Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 грудня 2019 р. Справа№200/10754/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Дружківської загальноосвітньої школи I-III ступенів № 17 Дружківської міської ради Донецької області про зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (ідентифікаційний код 38652962, 87547, м.Маріуполь, вул.Митрополитська, 175) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дружківської загальноосвітньої школи I-III ступенів № 17 Дружківської міської ради Донецької області (ідентифікаційний код 257055167, 84207, Донецька область, м. Дружківка, вул. Козацька,86) про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об'єкту, а саме: філій навчально-виховного комплексу “Загальноосвітньої школи I-III ступенів - дитячого садочку № 10” за адресою: Донецька обл.., місто Дружківка, вулиця Мінська,12 та Райського навчально-виховного комплексу “Загальноосвітньої школи I-III ступенів - дитячого садочку № 11” за адресою: Донецька обл.., смт. Райське, вулиця Дорошенко, 1 до повного усунення порушень, шляхом заборони експлуатації вищезазначеного об'єкту. Позов вмотивовано тим, що у період з 13.08.2019 по 14.08.2019 проведено перевірку Дружківської загальноосвітньої школи I-III ступенів № 17 щодо виконання припису №7 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 20.04.2018, її філій навчально-виховного комплексу “Загальноосвітньої школи I-III ступенів - дитячого садочку № 10” та Райського навчально-виховного комплексу “Загальноосвітньої школи I-III ступенів - дитячого садочку № 11” щодо виконання припису №61. Під час перевірки виявлені чисельні порушення, які створюють безпосередню загрозу виникнення пожежі, несуть загрозу життю і здоров'ю людей, перешкоджають вільній евакуації людей у разі настання надзвичайної ситуації, ускладнюють гасіння пожежі. Просить застосувати заходи реагування шляхом повного зупинення експлуатації об'єктів.
09 вересня 2019 року ухвалою суду (суддя Толсторуцька М.М.) відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
07 жовтня 2019 року справу передано на розгляд судді Кошкош О.О.
09 жовтня 2019 року ухвалою суду справу прийнято до провадження суддею Кошкош О.О., призначено підготовче засідання на 28 жовтня 2019 року.
28 жовтня 2019 року, 25 листопада 2019 року ухвалами суду відкладено підготовче засідання на 25 листопада 2019 року, 09 грудня 2019 року відповідно.
09 грудня 2019 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 23 грудня 2019 року.
Представник позивача до суду з'явився, надав клопотання про проведення судового засідання без його участі, представник відповідача до суду не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. За таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
28 квітня 2017 року 45 Державною пожежно-рятувальною частиною Головного управління ДСНС України у Донецькій області винесено припис №17 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки, згідно якого вимагається вжити заходи щодо організації роботи з питань пожежної безпеки в Райському навчально-виховному комплексі “Загальноосвітньої школи I-III ступенів - дитячого садочку № 11”. Надано строк для усунення виявлених порушень.
21 квітня 2017 року 45 Державною пожежно-рятувальною частиною Головного управління ДСНС України у Донецькій області винесено припис №10 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки, згідно якого вимагається вжити заходи щодо організації роботи з питань пожежної безпеки в навчально-виховному комплексі “Загальноосвітньої школи I-III ступенів - дитячого садочку № 10”. Надано строк для усунення виявлених порушень.
24 листопада 2017 року 45 Державною пожежно-рятувальною частиною Головного управління ДСНС України у Донецькій області винесено припис №61 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки, згідно якого вимагається вжити заходи щодо організації роботи з питань пожежної безпеки в Дружківській загальноосвітній школі I-III ступенів № 17 та її філій навчально-виховного комплексу “Загальноосвітньої школи I-III ступенів - дитячого садочку № 10” та Райського навчально-виховного комплексу “Загальноосвітньої школи I-III ступенів - дитячого садочку № 11”. Надано строк для усунення виявлених порушень.
14 серпня 2019 року, на підставі наказу №153 від 01.08.2019 «Про проведення позапланових перевірок» 45 Державною пожежно-рятувальною частиною Головного управління ДСНС України у Донецькій області у період з 13.08.2019 по 14.08.2019 проведено позаплановий захід державного нагляду щодо дотримання Дружківською загальноосвітньою школою I-III ступенів № 17 Дружківської міської ради Донецької області вимог законодавства у сфері техногенної пожежної безпеки за результатом якої складено акт №19.
В акті зафіксовані, зокрема, наступні порушення:
по філії навчально-виховного комплексу “Загальноосвітньої школи I-III ступенів - дитячого садочку № 10”: порушення п. 1.2 глави І розділу V ППБУ - приміщення не обладнані системою протипожежного захисту; п.2.28 глави 2 розділу ІІІ ППБУ - не надано до перевірки сертифікати, протоколи випробувань або інші документи, що підтверджують відповідність покриття підлоги, п.5 розділу ІІ ППБУ - не розроблено та вивішено на видимих місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі; п. 1.3 глави 1 розділу VІ ППБУ - не забезпечено персонал, який чергує в нічний час, засобами індивідуального захисту органів дихання для саморятування людей під час пожежі з розрахунку на максимальну кількість дітей та окремо обслуговуючого персоналу, ручним електричним ліхтарем;
по філії Райського навчально-виховного комплексу ““Загальноосвітньої школи I-III ступенів - дитячого садочку № 11”: порушення п. 2.5 глави 2 розділу ІІІ ППБУ - не оброблено дерев'яні елемент горищних покриттів засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності; порушення п. 1.2 глави І розділу V ППБУ - приміщення не обладнані системою протипожежного захисту; п. 1.6 глави І розділу V ППБУ - з'єднання відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів в приміщеннях виконано не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів; п.2.28 глави 2 розділу ІІІ ППБУ - не надано до перевірки сертифікати, протоколи випробувань або інші документи, що підтверджують відповідність покриття підлоги, , п.5 розділу ІІ ППБУ - не розроблено та вивішено на видимих місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі; п.2.31 глави 2 розділу ІІІ ППБУ - сходові клітини, коридори та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням; п.8 розділу ІІ ППБУ - приміщення не забезпечено відповідними знаками безпеки; пункту 1 розділу VІ «Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти», затверджених наказом Міністерства освіти і науки України 15.08.2016 №974 - будівля закладу не забезпечена зовнішнім протипожежним водопостачанням з вимогами будівельних норм; п.2 ч.1 ст.20 КЦЗУ - працюючий персонал не забезпечений засобами індивідуального захисту органів дихання; п.8 частини 1 статті 20 КЦЗУ - не проведено навчання керівного складу і фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту на територіальних курсах підвищення кваліфікації керівних кадрів Навчально-методичного центру цивільного захисту безпеки життєдіяльності Донецької області; п. 1.25 частини 1 ст. 20 КЦЗУ- не проведено ідентифікацію щодо визначення потенційної небезпеки об'єкту, не складено Повідомлення про результати ідентифікації щодо визначення потенційної небезпеки об'єкту; п. 4частини 2 ст. 20 КЦЗУ - не призначено посадову особу з питань цивільного захисту.
Відповідно до Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, яке затверджене Указом Президента України від 16 січня 2013 року № 20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій є центральним органом виконавчої влади та здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2013 року № 33 «Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з надзвичайних ситуацій, яким є позивач.
Дружківська загальноосвітня школа I-III ступенів № 17 Дружківської міської ради Донецької області є суб'єктом господарювання, а тому, згідно ст. 20 Кодексу цивільного захисту України, зокрема, забезпечує виконання заходів у сфері цивільного захисту на об'єктах суб'єкта господарювання; забезпечує дотримання вимог законодавства щодо створення, зберігання, утримання, використання та реконструкції захисних споруд цивільного захисту; розробляє заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, впровадження досягнень науки і техніки, позитивного досвіду із зазначеного питання; забезпечує виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки; утримує у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням. Філіями цього суб'єкта господарювання є навчально-виховний комплекс “Загальноосвітня школа I-III ступенів - дитячого садочку № 10” розташований за адресою: Донецька обл.., місто Дружківка, вулиця Мінська,12 та Райський навчально-виховний комплекс “Загальноосвітня школа I-III ступенів - дитячого садочку № 11” розташований за адресою: Донецька обл.., смт. Райське, вулиця Дорошенко, 1.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V) на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Згідно ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Пунктами 1, 2 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Частиною другою статті 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Виходячи з вищевикладеного, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акта, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок, тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, тощо.
При цьому, захід реагування у вигляді повного зупинення об'єкту до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущені порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до п. 26 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України небезпечний чинник - складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.
Отже, законодавець пов'язує настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.
Вжиття заходів реагування на порушення тих чи інших правил пожежної безпеки слід оцінювати з урахуванням принципу пропорційності, що передбачає дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані такі заходи.
Судом встановлено і не є спірним те, що відповідачем повністю не усунуті порушення, виявлені під час перевірки. Листом Дружківської міської ради від 06.12.2019 №1490/0.133/0-19 повідомлено, що здійснення робіт щодо обладнання системи протипожежного захисту у філіях навчально-виховного комплексу “Загальноосвітньої школи I-III ступенів - дитячого садочку № 10” та Райського навчально-виховного комплексу “Загальноосвітньої школи I-III ступенів - дитячого садочку № 11” і робіт щодо обробки дерев'яних елементів горищних покриттів засобами вогнезахисту заплановано на лютий 2020 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону № 877-V у разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання.
За приписами ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Суд зазначає, що порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, Законом № 877-V не визначені, отже віднесення до зазначеної категорії є оцінкою суб'єкта владних повноважень, а тому, в кожному окремому випадку суб'єкт владних повноважень має визначати, чи створюють виявлені порушення дійсну реальну загрозу життю та здоров'ю людей у взаємозв'язку із встановленими обставинами, що мають значення для вирішення даного питання.
За змістом статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Враховуючи те, що виявлені порушення в організації роботи з питань пожежної безпеки відповідачем не усунуті, носять тривалий характер (винесення приписів про усунення порушень з 2017 року), і створюють загрозу життю та здоров'ю людей, суд дійшов висновку про наявність підстав для застосовування до відповідача таких заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) як повне зупинення експлуатації (роботи) об'єктів.
Виходячи із викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 77, 78, 242-243, 245-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (ідентифікаційний код 38652962, 87547, м.Маріуполь, вул.Митрополитська, 175) до Дружківської загальноосвітньої школи I-III ступенів № 17 Дружківської міської ради Донецької області (ідентифікаційний код 257055167, 84207, Донецька область, м. Дружківка, вул. Козацька,86) про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення експлуатації (роботи) об'єктів, а саме філії навчально-виховного комплексу “Загальноосвітньої школи I-III ступенів - дитячого садочку № 10”, розташованого за адресою: Донецька обл.., місто Дружківка, вулиця Мінська,12 та філії Райського навчально-виховного комплексу “Загальноосвітньої школи I-III ступенів - дитячого садочку № 11”, розташованого за адресою: Донецька обл., смт. Райське, вулиця Дорошенко, 1 до повного усунення порушень.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/.
Суддя О.О. Кошкош