Справа № 755/11001/19
"10" грудня 2019 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Астахової О.О.,
при секретарі: Індик М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення виплачених надміру коштів грошової допомоги, -
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача виплачених надміру коштів грошової допомоги внаслідок подання інформації з недостовірними відомостями у розмірі 38 119,19 грн., а також понесених судових витрат по оплаті судового збору у розмірі 1921, 00 грн.
Мотивуючи вимоги тим, що ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг.
Рішенням комісії Управління від 06.11.2014 року відповідачу призначена щомісячна адресна допомога на проживання в період з 05.11.2014 р. по 04.05.2015 р. на 3 особи в розмірі 1768,00 грн. із розрахунку на місяць. В подальшому Рішеннями комісії Управління було відповідачу продовжено виплату щомісячної адресної допомоги. Останнє рішення комісії Управління від 30.06.2016 року, яким відповідачу здійснено перерахунок раніше щомісячної адресної допомоги та продовжено виплату щомісячної адресної допомоги на 3 особи з 01.05.2016 р. по 09.06.2016р. - 1768,00 грн. із розрахунку на місяць, з 10.06.2016 р. по 09.12.2016 р. по 1768,00 грн. із розрахунку на місяць.
На підставі інформації, наданої Мінфіном та за результатами перевірки справи відповідача встановлено, що останній в період отримання грошової допомоги мав депозитний рахунок в сумі, що перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Рішенням комісії від 28.09.2016 року відповідачу закрито виплату щомісячної адресної допомоги у зв'язку із виявленням депозитного рахунку.
Надміру виплачені кошти за загальний період з 12.11.2014 р. по 08.09.2016 р. становлять у розмірі 38 119,19 коп.
ОСОБА_1 . Управлінням направлено лист №37/12-24978 від 15.11.2016 року з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти в сумі 38119,19 коп., отримані внаслідок надання неправдивої інформації при зверненні за отриманням щомісячної адресної допомоги. Проте ОСОБА_1 проігнорував дану вимогу у зв'язку з чим позивач змушений звернутися до суду.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 24 липня 2019 року відкрито провадження у даній справі, розгляд якої проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Відповідачу та третій особі запропоновано надати відзив на позов, та пояснення з посиланням на докази, якими він обгрунтовується, протягом 15 днів з дня отримання ухвали суду.
Відповідач правом на подання відзиву до суду не скористався.
Представник третьої особи направив до суду пояснення по суті справи. Зі змісту пояснень убачається, що позовні вимоги позивача він підтримує та просить суд їх задовольнити виходячи з доводів, якими обґрунтовується позовна заява.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, з урахуванням вимог ст.ст. 280-281 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд прийшов до висновку, що наступного висновку.
Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505, визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).
Згідно п. 2 цього Порядку, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Відповідно до п. 2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 509, для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
Як убачається із довідки від 04.11.2014 року № 3004001737 відповідач перемістився з тимчасово окупованої території в АДРЕСА_1 та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, як тимчасово переміщена особа. (а.с.17).
Згідно із п. 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505, грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї); загальний розмір допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 3000 гривень. Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією, поданою компетентним органом.
Відповідно до п. 5 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505, для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до уповноваженого органу із письмовою заявою, складеною у довільній формі, про надання грошової допомоги і подає документи, визначені цим пунктом.
Судом встановлено, Рішенням комісії Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації від 06.11.2014 року на підставі поданої відповідачем заяви від 05.11.2014 року, відповідачу призначена щомісячна адресна допомога особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг в період з 05.11.2014 р. по 04.05.2015 р. на 3 особи в розмірі 1768,00 грн. із розрахунку на місяць. (а.с.25).
Рішенням управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації від 04.06.2015 року, 23.06.2015 року, 14.07.2015 року від 18.01.2016 року, від 30.06.2016 року, на підставі поданих відповідачем заяви ОСОБА_1 продовжено виплати щомісячної адресної допомого особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України до 09.12.2016 року на 3 особи в розмірі 1768,00 грн. із розрахунку на місяць. (а.с.26-31).
Згідно із п. 11 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин.
Відповідно до п. 12 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Рішенням управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації від 28.09.2016 року виплата допомоги ОСОБА_1 була закрита з 05.11.2014 року у зв'язку із виявленням депозиту. (лист Мінсоцполітики від 13 вересня 2016 року). (а.с.32).
17.10.2016р., 10.05.2017р. та 05.03.2018 року, Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звернувся до Начальника Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації з вимогою утримати переплати щомісячної допомоги особам, переміщеним із зони АТО, для проживання в сумі 38 119,19 грн. за період з 05.11.2014 року по 30.09.2016 року з ОСОБА_1 та повернути у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 має на депозитному банківському рахунку кошти в сумі, що перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та тим, що при зверненні за призначенням щомісячної адресної допомоги надав недостовірну інформацію. (а.с. 33-35).
15.11.2016 року та 17.07.2017 року Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації на адресу відповідача направлено лист про повернення надміру отриманих грошових коштів в сумі 38 119,19 грн. за період з 05.11.2014 року по 30.09.2016 у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 має на депозитному банківському рахунку кошти в сумі, що перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та тим, що при зверненні за призначенням щомісячної адресної допомоги надав недостовірну інформацію. (а.с. 36-37).
Згідно п. 6 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505 (який діяв на час звернення відповідача з заявою про надання допомоги), будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції; у володінні сім'ї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (автобусів, вантажних та легкових автомобілів). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через уповноважені органи, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно із ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За змістом ст. 1215 ст. 1212 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
Згідно із ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 89 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, місцезнаходження про стягнення виплачених надміру коштів грошової допомоги підлягає задоволенню в повному обсязі, оскільки обставини встановлені ст. 1215 ЦК України, якою передбачено повернення безпідставно отриманої допомоги за відсутності недобросовісності з боку набувача, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.
В порядку ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації підлягає до стягненню судовий збір, що був сплачений позивачем при звернені до суду у розмірі 1921,00 грн.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 4, 12-13, 141, 258-259, 265, 268, 280-281, 284, 289, 352-35 ЦПК України, ст.ст. 1212 -1213, 1215, ЦК України, Порядком про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01 жовтня 2014 року, Порядком здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 136 від 18 лютого 2016 року, суд, -
Позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення виплачених надміру коштів грошової допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 місце реєстрації: АДРЕСА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ: 22886300, код банку 820172, Держказначейська служба України, м. Київ КЕКВ 2730, КПКВ 2501480, р/р 35218086054086) грошову допомогу, виплачену надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями у розмірі 38 119,19грн. ( тридцять вісім тисяч сто дев'ятнадцять грн. 19 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 місце реєстрації: АДРЕСА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37397200, в ГУДКСУ у м. Києві, р/р НОМЕР_2 , МФО 820019) сплачений судовий збір в сумі 1921,00 ( одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30-ти днів з дня його проголошення..
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя О.О. Астахова