27 грудня 2019 року
Київ
справа №304/827/19
адміністративне провадження №К/9901/34933/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Блажівської Н.Є.,
суддів: Васильєвої І.А., Олендера І.Я.,
розглянувши матеріали касаційної скарги ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Закарпатської митниці ДФС про скасування постанови в справі про порушення митних правил,
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Закарпатської митниці ДФС, в якому просив скасувати постанову про порушення митних правил від 8 травня 2019 року №1940/30500/19, складену щодо ОСОБА_1 за порушення частини третьої статті 470 Митного кодексу України.
Рішенням Великоберезнянського районного суду Закарпатської області від 27 вересня 2019 року позов задоволено і справу про адміністративне правопорушення закрито.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2019 року рішення Великоберезнянського районного суду Закарпатської області від 27 вересня 2019 року скасовано та прийнято нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Відповідно до частини першої статті 286 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами.
Вказана категорія спору є справою про порушення митних правил, що за правилами Кодексу адміністративного судочинства України є категорією справ про притягнення до адміністративної відповідальності, що регулюється статтею 286 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, за змістом частини третьої статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтями 273-277, 282-286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного оскарження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Враховуючи те, що рішення суду апеляційної інстанції не оскаржується в касаційному порядку до касаційного суду та відповідно до пункту 1 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України, у відкритті касаційного провадження у даній справі необхідно відмовити.
З урахуванням вказаного, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у відкритті касаційного провадження.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Закарпатської митниці ДФС про скасування постанови в справі про порушення митних правил.
Направити копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами особі, яка подала касаційну скаргу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н.Є. Блажівська
Судді І.А. Васильєва
І.Я. Олендер