ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/12732/18
провадження № 2-а/753/55/19
"16" вересня 2019 р. Дарницький районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Даниленко В.В.
при секретарі Скромній І.О.
розглянувши в судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивачка 06.12.2010 року звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання дій протиправними та про зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач провівши перерахунок її пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосував показник середньої заробітної плати за 2007 календарний рік, що суттєво вплинуло на розмір її пенсії, та не відповідає вимогам закону, відповідно до положень якого перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Незгода із бездіяльністю відповідача щодо перерахунку пенсії обумовила позивача на звернення до суду з даним адміністративним позовом.
В судове засідання позивач не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги просить задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала заяву про розгляд справи за відсутності представника.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Згідно з ч. 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Частиною 1 ст. 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Передбачене Конституцією України право громадян на соціальний захист конкретизоване у Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Законі України "Про пенсійне забезпечення", якими встановлено порядок нарахування та виплати пенсії.
Як встановлено судом, позивачка перебуває на обліку та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивачка, не погоджуючись з проведеним у 2010 році перерахунком її пенсії, звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва із заявою про роз'яснення підстав застосування при проведенні перерахунку пенсії середньої зарплати за 2007 року.
На своє звернення позивачка 24.11.2010 року отримала відповідь за № 1815/С-1763, з якої вбачається, що у зв'язку з тим, що питання визначення показника заробітної плати /доходу/ в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески законодавчо не врегульовано, перерахунки пенсій у 2010 році відповідно до підпункту третього пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати / доходу/ в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Такі дії є протиправними та такими, що не ґрунтуються на Законі та суперечать Конституції України.
Відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Таким чином, позивачка має право на перерахунок пенсії, виходячи з показника середньої заробітної плати за 2009 рік .
Оцінюючи посилання представниці відповідача на відсутність законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати /доходу/ в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески у зв'язку з чим Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва здійснює перерахунок пенсії, керуючись підпунктом третім пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 „ Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян ", якою як на думку відповідача, передбачено застосування показника середньої заробітної плати за 2007 рік , суд вважає не обґрунтованими.
Так, постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року „ Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення /попереднього перерахунку/ пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати /доходу/, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата /дохід/ для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Згідно з положеннями статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Таким чином, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при проведенні перерахунку пенсії позивачці застосуванню підлягають статті 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", а не постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивача.
Застосування в 2010 році показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік суперечить тексту самої постанови Кабінету Міністрів України № 530, якою передбачено застосування показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Таким чином, враховуючи зміст підпункту третього п.11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530, вважаю, що при проведенні перерахунку в 2010 році застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати за 2009 рік.
Таким чином, дії відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії позивачці із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік без врахування положень ст. 40, ст. 42 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", є протиправними, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідач зобов'язаний провести перерахунок пенсії позивачці у відповідності до ст. 40 та ст. 42 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік, починаючи з 06.06.2010року, тобто починаючи за шість місяців, що передують дню звернення позивачки до суду.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд -
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві по перерахунку ОСОБА_1 в 2010 році щомісячної державної пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ч. 1, 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, починаючи з 06.06.2010 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя: