Постанова від 18.02.2010 по справі 2а-164/10/1270

Справа № 2а- 164/10/1270

Категорія 6.6.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

18 лютого 2010 року

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий-суддя: Твердохліба Р.С.,

при секретарі судового засідання: Чукіній А.Ю.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Схід-Нафта Транс» про стягнення податкової заборгованості перед бюджетом по сплаті орендної плати за землю в сумі 13449,68 грн., -

ВСТАНОВИВ:

13 січня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області, в якому позивач зазначив, що ТОВ «Схід-Нафта Транс» внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та зареєстровано управлінням державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради 05.03.2003 року, відповідачу присвоєно ідентифікаційний код 32372307. ТОВ «Схід-Нафта Транс» є платником податків та перебуває на податковому обліку Ленінської МДПІ Луганської області з 18.03.2003 року за №669-01. Згідно договору оренди землі №18-ю від 01.01.2008 року відповідачу надано земельну ділянку площею 1,3261 га. У відповідача станом на 21.12.2009 року перед бюджетом утворилась заборгованість з орендної плати за землю у розмірі 13449,68грн. На підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-III відповідачу 03.04.2009р. було направлено першу податкову вимогу за №1/158 та 04.05.2009р. другу податкову вимогу за №2/71, які були отримані керівником підприємства. Відповідно до ст.5,6 Закону України «Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-III сума податкової заборгованості з орендної плати за землю в розмірі 13449,68грн. є узгодженим податковим зобов'язанням, однак до теперішнього часу до бюджету не перерахована. Строки добровільної сплати податкових зобов'язань, передбачені ч.2 п.5.3.1 ст.5 Закону України «Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» сплинули, а заходи щодо стягнення податкових зобов'язань, прийняті податковим органом, не призвели до їх погашення, позивач просить стягнути в судовому порядку з товариства з обмеженою відповідальністю «Схід-Нафта Транс» заборгованість по сплаті орендної плати за землю в розмірі 13449,68грн.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив розглянути справу за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неприбуття суду не доповів, про дату й час слухання справи був повідомлений належним чином.

Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.

Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до ч.1 ст. 13 Закон України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції (254к/96-ВР) і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що товариство з обмеженою відповідальністю «Схід-Нафта Транс» зареєстровано управлінням державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради 05 березня 2003 року за №25370169Ю0043126 (аркуш справи 6-звороній бік).

18.03.2003 року відповідач був взятий на податковий облік Ленінської МДПІ у м.Луганську в якості платника податків та зборів за номером № 669-01 (аркуш справи 7).

За рішенням Сватівської міської ради Луганської області від 06.12.2007 року товариству з обмеженою відповідальністю «Схід-Нафта Транс» було надано земельну ділянку загальною площею 1,3261га, розташовану за адресою: м.Сватове, вул.НовоСтаробільська,28а з встановленням орендної плати за користування земельною ділянкою щорічно у розмірі 4641,00грн. (аркуш справи 17).

01 січня 2008 року ТОВ «Схід-Нафта Транс» в особі директора Шупер Т.Л. зі Сватівською міською радою в особі голови Шерстюка М.О. був укладений договір оренди землі №18-ю, предметом якого було надання в строкове платне користування земельної ділянки площею 1,3261га, розташованої за адресою: м. Сватове, вул.НовоСтаробільська,28а за цільовим призначенням - оптова торгівля та складське призначення (аркуші справи 13-14,10).

03 квітня 2009 року Сватівською МДПІ Луганської області на адресу відповідача було направлено першу податкову вимогу форми «Ю1» за №1/58 на суму 1066,40грн. та другу податкову вимогу форми «Ю2» від 04 травня 2009 року за №2/71 на суму 2442,32грн., які були отримані директором ТОВ «Схід-Нафта Транс» 06.04.2009р. та 05.05.2009р., що підтверджується власним підписом останнього в корінцях вимог (аркуш справи 8).

Згідно картки особового рахунку відповідач станом на 21.12.2009 року має податкову заборгованість з орендної плати за землю в сумі 13449,68грн. (аркуш справи 4).

Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.

Згідно ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Спеціальним законом, який визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку є Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 р. №2535-XII .

Статтею 2 зазначеного Закону встановлено, що використання землі в Україні є платним, плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі сплачують земельний податок.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 р. №2535-XII ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.

Якщо грошову оцінку земельних ділянок не встановлено, то середні ставки земельного податку встановлюються в залежності від чисельності населенного пункту.

Відповідно до ч.1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 р. №2535-XII податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно ч.2 ст.17 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 р. №2535-XII податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-III - у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до ч.2 п.5.3.1 ст.5 Закону України «Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-III - у разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.

Враховуючи те, що за час судового розгляду справи у добровільному порядку податкова заборгованість перед бюджетом по сплаті орендної плати за землю в сумі 13449,68 грн. відповідачем - ТОВ «Схід-Нафта Транс» не сплачена, позовні вимоги Сватівської МДПІ Луганської області визнаються судом обґрунтованими, доведеними, та такими, що підлягають повному задоволенню, у зв'язку з цим, суд вважає за можливе стягнути з ТОВ «Схід-Нафта Транс» податкову заборгованість з орендної плати за землю в сумі 13449,68 грн.

Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що позивач відповідно до пункту 15 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 112, 136, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Схід-Нафта Транс» про стягнення податкової заборгованості перед бюджетом по сплаті орендної плати за землю в сумі 13449,68 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Схід-Нафта Транс» (місцезнаходження: 91000 м.Луганськ, вул.Сосюри,42 кімн.36; ідентифікаційний код 32372307) на користь Державного бюджету України податкову заборгованість по сплаті орендної плати за землю в сумі 13449,68 грн. (тринадцять тисяч чотириста сорок дев'ять гривень шістдесят вісім копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у встановлений КАС України строк. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Р.С. Твердохліб