Постанова від 02.03.2010 по справі 2а-150/10/1270

Справа №2а- 150/10/1270

Категорія 6.6.5

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2010 року

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді:Твердохліба Р.С.,

при секретарі судового засідання: Горпенюк О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Луганську справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в місті Сєвєродонецьку Луганської області до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 6798,15 грн., -

ВСТАНОВИВ:

13 січня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в місті Сєвєродонецьку Луганської області, в якому позивач просив стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 суму фінансових санкцій у розмірі 6798,15 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне. СПД - фізична особа ОСОБА_2 зареєстрована виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради Луганської області 29.11.2004 року за №23830000000000476, ідентифікаційний код НОМЕР_1. Так, 20.08.2009 року фахівцями ДПІ в м.Сєвєродонецьку Луганської області на підставі Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. №509-XII, Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. №265/95-ВР, Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами» від 19.12.1995р. №481/95-ВР, Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996р. №98/96-ВР, Закону України «Про патентування певних видів господарської діяльності» від 01.06.2000р. №1775-III, Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995р. №436/95, Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637 було здійснено перевірку господарської одиниці - кіоску, що належить відповідачу та розташований за адресою:м.Сєвєродонецьк, пр.Хіміків,буд.25. Перевіркою було встановлено порушення вимог п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: в книзі обліку розрахункових операцій відсутні чеки за 10.07.2009р.,21.07.2009р. та за 05.08.2009р. За результатами перевірки був складений акт від 20.08.2009р. №0105/12/14/23/НОМЕР_1. За встановлені порушення (п.4 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг») ДПІ в м.Сєвєродонецьку Луганської області 03.09.2009р. було винесено рішення про застосування до ОСОБА_2 штрафної (фінансової) санкції №0001082304 на суму 1020,00грн. Відповідачем рішення податкового органу було проігноровано, сума фінансових санкцій у встановлений законодавством термін сплачена не була. Так, 01.09.2009р. фахівцями ДПІ в м.Сєвєродонецьку Луганської області було здійснено перевірку господарської одиниці - магазину «Каір», розташованого за адресою: м.Сєвєродонецьк,вул.Партизанська,21, який також належить СПД-фізичній особі ОСОБА_2 Перевіркою були встановлені порушення вимог п.п.1,2,13 ст.3, п.1 ст.17, ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та вимог ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами», а саме: розрахункова операція проведена без застосування реєстратора розрахункових операцій; не було здійснено роздрукування розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції; не забезпечена відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій; роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснювалась без наявності ліцензії. За результатами перевірки був складений акт від 02.09.2009р. за №0110/12/14/23/НОМЕР_1. За встановлені порушення ДПІ в м.Сєвєродонецьку Луганської області 10.09.2009р. було винесено рішення про застосування до ОСОБА_2 штрафної (фінансової) санкції №0001122304 на суму 2314,75грн. Відповідачем це рішення податкового органу також було проігноровано, сума фінансових санкцій у встановлений законодавством термін ним сплачена не була. Також, 10.09.2009р. за виявлені зазначеною перевіркою порушення на підставі п.5 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами» - за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії, було винесено рішення за №12140017/23-455 про застосування до ОСОБА_2 фінансових санкцій у вигляді штрафу на суму 3463,40 грн. Жодного разу відповідачем сума штрафних санкцій сплачена не була, тому позивач просить стягнути з відповідача суму штрафної (фінансової) санкції у загальному розмірі 6798,15 грн.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, дав суду пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві пояснення.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неприбуття суду не доповів.

Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.

Суд дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дійшов до висновку про задоволення адміністративного позову з огляду на наступне.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС України стосовно визначення адміністративної справи.

Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС України, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. №509-XII.

Відповідно до п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. №509-XII - о ргани державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Відповідно до п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. №509-XII - о ргани державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. №509-XII - посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції (254к/96-ВР) і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_2 29 листопада 2004 року зареєстрована виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради Луганської області в якості фізичної особи-підприємця за №23830000000000476 (аркуш справи 6).

20.08.2009р. посадовими особами ДПІ в м.Сєвєродонецьку Луганської області було здійснено перевірку господарської одиниці - кіоску, що належить відповідачу та розташований за адресою:м.Сєвєродонецьк, пр.Хіміків,буд.25., якою виявлено та встановлено порушення вимог п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: в книзі обліку розрахункових операцій відсутні чеки за 10.07.2009р.,21.07.2009р. та за 05.08.2009р. За результатами перевірки складено акт від 20.08.2009р. №0105/12/14/23/НОМЕР_1, який був підписаний відповідачем ОСОБА_2 без зауважень (аркуші справи 7-8).

01.09.2009р. посадовими особами ДПІ в м.Сєвєродонецьку Луганської області було здійснено перевірку господарської одиниці - магазину «Каір», розташованого за адресою: м.Сєвєродонецьк, вул.Партизанська,21, який також належить СПД-фізичній особі ОСОБА_2 Перевіркою були встановлені порушення вимог п.п.1,2,13 ст.3, п.1 ст.17, ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та вимог ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами», а саме: розрахункова операція проведена без застосування реєстратора розрахункових операцій; не було здійснено роздрукування розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції; не забезпечена відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій; роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснювалась без наявності ліцензії. За результатами перевірки складено акт від 02.09.2009р. за №0110/12/14/23/НОМЕР_1, який був підписаний відповідачем ОСОБА_2 без зауважень (аркуші справи 10-11).

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України від 06 липня 1995 року 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Статтею 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР регламентовано, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

3) застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування;

4) забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення;

9) щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;

13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

03 вересня 2009 року ДПІ в м.Сєвєродонецьку Луганської області прийняла рішення №0001082304 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до приватного підприємця ОСОБА_2 у розмірі 1020,00 грн. на підставі акту перевірки від 20.08.2009р. №0105/12/14/23/НОМЕР_1 за відсутність чеків в книзі обліку розрахункових операцій (аркуш справи 9).

10 вересня 2009 року ДПІ в м.Сєвєродонецьку Луганської області прийняла рішення №0001122304 про застосування фінансових санкцій до приватного підприємця ОСОБА_2 на підставі акту перевірки від 02.09.2009р. №0110/12/14/23/НОМЕР_1 в сумі 2314,75 грн. за наступні порушення: розрахункова операція проведена без застосування реєстратора розрахункових операцій; не було здійснено роздрукування розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції; не забезпечена відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій; роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснювалась без наявності ліцензії (аркуш справи 12).

10 вересня 2009 року ДПІ в м.Сєвєродонецьку Луганської області прийняла рішення №12140017/23-455 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у вигляді штрафу до приватного підприємця ОСОБА_2 у розмірі 3463,40 грн. на підставі акту перевірки від 01.09.2009р. №0110/12/14/23/НОМЕР_1 за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії (аркуш справи 14).

У відповідності із статтею 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, в тому числі її виробниками, за наявності у них ліцензій.

Згідно із абзацом 5 частини 2 статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за оптову (включаючи імпорт та експорт) і роздрібну торгівлю спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій до суб' єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.

Згідно із частиною 5 статті 17 Закону України 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду (пункт 10 Порядку застосування фінансових санкцій передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 790).

Відповідно до пункту 1 статті 17 Закону України від 06 липня 1995 року 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Відповідно до пункту 4 статті 17 Закону України від 06 липня 1995 року 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій.

У відповідності із пунктом 13 Порядку застосування фінансових санкцій передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 790, рішення про застосування фінансових санкцій може бути оскаржено у місячний термін в установленому законодавством порядку.

До суб'єктів підприємницької діяльності, що не забезпечили відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, які зазначені у денному звіті реєстратора розрахункових операцій згідно із статтею 22 Закону України від 06 липня 1995 року 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Відповідальність за порушення норм постанови НБУ №637 від 15.12.2004 року «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» передбачена Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обліку готівки» №436/95 від 12.06.1995 року - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми (за неоприбуткування та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки.

Згідно із статтею 25 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

В порушення вимог статті 25 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» штрафні (фінансові) санкції в загальному розмірі 6798,15 грн. СПД - фізичною особою ОСОБА_2 в десятиденний термін з дня прийняття рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001082304 від 03.09.2009р. та №0001122304 від 10.09.2009р. не сплачені.

Також, в матеріалах справи відсутні відомості про оскарження відповідачем ОСОБА_2 рішення ДПІ в м.Сєвєродонецьку Луганської області від 10 вересня 2009 року №0110/12/14/23/НОМЕР_1 про застосування фінансової санкції у вигляді штрафу в сумі 3463,40 грн.

Враховуючи те, що за час судового розгляду справи у добровільному порядку штрафні (фінансові) санкції в загальному розмірі 6798,15 грн. відповідач не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.

Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до пункту 15 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 9, 10, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в місті Сєвєродонецьку Луганської області до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 6798,15 грн. - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, мешкає за адресою: АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 3334,75 грн. (три тисячі триста тридцять чотири гривні 75 коп.), яку перерахувати на р/р 31111104700080, код 3021080900, одержувач УДК в м.Сєвєродонецьку, код одержувача 24046627, МФО 804013 та штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 3463,40 грн. (три тисячі чотириста шістдесят три гривні 40 коп.), яку перерахувати на р/р 31119106700080, код платежу 3021081100, одержувач ГУ ДКУ у Луганській області, код одержувача 24046627, МФО 804013.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у встановлений КАС України строк. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя