Постанова від 27.12.2019 по справі 337/5205/19

27.12.2019

Провадження №3/337/1132/2019

Справа № 337/5205/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.12.2019 року Суддя Хортицького районного суду м. Запоріжжя Кучерук Ігор Григорович, розглянув матеріали, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заступник голови РА ЗМР по Хортицькому району, проживає за адресою: АДРЕСА_1

за ч.4 ст.140 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ №209265 від 25.11.2019 року, 01.11.2019 року о 11-35 годин по вул. Світла, 20, м. Запоріжжя, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою РА ЗМР по Хортицькому району,порушив правила, норми і стандарти при утриманні автомобільних доріг і вулиць, а саме п. 3.1.1 та п. 3.1.2 ДСТУ 3587-97, чим завдано механічних пошкоджень ТЗ ВАЗ 21065 д.н.з. НОМЕР_1 , завдано матеріальних збитків.

ОСОБА_1 надав заяву про розгляд протоколу без його участі. Також надав письмові пояснення(заперечення) у яких вказав, що вматеріалах справи відсутні відомості про те, що він є суб'єктом правопорушення, передбаченого ч.4 ст.140 КУпАП що саме на нього, при виконанні посадових обов'язків заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району покладено обов'язки щодо забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні вулиці Світлій в м. Запоріжжі (або конкретної її ділянки) або взагалі доріг Хортицького району міста, а також обов'язки щодо дотримання правил, норм і стандартів при утриманні автомобільних доріг.

Також, він та підпорядкований підрозділ здійснюють моніторинг та опрацювання інформації щодо необхідності проведення ремонтних робіт на дорогах району та своєчасно і у повному обсязі передають інформацію Департаменту для включення об'єктів, які потребують ремонту до планів робіт для подальшого ремонту.

Таким чином, він, не є посадовою особою, яка відповідає за технічний стан вулично-шляхової мережі району, не приймав рішення про черговість та необхідність проведення ремонтних робіт (це виключні повноваження посадових осіб Департаменту), він забезпечив своєчасне надходження інформації про ділянки доріг району, які потребують ремонту та забезпечив контроль за проведенням робіт по ремонту, обсяг та дислокацію яких визначив розпорядник - Департамент, тож визначати його відповідальною особою за неналежне утримання доріг в районі не має правових підстав, також відсутні і підстави для притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.4 ст. 140 КУпАП.

Просить провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП закрити, в зв'язку з відсутністю в діях складу адміністративного правопорушення.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Диспозиція статті, за якою ОСОБА_1 притягається до відповідальності, передбачає адміністративну відповідальність за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху,що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Суб'єктами правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 140 КУпАП, з огляду на диспозицію цієї правової норми, можуть бути як громадяни, так і посадові особи, до компетенції яких належить додержання правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд та вжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху або відновлення безпечних умов для руху.

Ст. 14 КУпАП передбачено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з недодержанням установлених правил в сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Відповідно до положень п.2 «Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони», затверджених постановою КМУ від 30.03.1994 року № 198, які поширюються на автомобільні (позаміські) дороги, міські вулиці та дороги загального користування є обов'язковими для їх власників або уповноважених ними органів, організацій, що здійснюють ремонт і утримання цих дорожніх об'єктів (дорожньо-експлуатаційні організації), ремонт утримання дорожніх об'єктів, що перебувають у комунальній власності здійснюється відповідними комунальними дорожно-експлуатаційними організаціями.

Згідно розпорядженням голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району від 06.06.2016 року № 267 р, ОСОБА_1 був призначений відповідальною особою за організацію контролю та догляду за утриманням доріг які знаходяться в оперативному управлінні районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району.

Згідно розпорядженням голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району від 10.03.2017 року № 123р, Заступник голови районної адміністрації Бут Д ОСОБА_2 контролює питання, у тому числі, утримання та капітального ремонту доріг, та надання пропозицій з цього питання.

Районна адміністрація Запорізької міської ради по Хортицькому району є виконавчим органом Запорізької міської ради, діє у межах повноважень, визначених Запорізькою міською радою, відповідно до «Положення про районну адміністрацію Запорізької міської ради по Вознесенівському, Дніпровському, Заводському, Комунарському, Олександрівському, Хортицькому, Шевченківському району», затвердженого рішенням міської ради від 30.10.2019 року № 27.

Згідно з п. 4.20 Положення до повноважень районної адміністрації відноситься здійснення контролю та догляду за утриманням та капітальним ремонтом об'єктів та споруд благоустрою, малих архітектурних форм, доріг, тротуарів та пішохідних доріжок та надання пропозицій з цих питань.

На підставі рішення Запорізької міської ради від 19.12.2018 року за №36 «Програми розвитку інфраструктури та комплексного благоустрою міста Запоріжжя на 2019-2021 роки», головним розпорядником бюджетних коштів за напрямки «експлуатація та утримання доріг», «поточний ремонт доріг», «поточний ремонт доріг приватного сектору», визначений Департамент інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради.

Таким чином, районна адміністрація не є органом, який має забезпечувати утримання доріг у стані, що відповідає встановленим вимогам безпеки дорожнього руху, внаслідок відсутності таких повноважень, а лише здійснює контроль та догляд за утриманням та ремонтом доріг виконавцями договорів, які укладаються Департаментом, та забезпечує своєчасність надання інформації про стан доріг Департаменту, а також не відповідає за якість робіт по ремонту доріг, виконаних раніше виконавцями, посадова особа з повноваженнями щодо забезпечення утримання доріг у належному стані відсутня.

На виконання своїх повноважень ОСОБА_1 , як заступник голови районної адміністрації, забезпечує організацію контролю та догляду за утриманням вулично-шляхової мережі Хортицького району при виконанні відповідних робіт підрядником виконавцем робіт, з яким укладає договори Департамент, підтверджує фактичне виконання договору шляхом підписання актів виконаних робіт. Тому ОСОБА_1 , як посадова особа, виконав покладені на нього обов'язки щодо організації контролю та своєчасного надання інформації про ділянки доріг, які потребують ремонту, що підтверджується Листом щодо потреби у ремонті доріг Хортицького району, листом від 01.03.2019 року за № 01/01-34/0283 до Департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, про надання пропозицій в поточному ремонті доріг у Хортицькому районі, у тому числі по вул. Світла.

Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління.

Виходячи з вищевикладеного, судом встановлено, що ОСОБА_1 як посадова особа, не відповідає за наявність пошкодженого дорожнього покриття на ділянці дороги (тобто не відповідає за будівництво, реконструкцію, ремонт, експлуатацію та облаштування автомобільних доріг), а отже не може бути притягнутий до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 4 ст.140 КУпАП.

Відповідно до ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладений на осіб,які вповноважені на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

Будь-які докази, які б свідчили про підтвердження ОСОБА_1 вини у вчиненні адміністративного правопорушення в матеріалах справи відсутні.

Матеріали справи не містять належного підтвердження пошкодження (наявність ям) м.2 на 100000 м.2 покриття, для відповідної категорії дороги по вул. Світла, як передбачено п. 3.1.1. ДСТУ 3587-97, та перевищення глибини вибоїни(ями), як це передбачено п. 3.1.2 . ДСТУ 3587-97.

Відповідно до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Таким чином, відповідно до ч. 1 ст.247 КУпАП провадження по справі про адміністративні правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставини відсутності події складу адміністративного правопорушення.

Вивчивши матеріали справи, суддя приходить до висновку про те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 140 КУпАП, у зв'язку з чим справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , підлягає закриттю за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. 140, 247, 283, 294 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 140 КУпАП- закрити у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Хортицький районний суд м. Запоріжжя на протязі 10 днів з дня її проголошення.

Строк пред'явлення постанови до виконання _____________________20___ року.

Суддя: І. Г. Кучерук