на 16.11.2015 року) термін дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи становить шість місяців з моменту її видачі.

17.11.2016 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації з заявою про призначення на наступний шестимісячний термін щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

02.01.2017 року позивач повторно звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації із запитом на отримання публічної інформації, в якому просив надати інформацію про зміст рішення, прийнятого за результатами розгляду його заяви від 17.11.2016 року про призначення грошової допомоги.

Листом Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації № 09101-09101/3-1-17 від 10.01.2017 року, повідомлено позивача про те, що призначення зазначеної виплати на наступний шестимісячний термін буде проведено відповідно до рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Подільської районної державної адміністрації.

Статтями 1, 4, 20 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Підставою для взяття на облік такої особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені встатті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" , на момент їх виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Порядок збору та обробки даних, оформлення і видачі довідки та форма її зразка затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Закони та інші нормативно-правові акти України діють в частині, що не суперечать цьому Закону.

Пунктами 1, 2, 3, 6, 8 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, визначено, що цей порядок регулює механізм видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. Довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.

Для отримання довідки повнолітня особа, яка переміщується, звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад.

Заява про взяття на облік повинна містити, зокрема, й інформацію про склад сім'ї, у тому числі про неповнолітніх осіб, які прибули разом із заявником.

У день подання заяви безоплатно видається довідка за формою, наведеною у додатку, яка роздруковується на папері формату А4 і підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою відповідного уповноваженого органу.

При цьому, підставами для відмови у видачі довідки є: 1) відсутність обставин, що спричинили переміщення особи з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції; 2) втрата або викрадення документів, що посвідчують особу, яка переміщується, та підтверджують громадянство України, до їх відновлення.

У разі відмови у видачі довідки на вимогу заявника письмово повідомляється про підстави для такої відмови.

Відповідно до постанови № 637 від 5 листопада 2014 року Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» із змінами, внесеними згідно з постановою № 167 від 14 березня 2016 року Кабінету Міністрів України, призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 затверджений Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, який визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).

Положенням п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 01 жовтня 2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» передбачено, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

08 червня 2016 року постановою № 352 Кабінету Міністрів України затверджено зміни до постанови № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб",а саме, пункти 6, 7, 7-1 і 8 викладено в такій редакції: "6. У день подання заяви про взяття на облік, крім випадків, передбачених абзацом другим пункту 4 цього Порядку, безоплатно видається довідка за формою згідно з додатком, яка роздруковується на аркуші формату А4, підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою такого органу. У випадках, передбачених абзацом другим пункту 4 цього Порядку, уповноважений орган зобов'язаний розглянути заяву протягом 15 робочих днів та прийняти рішення про видачу довідки або відмову в її видачі. Довідка діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту».

Судом встановлено, що у встановленому законом порядку позивача не проінформовано відповідачем про результати розгляду заяву ОСОБА_1 вернення 23 грудня 2016 року листом Управлінням праці та соціального захисту про призначення адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі.

Пункт 3 частини 2 ст. 245 КАС України встановлює способи захисту від протиправного рішення суб'єкта владних повноважень. Тому передусім суд повинен зробити висновок про протиправність такого рішення, яка полягає у незаконності чи невідповідності іншому правовому акту з вищою юридичною силою.

З урахуванням викладеного, позовна вимога ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною підлягає задоволенню.

Керуючись Конституцією України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», пунктом 10 частини першої розділу VIIПерехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України від 03 жовтня 2017 року, ст.ст. 2, 8, 9, 72-77, 78, 241-246, 250,286, 292, 295 КАС України, п.10, 15.5 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України (2017 р.), -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в м. Києві державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної м. Києва державної адміністрації щодо не прийняття протягом 10 днів з дня отримання заяви від 17.11.2016 року з доданими документами рішення про призначення або відмову у призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 30 днів з дня складання судового рішення в повному тексті.

Учасник справи, якому копія повного судового рішення не була вручена в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому копії повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано протягом встановленого законом строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н. М. Ларіонова