Справа № 522/19086/19
Провадження № 3/522/12323/19
20 грудня 2019 року Суддя Приморського районного суду м. Одеси Свячена Ю.Б., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з Управління патрульної поліції в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , суд -
На адресу Приморського районного суду м. Одеси, 11.11.2019 року надійшли матеріали про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Із матеріалів адміністративної справи вбачається, що 26.10.2019 року о 20 год. 10 хв. ОСОБА_1 в м. Одесі, вул. Пантелеймонівська, 76, керував транспортним засобом ВАЗ 2106 д/н НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: почервоніння білків очей, затримка мови, відсутність реакції зіниць на світло, надмірна сухість шкірного покриву. Огляд на стан сп'яніння зі згоди водія, у встановленому законом порядку, проводився із застосуванням приладу «Драгер» в присутності двох свідків. Результат - 0.65 проміле. Від проходження огляду в медичному закладі, у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.9а ПДР України, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Зазначена подія була зафіксована співробітниками поліції та кваліфікована як порушення п. 2.9а Правил дорожнього руху, а саме відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, за що передбачена відповідальність за ст. 130 КпАП України.
У судове засідання 20 грудня 2019 року з'явився ОСОБА_1 , пояснив, що не перебував у стані алкогольного сп'яніння та не вживав алкоголь напередодні, від медичного огляду у відповідному сертифікованому закладі відмовився, через те, що злякався, проте потім погодився. Окрім того ОСОБА_1 пояснив, що прилад «Драгер» був в поліетиленовій обгортці, однак цілісність її була порушена, у зв'язку з чим у нього є сумніви щодо вірності показів.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 необхідно повернути для належного оформлення до УПП у м. Одесі, оскільки протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
Так, відповідно до приписів ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. При складанні протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права та обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка в протоколі.
За приписами ст. 283 КУпАП, постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити також, відомості про технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис за умови його здійснення.
Однак, до матеріалів справи не додано відео з нагрудних камер відеофіксації, осіб, які складали протокол про адміністративне правопорушення, хоча в додатках до протоколу зазначено щодо наявності запису.
Зважаючи на ту обставину, що в даному випадку саме суд є тим органом, який повинен винести постанову у справі, а правила ст. 283 КУпАП розповсюджуються на всі органи, які розглядаються справи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, без обмежень, суд позбавлений можливості винести законне рішення без зазначення в постанові даних про відеозапис.
Зробити висновок про винуватість або невинуватість тієї чи іншої особи лише на підставі протоколу про адміністративне правопорушення та висновку результатів медичного огляду від року не надається можливим.
Даний висновок може бути зроблений після додаткового більш ретельного збирання доказів, встановлення очевидців та відібрання у них пояснень.
Разом з тим, відповідно до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення від 03.09.2015 року № 347, оформлення справи про адміністративне правопорушення передбачає; відомості про особу, щодо якої складено протокол (прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання та / або місце роботи, посада); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; посада, прізвище та ініціали особи, яка склала протокол.
Відповідно до ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
За таких обставин, суд нездатний всебічно, повно і об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративні правопорушення вирішує питання щодо правильності складення протоколу та щодо належного сповіщення осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Згідно до абз.5 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. №14 визнана правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП України, відповідного правоохоронному органу для належного оформлення.
З урахуванням викладеного, вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ № 133584 від 26.10.2019 року підлягає поверненню до УПП в Одеській області для дооформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 251, ст. 256, ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Матеріали справи про адміністративне порушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП стосовно ОСОБА_1 направити до УПП в Одеській області для дооформлення з підстав, зазначених в мотивувальній частині постанови.
Суддя: Ю.Б. Свячена