Іменем України
26 грудня 2019 року
м. Київ
справа №676/3588/16-а
адміністративне провадження №К/9901/12712/18, К/9901/12711/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційними скаргами Хмельницького обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області
на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08.12.2016 (колегія у складі головуючого судді Кузьмишина В.М., суддів Боровицького О.А., Сушка О.О.)
у справі № 676/3588/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
I. РУХ СПРАВИ
1. У липні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому просив суд:
- визнати протиправними дії Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України щодо не включення в довідку №305/669 про додаткові види грошового забезпечення та премії виданої полковнику ОСОБА_1 у грудні 2014 року, щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо оформлення та подання документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, які не передбачили в складі грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років без урахування при її обчисленні щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років починаючи з 25 грудня 2014 року, з урахуванням при обчисленні розміру пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 із врахуванням раніше виплачених сум.
2. Постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 29.09.2016 у задоволенні позову відмовлено.
3. Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08.12.2016 рішення суду першої інстанції скасовано, прийнято нову постанову, якою позов задоволено.
4. У касаційній скарзі ІНФОРМАЦІЯ_2 , із посиланням на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду апеляційної інстанції, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.
5. У касаційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, із посиланням на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, просило скасувати рішення суду апеляційної інстанції, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 20.12.2014 наказом Міністра оборони України (по особовому складу) № 828 позивача відповідно до п. «б» ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» було звільнено з військової служби у запас за станом здоров'я. Вислуга років у Збройних Силах України становить 32 календарних роки 02 місяці.
7. З 26.12.2014 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При обчисленні пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області врахувало грошове забезпечення - посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентну надбавку за вислугу років 40%, середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, не врахувавши при цьому щомісячної додаткової грошової винагороди.
8. Не погодившись із зазначеним, позивач звернувся до суду.
IIІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
9. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що така винагорода має тимчасовий характер, оскільки її виплата дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини або вищого командира (начальника) залежно від настання спеціальних обставин, її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною.
10. Скасовуючи рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції вказав, що щомісячна додаткова грошова винагорода, з якої нараховано і сплачено страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНИХ СКАРГ
11. Хмельницький обласний військовий комісаріат та Головне управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області у своїх касаційних скаргах вказують, що додаткова грошова винагорода має тимчасовий характер, не є видом додаткового грошового забезпечення, що включається в розрахунок при призначення пенсії.
12. Крім того, Головне управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області у касаційній скарзі зазначає, що обчислювало пенсію позивачу згідно довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 25.12.2014 № 305/669, і на його адресу від позивача не надходило заяви щодо зарахування при обчисленні пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, що свідчить про безпідставність вимог до Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
13. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційних скарг, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених ст. 341 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне зазначити наступне.
14. Ключовим правовим питання у справі є правомірність включення до заробітку, з якого обчислюється пенсія військовослужбовця, щомісячної додаткової грошової винагороди.
15. Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
16. Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
17. Частиною 1 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
18. Згідно із частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
19. Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
20. Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» (далі - Постанова № 889) встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.
21. Аналіз статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» дає підстави для висновку про те, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
22. Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
23. Частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
24. Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
25. Отже, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
26. Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
27. Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який є вичерпним.
28. Верховний Суд вже розглядав подібні справи і дійшов до переконання, що щомісячна додаткова грошова винагорода, з якої утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії. (постанова Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 569/8920/16-а).
29. Суд не знаходить підстав не погодитися з цим правовим висновком у справі, що розглядається.
30. Що стосується доводів Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області про безпідставність та передчасність вимог до нього, оскільки він лише призначав пенсію на підставі наданих йому документів, то Суд вважає їх обгрунтованими.
31. У постанові від 10.10.2019 у справі №522/17864/15-а Верховний Суд зробив висновок про те, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсій, а здійснюють її перерахунок та нарахування на підставі отриманих від уповноважених органів документів про види і розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у відповідних довідках.
32. Цей підхід співпадає з цитованою у касаційній скарзі постановою Верховного Суду України від 25.11.2014.
33. Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
34. Суд виходить з того, що сторонами публічних правовідносини щодо військової служби є людина і держава Україна, яку у цих правовідносинах представляються відповідні органи державної влади та їх посадові особи.
35. Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» фінансове забезпечення заходів, пов'язаних з організацією військової служби і виконанням військового обов'язку, здійснюється за рахунок і в межах коштів Державного бюджету України. Додаткове фінансування цих заходів може відбуватися за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.
36. Відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
37. Отже, фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з виплатою грошового забезпечення та пенсій військовослужбовців, їх соціальним та правовим захистом, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України.
38. Відповідно до ст. 10 цього Закону призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у ст. 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
39. Таким чином, незалежно від того який саме конкретний орган держави призначає та виплачує пенсію, незалежно від того скільки органів задіяно у цій процедурі, саме держава Україна несе обов'язок забезпечити військовослужбовцю, звільненому з військової служби, право на пенсію у належному розмірі.
40. Порушення права пенсіонера на отримання пенсії належного рівня внаслідок порушень закону окремим органами (їх посадовими особами), які залучені до процедури призначення та виплати пенсії, свідчить про невиконання обов'язку держави і протиправність її дій.
41. Оскільки дії державних органів (військового комісаріату, фінансового управління, Пенсійного фонду) розглядаються як дії держави в цілому, і такі дії порушують права військовослужбовця на отримання пенсії, то такі дії є протиправними.
42. За таких обставин, призначення пенсії у розмірі, який не відповідає закону, є протиправним незалежно від того, у діях якого саме органу є склад правопорушення.
43. Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, … не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
44. Таким чином, усуваючи порушення прав пенсіонера, що виникли внаслідок помилок, вчинених іншим органом (військовим комісаріатом чи фінансовим управлінням) під час видання довідки про розмір грошового забезпечення, орган Пенсійного фонду України повинен перерахувати розмір пенсії та виплатити заборгованість, що виникла за час її виплати у меншому розмірі, ніж той, на який позивач має право на законом.
45. На час звернення з позовом немає підстав вважати, що орган Пенсійного фонду України не виконає такий обов'язок, який ґрунтується безпосередньо на нормі закону. Вимоги до нього є передчасними.
46. Відтак у суду немає підстав для задоволення вимог щодо визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років без урахування при її обчисленні щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 та зобов'язання цього управління здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років починаючи з 25 грудня 2014 року, з урахуванням при обчисленні розміру пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 із врахуванням раніше виплачених сум.
47. Відповідно до частини першої статті 351 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
48. Враховуючи те, що суд встановив порушення норм матеріального права під час розгляду вимог щодо Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, його касаційну скаргу слід задовольнити частково: постанову суду скасувати в частині вимог до цього відповідача.
49. Водночас касаційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 слід залишити без задоволення.
Керуючись ст. 341, 345, 351, 356 КАС України, Суд -
1. Касаційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 залишити без задоволення.
2. Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити частково.
3. Скасувати постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2016 року у справі № 676/3588/16-а в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років без урахування при її обчисленні щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років починаючи з 25 грудня 2014 року, з урахуванням при обчисленні розміру пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 із врахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні позову в цій частині позовних вимог відмовити.
4. В іншій частині постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2016 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя О.П. Стародуб