Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"19" грудня 2019 р.м. ХарківСправа № 922/2854/19
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавренюк Т.А.
при секретарі судового засідання Калашников Г.О.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Коновалівка-Агро" (код ЄДРПОУ 41657300, адреса: 39452, Полтавська область, Машівський район, с. Коновалівка, вул. Олега Кошового, 1А)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківський інститут земельного кадастру" (код ЄДРПОУ 40484172, адреса: 61052, м. Харків, вул. Велика Панасівська, 76-Г, корпус 1, кв. 1) 3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Карлівське сільгосппідприємство "ЛОС" (код ЄДРПОУ 32256241, адреса: 39432, Полтавська область, Машівський район, с. Новий Тагалик, вул. Центральна, 12)
про визнання торгів недійсними
за участю учасників справи:
позивача - Німак Є.Ю.
відповідача - Браташ О.О.
третьої особи - не з'явився
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд визнати результати земельних торгів у формі аукціону № 18837 по лоту 36306 недійсними.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправну та незаконну відмову з боку відповідача у допуску до участі у проведенні земельних торгів з продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності з посиланням на ст.ст.134-139 Земельного кодексу України.
Ухвалою суду від 03.09.2019 позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Коновалівка-Агро" залишено без руху, надано позивачу строк 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків, зазначених в ухвалі суду від 03.09.2019.
Ухвалою суду від 23.09.2019, після усунення позивачем недоліків, позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
У встановлений законом строк на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач проти позовних вимог заперечує, просить суд в задоволенні позову відмовити повністю, посилаючись на те, що оскільки позивач, на думку відповідача, на законних підставах, визначених законодавством України, не був допущений відповідачем до участі в аукціоні, позивач не був учасником аукціону, а тому не має право визнавати аукціон недійсним. Як зазначає відповідач у відзиві на позов представник позивач при подачі заяв на участь у аукціоні № 18837 по лоту 36306 не мав при собі відповідних документів, які підтверджують його особу, у зв'язку з чим йому було відмовлено в подачі документів на участь в аукціоні № 18837. Крім того, як зазначає відповідач, позивач не надав витребувані відповідачем документи щодо інформації про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу, баланс для визначення вартості чистих активів, рішення загальних зборів. Відповідач зазначає, що 17.06.2018 набрав чинності Закон України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", відповідно до ч.2 ст.44 якого визначено значні правочини та правочини, щодо вчинення яких є заінтересованість. Проте, позивач не надав документи, що підтверджують право діяти керівником або представником юридичної особи від імені учасника торгів, рішення загальних зборів про надання згоди на вчинення значного правочину.
Оскільки строк подачі документів, як зазначає відповідач, закінчився 01.08.2019 та позивачем до цього часу не було надано необхідного пакету документів, останньому були повернуті реєстраційні та гарантійні внески.
13.11.2019 на адресу суду від третьої особи надійшли письмові пояснення, в яких третя особа вважає позовні вимоги необґрунтованими та незаконними, посилаючись на те, що результати оспорюваних торгів були оформлені відповідним протоколом, підписаним організатором торгів, ліцитатором та переможцем без будь - яких зауважень до самого процесу проведення земельних торгів. На думку третьої особи, позивач не має права визнавати недійсним аукціон.
В підготовчому засіданні 05.12.2019 без виходу до нарадчої кімнати судом було постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 19.12.2019.
Представник позивача позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить суд позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечує, просить суд в його задоволенні відмовити, посилаючись на його безпідставність та необґрунтованість.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про поважність причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином.
Оскільки неявка представника третьої особи не є перешкодою для розгляду справи по суті, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи по суті за відсутності представника третьої особи.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, надані учасниками справи докази, заслухавши пояснення присутніх в судовому засідання учасників справи, суд встановив наступне.
17.05.2019 рішенням Машівської селищної ради "Про затвердження суттєвих умов проведення земельних торгів у формі аукціонів" прийнято рішення про проведення земельних торгів з продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності, зокрема: земельної ділянки кадастровий номер 5323084400:00:004:0033, яка відповідає лоту № 36306. Організатором електронних торгів виступає Машівська селищна рада Машівського району Полтавської області, виконавцем - Товариство з обмеженою відповідальністю "Харківський інститут земельного кадастру" (відповідач).
Товариство з обмеженою відповідальністю "Коновалівка-Агро" (позивач), маючи на меті прийняти участь у земельних торгах по лоту № 36306 звернулось до виконавця торгів із заявою на участь у торгах щодо вищезазначеної земельної ділянки, проте відповідач листом за вих. № 107 від 01.08.2019 відмовив позивачу в участі у земельних торгах у формі аукціону 18837 по лоту № 36306, посилаючись на неподання позивачем інформації про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу, а саме витягу з реєстру Торгової палати України.
Жодних інших підстав для відмови у допуску до участі в торгах з вищезазначеного листа не вбачається.
За результатами торгів щодо права оренди вищезазначеної земельної ділянки 07.08.2019 переможцем визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "Карлівське сільгосппідприємство "Лос" (третя особа у справі) та укладено відповідний договір оренди землі.
Враховуючи викладені обставини, позивач вважає, що відповідач грубо порушив його право на участь в земельних торгах у формі аукціону № 18837, проведених 07.08.2019 за лотом № 36306, що стало підставою для звернення позивача з відповідним позовом до суду.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, суд керується наступним.
Підставою для відмови у прийнятті відповідачем документів від позивача на участь у торгах, зазначено подання документів з порушенням ст.137 Земельного кодексу України, оскільки, в поданих документах відсутня інформація про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники Товариства), у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу, а саме витяг з реєстру Торгової палати України.
Відповідно до ч.1 ст.1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Частиною 1 ст.116 Земельного кодексу України унормовано, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
За приписами ч. 1, 2 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст.122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті (ч.1 ст.134 Земельного кодексу України).
У відповідності до положень ч.ч.1-4 ст.135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
На земельних торгах не може бути використане переважне право купівлі.
Продаж земельних ділянок, що перебувають у приватній власності, або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) може здійснюватися на земельних торгах виключно з ініціативи власників земельної ділянки. У такому разі земельні торги регулюються положеннями цього Кодексу, якщо інше не передбачено законом чи договором з виконавцем земельних торгів.
Організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Виконавцем земельних торгів є суб'єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення.
Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.
Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються:
а) перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами;
б) стартова ціна лота;
в) строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах;
г) особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги.
За приписами ч.ч.6-8 ст.137 Земельного кодексу України земельні торги проводяться не раніше 30 днів та не пізніше 90 днів після оприлюднення оголошення.
Особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, не пізніше ніж за три робочі дні до їх проведення подає виконавцю земельних торгів:
а) заяву про участь у земельних торгах;
б) інформацію про найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу; або прізвище, ім'я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер та серію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті) фізичної особи - підприємця. Фізичні особи, які не є підприємцями, подають копію довідки про присвоєння їм реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків) або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті). Для іноземних громадян та осіб без громадянства - прізвище, ім'я та по батькові, громадянство (підданство) іншої держави, постійне місце проживання в країні, громадянином (підданим) якої є особа; для іноземних юридичних осіб - найменування, місцезнаходження та держава, в якій зареєстрована юридична особа.
Копії засвідчуються підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах;
в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків).
Представник фізичної чи юридичної особи подає також документи, що підтверджують право діяти від імені учасника торгів.
Виконавець земельних торгів приймає документи в учасників - фізичних осіб та представників учасників - юридичних осіб.
Виконавець земельних торгів після отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, заносить до книги реєстрації учасників торгів порядковий номер учасника і номер лота, який він виявив бажання придбати, та видає учаснику (його представнику) довідку про отримання документів із зазначенням їх переліку, вхідний квиток, інформаційну картку на лот та картку учасника (із зазначенням на зворотному боці умов проведення торгів).
Таким чином, суд вважає за необхідне відзначити, що ст. 137 Земельного кодексу України містить вичерпний перелік документів, необхідних для подання виконавцю з метою участі у земельних торгах. З аналізу вказаної вище норми, судом вбачається, що в переліку необхідних для участі в аукціоні документів не зазначено такого документу, як витяг з реєстру Торгової палати України для необхідності підтвердження інформації про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу.
Суд також звертає увагу на те, що зазначена інформація про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу, міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України, витяг із якого, як зазначає позивач, та визнає відповідач, був наданий позивачем відповідачу разом із пакетом документів для участі в аукціоні.
Жодних інших підстав для відмови у допуску до участі в торгах, відповідно до офіційної відповіді (лист № 107 від 01.08.2019), відповідачем зазначено не було.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у прийнятті від позивача документів та не допуску до участі в аукціоні є безпідставною та необґрунтованою.
Надаючи оцінку правовідносинам сторін, суд зазначає, що юридичний факт прийняття рішення 16 позачерговою сесією 7 скликання Машівської селищної ради Машівського району Полтавської область від 17.05.2019 "Про затвердження суттєвих умов проведення земельних торгів у формі аукціонів", відповідно до закону створив у відповідача обов'язок допуску позивача до торгів, а позивач отримав законні сподівання на участь у зазначеному аукціоні з метою можливості сільськогосподарським підприємством отримати в оренду вищезазначену земельну ділянку, що є основним засобом виробництва будь-якого сільськогосподарського виробника, які підлягають захисту, в тому числі і в судовому.
Так, відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях, зокрема у справах: "Меллахер та інші проти Австрії" від 19.12.1998 та "Пайн Велі Девелопмент Лтд" та інші проти Ірландії" від 23.10.1991 визначив, що під поняттям "майно" розуміється не лише майно, яке належить особі на праві власності згідно із законодавством країни, в якій виник спір, а також під даним поняттям можуть бути прибутки, що випливають з власності, кошти, належні заявникам на підставі судових рішень, "активи", які можуть виникнути, "правомірні очікування"/"законні сподівання" особи.
При цьому, у рішенні Європейського суду з прав людини по справі "Пайн Велі Девелопмент Лтд" та інші проти Ірландії" від 23.10.1991 Європейський суд з прав людини зазначив, що ст.1 Першого протоколу Конвенції можна застосувати до захисту "правомірних очікувань" щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною власності. "Правомірні очікування" виникають у особи, якщо нею було дотримано всіх вимог законодавства для отримання відповідного рішення уповноваженого органу, а тому вона мала усі підстави вважати, що таке рішення є дійсним та розраховувати на певний стан речей. З наведеного слідує висновок про те, що по-перше, особа, якій відповідним рішенням надано право користування земельною ділянкою, набуває право власності на майно у вигляді правомірних очікувань щодо набуття у майбутньому права володіння майном (право оренди) ще до укладення відповідного договору оренди на виконання даного рішення, по-друге, після укладення відповідного договору оренди у особи виникає право мирно володіти майном, яким є майнові права (право оренди) протягом певного строку. При цьому, право власності на майно у вигляді як правомірних очікувань, так і майнового права (права оренди), є об'єктом правового захисту згідно зі ст.1 Першого протоколу до Конвенції та національного законодавства України.
Судом встановлено, що позивач дотримався вимог законодавства, які регламентують його поведінку, необхідну для отримання відповідного рішення уповноваженого органу, тобто, позивач може вважатись таким, що набув права "правомірного очікування".
Це право позивача на участь в земельних торгах підлягає захисту шляхом, який дійсно спрямований на відновлення порушеного права, тобто є ефективним в розумінні ст.13 Конвенції, яка встановлює, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Таким способом захисту є визнання недійсними результатів земельних торгів у формі аукціону № 18837 по лоту 36306 (земельна ділянка з кадастровим номером 5323084400:00:004:0033), до участі в яких було безпідставно не допущено позивача.
Судом встановлено порушення відповідачем порядку проведення торгів, встановлених законом, а саме ст.137 Земельного кодексу України. Суд зазначає, що вказані порушення мають пряме відношення до результатів торгів, оскільки можливо припустити, що участь позивача у торгах змогла б вплинути на їх результати, а тому зазначене порушення прямо впливає на права та законні інтереси позивача, який неправомірно був позбавлений права приймати участь у земельних торгах з продажу права оренди земельних ділянок комунальної власності.
Відповідно до ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
За приписами ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
Як зазначає відповідач у відзиві на позов, представник позивача не мав при собі документів, що підтверджують його особу, а також, на вимогу відповідача відмовився надати баланс для визначення вартості чистих активів або бухгалтерську довідку, рішення загальних зборів, що підтверджують право діяти керівником або представником юридичної особи від імені учасника торгів.
З цього приводу суд вважає зазначити наступне. Доказів того, що відповідач вимагав, а позивач відмовився надати вказані документи, відповідач суду не надав. В матеріалах справи такі докази також відсутні.
Суд вважає за необхідне ще раз звернути увагу на те, що єдиною підставою для відмови позивачу в допуску до участі в торгах відповідач, відповідно до офіційної відповіді (лист № 107 від 01.08.2019), зазначив лише про неподання витягу із реєстру Торгової палати України для підтвердження інформації про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники Товариства), у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу. Інших підстав для відмови для участі позивачу в торгах відповідачем зазначено не було.
Крім того, як вже було зазначено судом, ст. 137 Земельного кодексу України містить вичерпний перелік документів, необхідних для подання виконавцю з метою участі у земельних торгах.
За приписами ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є цілком обґрунтованими, доведеними документально матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керуючись ст.129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати зі сплати судового збору покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.46, 130, 191, 232, 233, 236-238, 241 Господарського процесуального кодексу України суд -
Позов задовольнити повністю.
Визнати результати земельних торгів у формі аукціону № 18837 по лоту 36306 недійсними.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківський інститут земельного кадастру" (код ЄДРПОУ 40484172, адреса: 61052, м. Харків, вул. Велика Панасівська, 76-Г, корпус 1, кв. 1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Коновалівка-Агро" (код ЄДРПОУ 41657300, адреса: 39452, Полтавська область, Машівський район, с. Коновалівка, вул. Олега Кошового, 1А) - 1 921,00грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дане рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення шляхом подання апеляційної скарги до Східного апеляційного господарського суду або через господарський суд Харківської області.
Повне рішення складено "26" грудня 2019 р.
Суддя Т.А. Лавренюк