Справа № 2а-951/10/1270
Категорія 6.6.5
22 лютого 2010 року
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Твердохліба Р.С.,
при секретарі судового засідання - Горпенюк О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у місті Красний Луч Луганської області до Підприємства Краснолуцької виправної колонії №19 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 9612 грн. 42 коп.,
05 лютого 2010 року державна податкова інспекція у Красний Луч Луганської області звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з Підприємства Краснолуцької виправної колонії №19 штрафні (фінансові) санкції за порушення норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. № 265/95-ВР, Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного Банку України від 15.12.2004р. №637, Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996р. №98/96-ВР у розмірі 9612,42 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у період з 16.03.2009р. по 27.03.2009р. співробітниками ДПІ у м.Красний Луч Луганської області було проведено планову виїзну перевірку відповідача за період з 01.10.2006р. по 31.12.2008р. з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства України. При проведенні перевірки посадовими особами ДПІ у м.Красний Луч Луганської області було встановлено факт порушення відповідачем, зокрема: ч.1,2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. № 265/95-ВР із змінами та доповненнями, а саме: здійснення розрахункових операцій в готівковій формі на повну суму покупки без використання зареєстрованого, опломбованого у встановленому порядку та переведеного у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій на загальну суму 1836,00 грн., особам, які отримували товар, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції не надавався; п.2.11 розділу 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного Банку України від 15.12.2004р. №637, а саме: підприємство здійснювало готівкові розрахунки з порушенням термінів використання готівки, виданої під звіт на загальну суму 1129,20 грн.; п.2.11 розділу 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного Банку України від 15.12.2004р. №637, а саме: підприємство здійснювало готівкові розрахунки без надання отримувачу коштів платіжного документу, який підтверджує факт сплати покупцем готівкових коштів на загальну суму 150,12 грн.; ст.3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996р. №98/96-ВР, а саме: підприємство на протязі 49-ти днів здійснювало торгівельну діяльність за готівкові кошти через касу підприємства без придбання відповідного торгового патенту. На підставі факту встановлених порушень було складено акт перевірки від 31.03.2009р. за №209/23-08680342. За результатами розгляду матеріалів перевірки ДПІ у м.Красний Луч Луганської області були винесені рішення про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм законодавства України про застосування реєстраторів розрахункових операцій, патентування, норм регулювання обігу готівки на загальну суму 9612,42 грн. Вказане рішення було отримано головним бухгалтером відповідача 31.03.2009р. Враховуючи те, що сума застосованих штрафних (фінансових) санкцій Підприємством Краснолуцької виправної колонії №19 добровільно у визначені законом строки не сплачена, державна податкова інспекція у м.Красний Луч Луганської області просить стягнути її в судовому порядку з відповідача в дохід Державного бюджету України.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі (аркуш справи 31), дав суду пояснення по суті позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з огляду на наступне.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.
Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.
Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні».
Відповідно до ч.1 ст. 13 Закон України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції (254к/96-ВР) і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.
Згідно п.4 ч.1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» ограни державної податкової служби України здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.
Відповідно до п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. №509-XII - о ргани державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Спеціальним законом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є Закон України «Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Підприємство Краснолуцької виправної колонії №19 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області зареєстроване виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області 09 березня 2000 року за №04051945Ю0010089, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (аркуш справи 6) та перебуває на податковому обліку ДПІ у м.Красний Луч Луганської області в якості платника податків з 22.08.1995 р. за №0483 (аркуш справи 11).
У період з 16.03.2009р. по 27.03.2009р. фахівцями державної податкової інспекції у м.Красний Луч Луганської області проведено перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за результатами якої складено акт №209/23-08680342 від 31.03.2009 року (аркуші справи 15-25).
Перевіркою встановлено такі порушення з боку відповідача:
- здійснення розрахункових операцій в готівковій формі на повну суму покупки без використання зареєстрованого, опломбованого у встановленому порядку та переведеного у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій на загальну суму 1836,00 грн., особам, які отримували товар, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції не надавався;
- підприємство здійснювало готівкові розрахунки з порушенням термінів використання готівки, виданої під звіт на загальну суму 1129,20 грн.;
- підприємство здійснювало готівкові розрахунки без надання отримувачу коштів платіжного документу, який підтверджує факт сплати покупцем готівкових коштів на загальну суму 150,12 грн.;
- підприємство на протязі 49-ти днів здійснювало торгівельну діяльність за готівкові кошти через касу підприємства без придбання відповідного торгового патенту.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України від 06 липня 1995 року 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до статті 1 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Частинами 1,2 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» регламентовано, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що посадовими особами ДПІ у м.Красний Луч Луганської області здійснено перевірку підприємства відповідача, та встановлені порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: здійснення розрахункових операцій в готівковій формі на повну суму покупки без використання зареєстрованого, опломбованого у встановленому порядку та переведеного у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій на загальну суму 1836,00 грн., особам, які отримували товар, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції не надавався; підприємство здійснювало готівкові розрахунки з порушенням термінів використання готівки, виданої під звіт на загальну суму 1129,20 грн.; підприємство здійснювало готівкові розрахунки без надання отримувачу коштів платіжного документу, який підтверджує факт сплати покупцем готівкових коштів на загальну суму 150,12 грн.; підприємство на протязі 49-ти днів здійснювало торгівельну діяльність за готівкові кошти через касу підприємства без придбання відповідного торгового патенту., що підтверджено актом перевірки, складеним 31 березня 2009 року за №209/23-08680342, який підписаний керівником Підприємства Краснолуцької ВК №19 та головним бухгалтером без заперечень та зауважень (аркуші справи 15-25).
Відповідно до пункту 1 статті 17 Закону України від 06 липня 1995 року 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Пунктом 2.11 розділу 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ №637 від 15.12.2004 року встановлено, що - видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України;
- видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт.
- якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження. Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми;
- звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.
Відповідальність за порушення норм постанови НБУ №637 від 15.12.2004 року «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» передбачена Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обліку готівки» №436/95 від 12.06.1995 року, яким встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу:
- за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки,
а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум;
- за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів) - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми (за неоприбуткування та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки.
На підставі виявлених перевіркою ДПІ у м.Красний Луч Луганської області 31 березня 2009 року порушень, позивачем винесені рішення від 31.03.2009р. №0000432343, №0000442343, якими до Підприємства Краснолуцької виправної колонії №19 застосовані штрафні (фінансові) санкції у загальному розмірі 9612,42грн., які були отримані головним бухгалтером відповідача 31.03.2009р. (аркуш справи 14).
Згідно із статтею 25 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
В порушення вимог статті 25 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» штрафні (фінансові) санкції в загальному розмірі 9612,42 грн. Підприємство Краснолуцької виправної колонії №19 в десятиденний термін з дня прийняття рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.03.2009р. №0000432343, №0000442343 не сплатило.
Відповідно до ч.ч. 1,3 ст. 112 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Враховуючи те, що за час судового розгляду справи у добровільному порядку штрафні (фінансові) санкції в загальному розмірі 9612,42 грн. відповідач не сплатив, у судовому засіданні повністю їх визнав, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до пункту 15 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 9, 10, 11, 17, 18, 71, 94, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у місті Красний Луч Луганської області до Підприємства Краснолуцької виправної колонії №19 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 9612 грн. 42 коп. - задовольнити повністю.
Стягнути з Підприємства Краснолуцької виправної колонії №19 (місцезнаходження: 94560 Луганська область, м.Красний Луч, м.Вахрушеве, вул..Мира,буд.20; код 08680342, р/р 2602630420085 у філії ПАТ ПІБ в м.Красний Луч Луганської області, МФО 304375) в доход Державного бюджету України суму самостійно несплачених штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 9612,42 грн. (дев'ять тисяч шістсот дванадцять гривень 42 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у встановлений КАС України строк. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Р.С. Твердохліб