печерський районний суд міста києва
Справа № 757/6846/19-а
05 грудня 2019 року Печерський районний суд м. Києва в складі головуючого судді - Ільєвої Т.Г., за участю секретаря - Рябцової Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції Столичного округу, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» про визнання протиправним та скасування рішення,
12.02.2019 року, позивач звернувся до суду з даним позовом до Державної екологічної інспекції Столичного округу, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» про визнання протиправним та скасування рішення, в якому просить суд: визнати протиправною та скасувати постанову Державної екологічної інспекції Столичного округу №000222 від 29.01.2019р. про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 82-1 КУпАП; закрити провадження по справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 82-1 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що у період з 16.01.2019 р. по 25.01.2019 р. Державною екологічною інспекцією Столичного округу проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання - ДП «НЕК «Укренерго» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
За результатами вказаного заходу складено акт № 21, в якому, серед іншого, зазначено про те, що в ході перевірки ДП «НЕК «Укренерго» надано довідку від 22.01.2019 №10/2261 про рахунок показника загального утворення відходів у 2018 році Пзув=2538,93842, а також встановлено, що ДП «НЕК «Укренерго» заповнено реєстрові карти, але всупереч вимоги пункту 11 Порядку ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів, затвердженого Постановою КМУ №1360 від 31.08.1998 року, не подано їх на погодження до територіального органу Держсанепідслужби.
На підставі вказаного акту, 29.01.2019р. відповідачем було складено протокол №000212 про адміністративне правопорушення, в якому зазначено, що позивачем, як посадовою особою ДП «НЕК «Укренерго», порушуються правила ведення первинного обліку та здійснення контролю за операціями поводження з відходами або надання чи подання звітності щодо утворення, використання, знешкодження та видалення відходів, а саме заповнено реєстрові карти, але не подано їх на погодження до територіального органу Держсанепідслужби та не затверджено в Київській міській держадміністрації, що є порушенням ст. 27 Закону України «Про відходи», Постанови КМУ №2034 від 01.11.1999 та Постанови КМУ №1360 від 31.08.1998.
На підставі вказаного протоколу, 29.01.2019 р. відповідачем було винесено постанову №000222 про накладення адміністративного стягнення, якою позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 82-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на позивача адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Позивач звертає увагу, що станом на день проведення перевірки Державним підприємством «Національна енергетична компанія «Укренерго» ще не було подано звіт №1 відходи (річна) за 2018р., у зв'язку з наявністю строку для його подання до 28 лютого 2019 року, а тому ДП «НЕК «Укренерго» не отримувало жодних повідомлень щодо необхідності складання реєстрових карт і строку їх реєстрації та про необхідність подання відповідних форм звітності від уповноваженого органу виконавчої влади. Що у свою чергу свідчить про те, що ДП «НЕК «Укренерго» не зобов'язане погоджувати реєстрові карти з територіальними органами Держсанепідслужби.
Враховуючи вищевикладене, позивач вважає, що в його діях, як посадової особи ВП «Укренергосервіс» ДП «НЕК «Укренерго», відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 82-1 КУпАП, у зв'язку з чим постанова відповідача №000222 від 29.01.2019 про накладення на позивача адміністративного стягнення є незаконною та підлягає скасуванню.
Позивач вважає, що оскаржувана постанова грубо порушує майнові права та інтереси позивача, оскільки абсолютно безпідставно та незаконно покладає на нього обов'язок сплатити грошовий штраф, а також завдає шкоди діловій та професійній репутації позивача, як посадової особи ВП «Укренергосервіс» ДП «НЕК «Укренерго», та може бути підставою для застосування до позивача заходів дисциплінарної відповідальності.
Ухвалою від 14.02.2019 року відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду.
В судове засідання позивач не з'явився про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Разом з цим, подав до суду заяву, в якій просить суд розглядати справу за його відсутності, вимоги підтримує та окрім цього, вказав, що вимоги законодавства при виконанні своїх обов'язків було дотримано, а саме: звіт щодо утворення відходів поданого до органів статистики в строки, тобто 27.02.2019, що підтверджується відміткою Держстандарту України.
Відповідач в судове засідання жодного разу не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином, шляхом направлення судових повісток та розміщенням оголошення на офіційному веб-порталі Печерського районного суду м. Києва про його виклик до суду. Окрім цього, дана справа перебуває у провадженні суду з 11.02.2019, однак відповідачем не було жодного разу звернено увагу на позовну заяву та не подано жодних документів на спростування доводів позивача.
Представник третьої особи судове засідання позивач не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
З врахуванням зазначених обставин, суд прийшов до висновку про розгляд справи у відсутність учасників процесу, на підставі наявних матеріалів.
Так, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
29.01.2019 постановою №000222 державного інспектора охорони навколишнього природного середовища Столичного округу Коваленко Ю.М. було накладення адміністративне стягнення на ОСОБА_1 , який є провідним інженером з цивільного захисту ДП «НЕК «Укренерго», за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 42 Закону України «Про відходи», та визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 82-1 КУпАП.
Протоколом №00212 про адміністративне правопорушення від 29.01.2019, передбаченого ст.. 82-1 КУпАП, встановлено, що шкода нікому не була заподіяна.
Так, вказаним протоколом встановлено, що 25.01.2019 під час планової перевірки ДП «НЕК «Укренерго» було встановлено, що посадовою особою підприємства було порушено правила введення первинного обліку та здійснення контролю за операціями з поводженням з відходами або надання чи подання звітності щодо утворення, використання, знешкодження та видалення відходів, а саме: заповнено реєстрові карти, але не подано їх на погодження до територіального органу Держсанепідслужби та не затверджено в Київській міській держадміністрації, що є порушенням ст. 27 Закону України «Про відходи», Постанови КМУ №2034 від 01.11.1999 та Постанови КМУ №1360 від 31.08.1998.
Разом з цим, з позовної заяви позивача вбачається, що останній не погоджується з вказаним рішення інспектора, оскільки вважає, що на день проведення перевірки Державним підприємством «Національна енергетична компанія «Укренерго» ще не було подано звіт №1 відходи (річна) за 2018р., у зв'язку з наявністю строку для його подання до 28 лютого 2019 року, а тому ДП «НЕК «Укренерго» не отримувало жодних повідомлень щодо необхідності складання реєстрових карт і строку їх реєстрації та про необхідність подання відповідних форм звітності від уповноваженого органу виконавчої влади. Що у свою чергу свідчить про те, що ДП «НЕК «Укренерго» не зобов'язане погоджувати реєстрові карти з територіальними органами Держсанепідслужби
Частиною 1 ст. 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Так, ст. 82-1 КУпАП передбачено, що порушення правил ведення первинного обліку та здійснення контролю за операціями поводження з відходами або неподання чи подання звітності щодо утворення, використання, знешкодження та видалення відходів з порушенням встановлених строків, а так само порядку подання такої звітності, тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про відходи» зазначено, що основними принципами державної політики у сфері поводження з відходами є пріоритетний захист навколишнього природного середовища та здоров'я людини від негативного впливу відходів, забезпечення ощадливого використання матеріально-сировинних та енергетичних ресурсів, науково обгрунтоване узгодження екологічних, економічних та соціальних інтересів суспільства щодо утворення та використання відходів з метою забезпечення його сталого розвитку.
Ст. 17 Закону України «Про відходи», суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку.
Відповідно до статті 26 вказаного Закону, система і форми звітності, порядок надання і використання відповідної інформації про відходи, а також порядок перегляду їх номенклатури розробляються на основі державного класифікатора відходів і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері статистики, за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища та інших заінтересованих центральних органів виконавчої влади.
Відповідно до цієї ж статті Закону, постановою Кабінету Міністрів України № 2034 від 01.11.1999 р. затверджено Порядок ведення державного обліку і паспортизації відходів.
Згідно із п. 3 вказаного Порядку, державний облік відходів ґрунтується на даних спостережень за утворенням відходів та здійсненням операцій поводження з ними і включає ведення первинного обліку відходів та державної статистичної звітності про них.
Відповідно до п. 4 Порядку, первинний облік відходів ведуть підприємства відповідно до типових форм первинної облікової документації (картки, журнали, анкети) з використанням технологічної, нормативно-технічної, планово-економічної, бухгалтерської та іншої документації. Відомості для первинного обліку відходів, що заносяться до зазначених документів, обумовлюються системою показників, необхідних для заповнення форм державної статистичної звітності та ведення паспорта відходів.
Типові форми первинної облікової документації про відходи згідно з державним класифікатором ДК 010-98 «Класифікатор управлінської документації» та інструкції щодо їх заповнення розробляються Мінприроди за участю Держпідприємництва інших заінтересованих центральних органів виконавчої влади, погоджуються з МОЗ і затверджуються спільним наказом Держстату та Мінприроди.
Відповідно до п. 5 зазначеного Порядку, державна статистична звітність про відходи ведеться за встановленими уніфікованими формами відповідно до державного класифікатора ДК 010-98 «Класифікатор управлінської документації», ДК 005-96 «Класифікатор відходів» та номенклатурою відходів.
Форми державної статистичної звітності про відходи та інструкції щодо порядку складання цих форм розробляються та затверджуються Держстатом за погодженням з Мінприроди.
Державна статистична звітність про небезпечні відходи ведеться за окремою формою. Реєстр звітних статистичних одиниць, що повинні складати звіти про небезпечні відходи, формується органами державної статистики за поданням Мінприроди.
Підприємства заповнюють форми державної статистичної звітності на підставі документів первинного обліку і подають їх в установленому порядку територіальним органам державної статистики.
В свою чергу, Наказом Державної служби статистики України №243 від 19.08.2014 затверджено форму державних статистичних спостережень зі статистики екології № 1-відходи «Утворення та поводження з відходами за 20__ рік».
Така, у відповідності до Наказу від 20.12.2017 № 330 про затвердження Загального табеля (переліку) форм державних статистичних спостережень на 2018 рік, передбачано, що дану форму подають юридичні особи, відокремлені підрозділи юридичних осіб, діяльність яких пов'язана з утворенням, поводженням з відходами І-V класів небезпеки, за переліком, визначеним органами державної статистики - територіальному органу Держстату не пізніше 28 лютого.
Тобто, кінцева дата подання ДП «НЕК «Укренерго» форми № 1-відходи «Утворення та поводження з відходами за 2018 рік» на момент проведення перевірки Державною екологічною інспекцією Столичного округу не настала.
У статті 27 Закону України «Про відходи» зазначено, що з метою забезпечення збирання, оброблення, збереження та аналізу інформації про об'єкти утворення, оброблення та утилізації відходів ведеться їх реєстр, в якому визначаються номенклатура, обсяги утворення, кількісні та якісні характеристики відходів, інформація про поводження з ними та заходи щодо зменшення обсягів утворення відходів і рівня їх небезпеки. Реєстр об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів ведеться на підставі звітних даних виробників відходів, відомостей уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами.
Відповідно до даної статті Закону, Постановою Кабінету Міністрів України № 1360 від 31.08.1998 р. затверджено Порядок ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів (далі - Порядок).
Відповідно до п. 3 вказаного Порядку, реєстр об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів (далі - реєстр) - це комплексна система збирання, оброблення, збереження та аналізу інформації про об'єкти утворення, оброблення та утилізації відходів.
Відповідно до п. 5 цього ж Порядку, складення і ведення реєстру здійснюють Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації за участю територіальних органів Держсанепідслужби.
В свою чергу, в п. 10 даного Порядку зазначено, що саме Рада міністрів Автономної Республік Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації визначають перелік об'єктів утворення відходів (далі - ОУВ) та об'єктів оброблення та утилізації відходів (далі - ООУВ), що підлягають реєстрації, та надсилають їх власникам повідомлення про необхідність складання реєстрових карт і строк їх реєстрації та про необхідність подання відповідних форм звітності.
Перелік ОУВ та ООУВ, що підлягають включенню до реєстру, складається за критеріями, визначеними у пункті 5 цього Порядку, на підставі доведених власникам відходів лімітів на утворення та розміщення відходів.
Відповідно до п 11. Порядку, власники ОУВ та ООУВ, що підлягають включенню до реєстру, або за їх дорученням організації, що мають відповідну ліцензію, заповнюють реєстрові карти і подають їх за погодженням з територіальними органами Держсанепідслужби на затвердження Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським держадміністраціям.
Відповідно до ст.245КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'я кшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.2 ст.77КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Як вбачається з положень ч.1 ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Таким чином, з викладеного вище випливає, що при винесенні оскаржуваної постанови відповідачем не було всебічно, повно і об'єктивно з'ясовано обставини даної справи, що призвело до порушення вимог статті 245 КУпАП та статті 252 КУпАП, відповідно до якої оцінка доказів особою, що розглядає справу, має ґрунтуватись на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності у суворій відповідності з вимогами закону. Відтак, оскаржувана постанова є необґрунтованою та незаконною, а тому підлягає скасуванню, як і дії відповідача по її винесенню.
Строки звернення зі скаргою на постанову про справі про адміністративне правопорушення, встановлені статтею 289 КУпАП та частиною другою статті 286 КАС України позивачем дотримані.
Відповідно до ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень та закрити справу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.2 ст.2КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на встановлені судом обставини, враховуючи невідповідність оскаржуваної постанови вимогам ст. 283 КУпАП та обгрунтуванння позивача, прийшов до висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 72-77, 132, 241-246, 250, 262, 286, 295 КАС України та ст. ст. 247, 276-277, 278, 280, 282 КУпАП, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції Столичного округу, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Постанову державного інспектора охорони навколишнього природного середовища Столичного округу Коваленко Ю.М. № 000222 від 29.01.2019 року про накладання адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення - визнати незаконною та скасувати.
Провадження по справі про адміністративне правопорушення закрити.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ;
Відповідач: Державна екологічна інспекція Столичного округу, місцезнаходження: 01042, м. Київ, пров. Новопечерський, 3, корпус 2, ідентифікаційний код: 42163667 , офіційна електронна адреса невідома , адреса електронної пошти: stolica@dei.gov.ua,тел.: (044) 285-22-52;
Третя особа: Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго», місцезнаходження: 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25 , ідентифікаційний код: 00100227, офіційна електронна адреса: www.ukrenergo.energy.gov.ua, адреса електронної пошти: nec-kanc@ua.energy , тел.: (044) 238-31-52, 238-32-13.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення, в порядку встановленому статтею 286 КАС України.
Повний текст рішення суду виготовлений 05.12.2019 року.
Суддя Т.Г. Ільєва