Постанова від 24.12.2019 по справі 826/12425/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/12425/18 Прізвище судді (суддів) першої інстанції: Келеберда В.І., Суддя-доповідач Кобаль М.І

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2019 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Кобаля М.І.,

суддів Костюк Л.О., Степанюка А.Г.,

при секретарі Горяіновій Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні без участі сторін апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 жовтня 2019 року в справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (далі по тексту - відповідачі, Комісаріат, ГУ ПФУ в Київській області) в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Комісаріату щодо відмови скласти, оформити і подати до ГУ ПФУ в Київські області довідку для перерахунку його пенсії та зобов'язати Комісаріат скласти, оформити і подати до ГУ ПФУ в Київській області довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії в розмірі 86% грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премія - 10 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50 %, надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) - 10%, надбавка за кваліфікацію, клас майстер - 11%, надбавка за особливі умови служби - 35%;

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Київські області щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії та зобов'язати пенсійний орган нарахувати і виплатити позивачу пенсію, в розмірі 86% грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премія - 10 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50 %, надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) - 10%, надбавка за кваліфікацію, клас майстер - 11%, надбавка за особливі умови служби - 35%, починаючи з 01.01.2018 року;

- стягнути з відповідача судові витрати на користь позивача.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 жовтня 2019 року значений позов задоволено частково.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду в частині відмови в задоволенні позовних вимог, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції частково та змінити його.

Визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Київські області щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії та зобов'язати пенсійний орган нарахувати і виплатити позивачу пенсію, в розмірі 86% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 року. Стягнути з відповідача судові витрати на користь позивача.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Сторони в судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце слухання справи повідомлялися належним чином.

Відповідно до ч. 2 ст.313 КАС України неявка сторін належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, не перешкоджає слухання справи.

Справу розглянуто у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 4 ст. 229 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення без змін, виходячи з наступного.

Згідно із ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Частиною 1 ст. 242 КАС України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Таким чином, колегія суддів надає оцінку доводам апелянта - ОСОБА_1 лише в частині бездіяльності пенсійного органу щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії та зобов'язати пенсійний орган нарахувати і виплатити позивачу пенсію, в розмірі 86% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 року.

Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України та на підставі наказу від 21.07.1999 року № 0223 був звільнений у запас.

Позивач отримує пенсію за вислугу років у розмірі 86 % грошового забезпечення, відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Київській області.

18.06.2018 року позивач звернувся до Комісаріату із заявою в якій просив повідомити на підставі яких нормативних документів та у зв'язку з чим під час перерахунку його пенсії не враховані додаткові види грошового забезпечення, а саме: премія - 10 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50 %, надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) - 10%, надбавка за кваліфікацію, клас майстер - 11%, надбавка за особливі умови служби - 35%, основний розмір пенсії 86 % грошового забезпечення. Також, позивач просив підготувати та подати до ГУ ПФУ в Київські області довідку для перерахунку пенсії з включенням вищезазначених додаткових видів грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 року (а.с.19).

Аналогічну заяву позивач скерував до ГУ ПФУ в Київській області.

18.07.2018 року ГУ ПФУ в Київській області листом № 2262/О-01 повідомило, що відповідно до Порядку № 45 функції визначення вислуги років, розміру грошового забезпечення, в тому числі визначення розміру посадового окладу, окладів за військове звання та інших складових, покладено на уповноважені органи відповідних силових структур. Органи Пенсійного фонду виконують функції тільки з призначення та перерахунку пенсії , а функції визначення вислуги років, розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходять за межі нашої компетенції (постанова КМУ від 02.11.2006 р. №1522). Водночас, позивачу вказали, що пенсія перерахована та виплачується згідно норм чинного законодавства (а.с.18).

23.07.2018 року листом №1/2/3503 Комісаріат надав відповідь на запит позивача, в якому, серед іншого повідомив, що він не уповноважений надавати органам Пенсійного фонду довідки про додаткові види грошового забезпечення, звільнених з військової служби, як того просить заявник (а.с.20).

Вважаючи, що відповідачі діяли із порушеннями чинного законодавства, та враховуючи те, що позивач має право на отримання пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, останній звернувся до суду з даним адміністративним позовом за захистом свого порушеного права.

Приймаючи рішення про часткове задоволення адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що не включення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивачу суперечить міжнародним нормам, Конвенції, практиці Європейського суду з прав людини, Конституції України та чинному законодавству України, відтак, належним захистом прав та інтересів позивача є саме зобов'язання Комісаріату скласти і подати до ГУ ПФУ у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Між тим, суд першої інстанції відмовив у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ в Київській області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 пенсії після отримання від Комісаріату відповідної довідки через передчасність зазначеної вимоги.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції, оскільки він знайшов своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20 грудня 1991 року (далі по тексту - Закон № 2011) (у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) визначено основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі по тексту - Закон № 2262) (у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) визначаються умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.

Частиною 3 статті 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Окрім того, п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі по тексту - Постанова № 704) визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з вимогами п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі по тексту - Постанова № 103) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

Пунктами 1 та 2 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови № 704.

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у такому розмірі: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою №103, у позивача виникло право на перерахунок пенсії.

Зазначене не заперечується відповідачами, тобто сам факт виникнення у позивача права на перерахунок пенсії.

Пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року (далі по тексту - Порядок №45) визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Окрім того, п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі по тексту - Постанова № 103) визначено, що Міністерству оборони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку № 45.

Згідно абзаців 2, 4 та 5 п. 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України №937 від 31 грудня 2014 року, на обласні військові комісаріати покладаються, зокрема, функції з:

- оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;

- визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, Постанов №393 та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (зі змінами);

- складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.

Як вбачається із матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, Комісаріат направив довідку позивача про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладів за посадою, військовим званням, відсотковою надбавкою за вислугу років, що визначення станом на 01 березня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103.

В наданій Комісаріатом довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України визначено: розмір посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової набавки за вислугу років за відповідною посадовою, за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, за посадою ОСОБА_2 .

При цьому, вказана довідка не містить даних про розмір додаткових видів грошового забезпечення позивача, а саме: премія - 10 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50 %, надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) - 10%, надбавка за кваліфікацію, клас майстер - 11%, надбавка за особливі умови служби - 35%.

На підставі зазначеного, суд першої інстанції дійшов висновку, що саме Комісаріат надає довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій до органів Пенсійного фонду України, на підставі яких останній проводить нарахування та виплату пенсій.

Також, суд першої інстанції погодився з доводами позивача, що Комісаріат зобов'язаний скласти і подати до ГУ ПФУ в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Разом з тим, під час подання первинної довідки Комісаріатом до пенсійного органу, ГУ ПФУ в Київській області діяло в межах діючого законодавства та із врахуванням інформації, яка була надана Комісаріатом.

З огляду на вказане, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з позицією суду першої інстанції про відсутність бездіяльності з боку ГУ ПФУ в Київській області, оскільки останнім перерахунок пенсії має бути здійснено на підставі наданої довідки.

Судом першої інстанції, для належного захисту прав та інтересів позивача, зобов'язано Комісаріат скласти і подати до ГУ ПФУ у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії останнього, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Разом з тим, в апеляційній скарзі ОСОБА_1 посилається на те, що судом першої інстанції взагалі не розглянуті позовні вимоги щодо неправомірного зменшення розміру пенсії останнього з 86% до 70%.

Так, позивач вважає, що судом першої інстанції в зазначеній частині не надано оцінку бездіяльності відповідача - ГУ ПФУ у Київській області.

Щодо зазначених доводів скаржника колегія суддів апеляційної інстанції зазначає наступне.

Дослідивши матеріали справи та всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, суд апеляційної інстанції звертає увагу позивача, що вказані доводи апеляційної інстанції є безпідставними, адже під час подання даного позову, позивачем зазначена позовна вимога, а саме: щодо неправомірного зменшення розміру пенсії позивача з 86% до 70%, ОСОБА_1 заявлена не була.

Відтак, суд першої інстанції під час розгляду справи не міг надавати оцінки вказаним доводам позивача.

Крім того, під час розгляду справи в суді першої інстанції, позивачем уточненої позовної заяви, в якій було б заявлено вимогу про неправомірне зменшення розміру пенсії з 86% до 70%, подано не було.

Отже, посилання скаржника, в апеляційній скарзі, на рішення Верховного Суду від 04.02.2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 є необґрунтованими та безпідставними, адже вказана постанова касаційної інстанції містить правові висновки в межах іншої категорії справ.

У межах доводів апеляційної скарги, позивачем не надано суду належні доказів виконання Комісаріатом рішення суду першої інстанції та складення нової довідки ОСОБА_1 , а ГУ ПФУ в Київські області отримання нової довідки Комісаріату та непроведення на підставі її даних пенсії позивача.

Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції доходить висновку, що судом першої інстанції правомірно та законно відмовлено ОСОБА_1 в частині позовних вимог, адже в порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, а тому суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє.

Аналіз наведених положень дає підстави колегії суддів апеляційної інстанції дійти висновку, що даний адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, а тому доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу суду, у зв'язку з чим позовна вимога ОСОБА_1 щодо визнання протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Київські області щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії та зобов'язання пенсійного органу нарахувати і виплатити позивачу пенсію, в розмірі 86% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 року, не підлягає задоволенню, оскільки є передчасною.

Колегія суддів апеляційної інстанції доходить до висновку, що інші доводи апелянта не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду, а тому судом до уваги не приймаються.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Обставини, викладені в апеляційній скарзі, до уваги не приймаються, оскільки є необґрунтованими та не є підставами для скасування рішення суду першої інстанції.

В зв'язку з цим, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 жовтня 2019 року - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Головуючий суддя: М.І. Кобаль

Судді: Л.О. Костюк

А.Г. Степанюк