Ухвала від 24.12.2019 по справі Н/851/25/19

УХВАЛА

24 грудня 2019 р.Справа № Н/851/25/19

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача - Мельнікової Л.В.,

суддів - Рєзнікової С.С. , Макаренко Я.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду у місті Харкові клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору за подання заяви про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 08 серпня 2019 року по справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22 січня 2019 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Зарябинського сільського голови Олексенка Олександра Володимировича про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії, -

Встановила:

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08.08.2019 року апеляційна скарга ОСОБА_1 залишена без задоволення. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.01.2019 року змінено в частині підстав його прийняття.

12.12.2019 року до Другого апеляційного адміністративного суду надійшла заява позивача ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами означеного судового рішення. Одночасно, заявником заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання заяви.

В обґрунтування заявленого клопотання скаржник, окрім доводів та доказів, що були ним надані на підтвердження незадовільного майнового стану до апеляційний скарг на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.01.2019 року та додаткового рішення цього ж суду від 21.03.2019 року, вказує, що в даний момент через скрутне матеріальне становище не має можливості сплатити судовий збір, оскільки фактично на його утриманні перебуває 6 чоловік, і його пенсії, як колишнього працівника льотного складу, не вистачає.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи заявленого клопотання та матеріали справи, колегія суддів вважає, що клопотання позивача підлягає задоволенню.

За правилами п. 1 ч. 6 ст. 296 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.

Відповідно до ч. ч. 1 та 2 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (подалі - Закон № 3674-VI).

Відповідно до частини першої статті 133 КАС суд, ураховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно із частиною першою статті 8 Закону № 3674-VI, ураховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Судовим установлено, що позивач ОСОБА_1 , народження 1960 ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером, та отримувачем пенсії за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 , наявним в матеріалах справи /а.с. 13/.

Як посвідчується копією договору від 01.09.2018 року, позивач надав у безоплатну оренду ОСОБА_2 одну кімнату належного йому житлового будинку, площею 9 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до обмінної карти № 25/1742 від 05.04.2019 року, новонароджені діти ОСОБА_2 (місце проживання та прописки: АДРЕСА_1 ) знаходяться у відділенні реанімації та інтенсивної терапії.

Згідно довідки УСЗН Богодухівської РДА, ОСОБА_2 зареєстрована як безробітна в Богодухівському РЦЗ з 08.10.2018 року, сума нарахувань у період часу жовтень 2018-березень 2019 року становить 3.078,56 грн.

Згідно довідки УСЗН Богодухівської РДА, ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми» їй з 22.03.2019 року по 25.07.2019 року призначена допомога по вагітності та пологам. Дані про нарахування та виплати означеної допомоги відсутні.

Даними фіскальних чеків підтверджується, що позивачем ОСОБА_1 здійснено оплату аптечних товарів на суму 966,72 грн. (12.04.2019 року), 87,50 грн. (07.04.2019 року), 345,47 грн. (09.04.2019 року), тощо.

Колегія суддів зауважує, що положення статей КАС України та Закону України «Про судовий збір» не містять вичерпного й чітко визначеного (чіткого) переліку документів, які можна вважати такими, що підтверджують майновий стан особи.

Задовольняючи клопотання позивача ОСОБА_1 , колегія суддів зазначає, що Європейський суд з прав людини вказує, що інтереси справедливого здійснення правосуддя можуть виправдовувати накладення фінансових обмежень на доступ особи до суду. Положення п. 1 ст. 6 Конвенції про виконання зобов'язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає просто відсутність втручання, але й може вимагати вчинення позитивних дій у різноманітних формах з боку держави; не означає воно й беззастережного права на отримання безкоштовної правової допомоги з боку держави у цивільних спорах, так само це положення не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах (п. 59 рішення ЄСПЛ від 19.06.2001 року у справі «Креуз проти Польщі» («Kreuz v. Poland»)). Вимога про сплату державного мита є стримуючою мірою для потенційних позивачів від пред'явлення безрозсудних і необґрунтованих позовів. Для того, щоб гарантувати справедливий баланс між підтримкою нормального функціонування судової системи і захистом інтересів заявника при поданні позову до суду, внутрішньодержавні суди звільняють від сплати державного мита заявників, які можуть підтвердити свій поганий фінансовий стан (п. 111 рішення ЄСПЛ від 20.02.2014 року у справі «Шишков проти Росії» («Shishkov v. Russia»)).

На підставі наведеного, керуючись ст. 133, ч. 2 ст. 321 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Клопотання ОСОБА_1 - задовольнити.

Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору за подання заяви про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 08 серпня 2019 року по справі № 520/11395/18 до ухвалення апеляційним судом рішення у справі.

Ухвала Другого апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її підписання та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий суддя (підпис)Мельнікова Л.В.

Судді(підпис) (підпис) Рєзнікова С.С. Макаренко Я.М.