Справа № 2а-241/10/1270
Категорія № 6.9
Іменем України
17 лютого 2010 року
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Твердохліба Р.С.,
при секретарі судового засідання - Чукіній А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми фінансових санкцій в розмірі 5796,00 грн.,-
19 січня 2010 року позивач Державна інспекція з контролю за цінами в Луганській області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в обґрунтування якого вказав наступне. 07.12.2009 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області проводилась перевірка магазинів «Каштан» фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання мінімальних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, за результатами перевірки складений акт №703 від 07.12.2009 року. Перевіркою встановлено порушення відповідачем порядку застосування цін, а саме: 18.10.2009 року допущено реалізацію горілки міцністю 40%: горілки«Рідненька» ємкістю 0,5л за роздрібною ціною 12,00 грн. за пляшку, нижчою за мінімальну роздрібну ціну 14,00 грн. за пляшку; горілки «Добірна» ємкістю 0,5л за роздрібною ціною 13,00 грн. за пляшку, нижчою за мінімальну роздрібну ціну 14,00 грн. за пляшку; горілки «Каравайська» ємкістю 0,5л за роздрібною ціною 12,00 грн. за пляшку, нижчою за мінімальну роздрібну ціну 14,00 грн. за пляшку; горілки «Пшенична» ємкістю 0,5л за роздрібною ціною 7,50 грн. за пляшку, нижчою за мінімальну роздрібну ціну 14,00 грн. за пляшку. Внаслідок зазначеного порушення підприємцем ОСОБА_1 необґрунтовано одержана виручка. Зазначені дії відповідача призвели до порушення вимог постанови КМУ від 30.10.2008р. №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» із змінами. Рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області від 11.12.2009р. №43 за встановлене порушення на підставі абзацу 11 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до відповідача застосовані фінансові санкції у розмірі 5796,00 грн. 14.12.2009 року вказане рішення було направлено на адресу відповідача. На цей час рішення не оскаржено та є чинним. Позивач просить стягнути з відповідача фінансові санкції в сумі 5796,00 грн. на користь Державного бюджету України.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, дав суду пояснення, аналогічні викладеним в позові, та просив стягнути з відповідача фінансові санкції в сумі 5796,00 грн.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи був повідомлений, про причини неприбуття суду не доповів, правом надання заперечень проти позову та доказів на підтвердження своїх доводів не скористався, заяви про розгляд справи за його відсутності до суду не надавав.
Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 05.04.2007 № 877-V „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державним наглядом (контролем) є діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно із ст.12 Закону України від 03.12.1990 № 507-ХІІ „Про ціни та ціноутворення” координацію роботи по здійсненню політики цін, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін і вжиття заходів щодо регулювання цін і тарифів здійснюється відповідними державними органами управління України та їх структурними підрозділами.
Цей Закон поширюється на всі підприємства й організації незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці та виробництва.
В народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Так, ст.8 Закону України від 03.12.1990 № 507-ХІІ „Про ціни та ціноутворення” передбачено, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення:
- державних фіксованих цін (тарифів);
- граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Державний контроль за цінами відповідно до ст. 13 Закону України від 03.12.1990 №507-ХІІ „Про ціни та ціноутворення” здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Згідно з Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки.
Державна інспекція з контролю за цінами відповідно до покладених на неї завдань, серед іншого:
-у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування;
-надає за результатами перевірок органів виконавчої влади, суб'єктів господарювання обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів;
-вживає відповідно до законодавства заходів за порушення суб'єктами господарювання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також невиконання вимог органів державного контролю за цінами;
-застосовує відповідно до законодавства адміністративно-господарські санкції за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів).
Абзацем першим пункту 6 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819, передбачено, що начальники державних інспекцій з контролю за цінами та їх заступники від імені органів державного контролю за цінами приймають рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної суб'єктом господарювання виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також розглядають справи про адміністративні правопорушення і накладають адміністративні стягнення.
Пунктом 1.4. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за № 1047/6238, передбачено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необгрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Пунктом 3.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за № 1047/6238, передбачено, що Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством.
Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
Пунктом 4.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за № 1047/6238, передбачено, що скарги на рішення про застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій, прийняті органами державного контролю за цінами, можуть направлятись керівникам цих органів або Державній інспекції з контролю за цінами.
Порядок встановлення розміру мініальних оптово-відпускних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва затверджений постановою Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008р. « Про встановлення розміру мініальних оптово-відпускних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва».
У відповідності із статтею 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, в тому числі її виробниками, за наявності у них ліцензій.
Згідно із абзацом 5 частини 2 статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за оптову (включаючи імпорт та експорт) і роздрібну торгівлю спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій до суб' єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Згідно із абзацом 11 статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» - за оптову або роздрібну торгівлю коньяком, алкогольними напоями, виготовленими за коньячною технологією, горілкою та лікеро-горілчаними виробами за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на коньяк, алкогольні напої, виготовлені за коньячною технологією, горілку та лікеро-горілчані вироби - до суб' єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1 000 гривень.
Судом установлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 зареєстрована в якості фізичної особи - підприємця виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області 20.02.21997 року за №23800170000004761 (аркуш справи 6).
Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області 07 грудня 2009 року була проведена перевірка магазинів «Каштан» фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання мінімальних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, за результатами перевірки складений акт №703 від 07.12.2009 року. Перевіркою встановлено порушення відповідачем порядку застосування цін, а саме: 18.10.2009 року допущено реалізацію горілки міцністю 40%: горілки«Рідненька» ємкістю 0,5л за роздрібною ціною 12,00 грн. за пляшку, нижчою за мінімальну роздрібну ціну 14,00 грн. за пляшку; горілки «Добірна» ємкістю 0,5л за роздрібною ціною 13,00 грн. за пляшку, нижчою за мінімальну роздрібну ціну 14,00 грн. за пляшку; горілки «Каравайська» ємкістю 0,5л за роздрібною ціною 12,00 грн. за пляшку, нижчою за мінімальну роздрібну ціну 14,00 грн. за пляшку; горілки «Пшенична» ємкістю 0,5л за роздрібною ціною 7,50 грн. за пляшку, нижчою за мінімальну роздрібну ціну 14,00 грн. за пляшку, внаслідок зазначеного порушення підприємцем ОСОБА_1 необґрунтовано одержана виручка (аркуші справи 3-4).
Рішенням позивача від 11.12.2009 року № 43 до відповідача застосовано фінансові санкції у розмірі 5796,00 грн. (аркуш справи 5, вказане рішення було отримане відповідачем 21.12.2009 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення (аркуш справи 5 - зворотній бік).
У відповідності із пунктом 13 Порядку застосування фінансових санкцій передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 790, рішення про застосування фінансових санкцій може бути оскаржено у місячний термін в установленому законодавством порядку.
В матеріалах справи відсутні відомості про оскарження відповідачем - фізичною особою-підприємцем - ОСОБА_1 рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області від 11.12.2009р. №43 про застосування фінансових санкції в сумі 5796,00 грн.
Згідно із частиною 5 статті 17 Закону України 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду (пункт 10 Порядку застосування фінансових санкцій передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 790).
Враховуючи те, що відповідач рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області від 11.12.2009р. №43 про застосування фінансових санкції в сумі 5796,00 грн. у встановленому законом порядку не оскаржив, внаслідок чого воно на момент розгляду справи є чинними та таким, що підлягає виконанню, а також те, що за час судового розгляду справи у добровільному порядку фінансова санкція в сумі 5796,00 грн. ним не сплачена, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними, та такими, що підлягають повному задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 КАС України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми фінансових санкцій в розмірі 5796,00 грн. - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (код виду платежу 21081100, МФО 804013, одержувач - Держбюджет м. Красний Луч, код 24046797, р/р 31115106700039) фінансові санкції в сумі 5796 грн. 00 коп. (п'ять тисяч сімсот дев'яносто шість гривень 00 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у встановлений КАС України строк. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Суддя Р.С. Твердохліб