Єдиний унікальний номер 728/2502/19
Номер провадження 3/728/589/19
26 грудня 2019 року місто Бахмач
Бахмацький районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді - Пархоменка П.І.
за участі:
секретаря судового засідання - Горбач Н.Д.
особи, яка притягується
до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
розглянув матеріали, які надійшли з Бахмацького відділу поліції ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця с. Курінь, Бахмацького району Чернігівської області, жителя АДРЕСА_1 , освіта повна вища, одруженого, на утриманні має 2 неповнолітніх дітей, фізична особа-підприємець, ідентифікаційний код НОМЕР_1 , -
за частиною першою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП) ,
безпосередньо після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, виніс постанову про наступне:
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи.
1. 2 грудня 2019 року до Бахмацького районного суду Чернігівської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ГР № 256552 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 184 КУпАП, де вказано, що 19 жовтня 2019 року близько 00 години 32 хвилин було встановлено, що ОСОБА_1 ухиляється від виконання передбачених законодавством України батьківських обов'язків, в результаті чого його неповнолітні діти, а саме ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3, знаходились без догляду за адресою АДРЕСА_2. ОСОБА_3 знаходився в стані алкогольного сп'яніння після 22 години 00 хвилин, а саме о 22 годині 35 хвилин 18 жовтня 2019 року.
ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення.
2. В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав та пояснив, що протокол не відповідає вимогам. Він зателефонував дітям, щоб вони йшли додому, під'їхали працівники поліції і забрали дітей. Виникла конфліктна ситуація. Дітям 14 і 17 років. Діти не були в стані алкогольного сп'яніння і відповідні докази відсутні.
3. Особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_4 , в судовому засіданні пояснила, що 18 жовтня 2019 року було відпрацювання з виявлення неповнолітніх дітей, які залишились без догляду після 22 години. Зокрема, в с. Бахмач-1 Бахмацького району Чернігівської області було виявлено двох неповнолітніх, які перебували в стані алкогольного сп'яніння і, оскільки батько не надав відповідних документів, їх доставили до відділу поліції, де було складено протокол про адміністративне правопорушення.
ІІІ. Досліджені в судовому засіданні докази.
4. Дорученням Бахмацького відділу поліції ГУНП в Чернігівській області «Про профілактику та попередження вчинення правопорушень неповнолітніми особами» від 18 жовтня 2019 року за № 13707д/124/441 підтверджується, що з метою недопущення вчинення кримінальних правопорушень, попередження та профілактику адміністративних правопорушень вчинених неповнолітніми особами задіяно працівників Бахмацького відділу поліції ГУНП в Чернігівській області 18 жовтня 2019 року з 19 год. 00 хв. по 00 год. 00 хв. ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
5. Згідно рапорту ст. інспектора з ЮП Бахмацького ВП ГУНП в Чернігівській області Беглецової Олени від 19 жовтня 2019 року, 18 жовтня 2019 року нею спільно з СРПП Бахмацького відділу поліції ГУНП в Чернігівській області було здійснено відпрацювання у нічний час з метою виявлення неповнолітніх, які знаходяться без нагляду після 22 год. 00 хв.
18 жовтня 2019 року близько 22 год. 30 хв. в с. Бахмач-1 було виявлено неповнолітніх ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3, після 22 год. 00 хв. знаходились без нагляду дорослих. Зателефонувавши батькам, вони приїхали та ОСОБА_1 почав говорити, що він хрещений батько. На вимогу поліцейських показати документи, що посвідчують його особу, він відмовився. Згідно Інструкції № 1044, а саме пункту 7 частини другої розділу ІІ неповнолітні були доставлені до Бахмацького відділу поліції до моменту передання їх батькам або законним представникам. На телефонні дзвінки батьку він відповів, що їхати не буде . Вони запросили начальника служби у справах дітей Соломську С.М. близько 23 год 20 хв. 18 жовтня 2019 року.
6. Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 підтверджується, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , його батьками є батько - ОСОБА_1 , мати - ОСОБА_8
7. Згідно інформації за підписом начальника служби Соломської Світлани, 18 жовтня 2019 року близько 23 год. 30 хв. її викликали до відділу поліції як представника служби у справах дітей, так як там перебували неповнолітні. Вона поговорили з дітьми, якими виявилися ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3, які підтвердили, що за ними до поліцейського відділення приїхав батько, але батько стверджував, що він не батько, а хрещений і ніяким документом не підтверджував свою особу. Для того, щоб діти не провели ніч у відділку, вона зателефонувала Бахмацькому сільському голові. Тільки після її свідчень про те, що громадянин, який називає себе хрещеним, насправді є батьком неповнолітніх, він підтвердив, що він дійсно ОСОБА_1 . З дітьми та батьком була проведена профілактична бесіда, після чого їх відпустили додому.
8. Довідками характеристиками від 18 грудня 2019 року за № 03-17/993 та № 03-17/992 підтверджуються позитивні характеризуючи дані ОСОБА_1 і належне виконання ним своїх батьківських обов'язків.
ІV. Оцінка Суду.
9. Відповідно до статті 245 КУпАП основним завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
10. Згідно зі статтею 280 КУпАП, Суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
11. Статтею 9 КУпАП встановлено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
12. А, відповідно до положень статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом.
13. Отже, для того, щоб особа була притягнута до адміністративної відповідальності необхідно довести наявність в її діях (бездіяльності) складу та події адміністративного правопорушення.
14. В силу принципу презумпції невинуватості, діючого при розгляді справ про адміністративні правопорушення, всі сумніви у винності особи, що притягується до адміністративної відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
15. Так, частина перша статті 184 КУпАП передбачає відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
16. Відповідно до статті 12 Закону України «Про охорону дитинства», батьки зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її стан здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
17. В свою чергу відповідно до роз'яснень, викладених в пункті 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
18. В даних правовідносинах із змісту протоколу про адміністративне правопорушення та доданих до нього доказів неможливо встановити наявність в діях ОСОБА_1 інкримінованого діяння.
19. Зокрема, останній має позитивні характеристики, які підтверджують належне виконання ним батьківських обов'язків (див. пункт 8).
20. Він заперечив перебування дітей в стані алкогольного сп'яніння, що виходячи із змісту статті 251 КУпАП розглядається як один із видів доказів. При цьому відповідні докази протилежного в матеріалах справи відсутні (див. пункти 2, 4-8).
21. Так само, ні дорученням Бахмацького відділу поліції ГУНП в Чернігівській області «Про профілактику та попередження вчинення правопорушень неповнолітніми особами» від 18 жовтня 2019 року за № 13707д/124/441, ні рапортом ст. інспектора з ЮП Бахмацького ВП ГУНП в Чернігівській області Беглецової Олени від 19 жовтня 2019 року, ні свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 та інформацією за підписом начальника служби Соломської Світлани, 18 жовтня 2019 року (див. пункти 4-8) не підтверджується наявність в діях ОСОБА_1 складу інкримінованого адміністративного правопорушення, оскільки вони носять інформативний характер, підтверджують лише виконання відповідними особами своїх службових обов'язків і не містять інформації про невиконання останнім своїх батьківських обов'язків.
22. В ситуації, що розглядається не можливо встановити, що ОСОБА_1 не піклуються про фізичний і духовний розвиток дітей, їх навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування дітей, що негативно впливає на їх фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дітьми в обсязі, необхідному для їх нормального самоусвідомлення; не надає дітям доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяє засвоєнню ними загальновизнаних норм моралі; не виявляє інтересу до їх внутрішнього світу; не створює умов для отримання ними освіти (див. пункт 17).
23. Таким чином, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого частиною першою статті 184 КУпАП.
24. Інші докази, які б свідчили про вину ОСОБА_1 . Суду надані не були.
25. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
26.За даних обставин Суд доходить до висновку, що наявні всі підстави для закриття провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень.
З цих підстав,
керуючись статтями 1, 9, 23, 33, частиною першою статті 184,, 247, 276-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Суд, -
1.Закрити провадження по справі щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Бахмацький районний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Бахмацького районного суду
Чернігівської області П.І. Пархоменко