24 грудня 2019 р.Справа № 520/8892/19
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Судді-доповідача: Бенедик А.П.,
Суддів: Гуцала М.І. , Донець Л.О. ,
заслухавши суддю-доповідача щодо проведення підготовки до апеляційного розгляду адміністративної справи за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.11.2019 року по справі №520/8892/19
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації
про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 24.12.19 року відкрито апеляційне провадження по справі за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.11.2019 року по справі №520/8892/19 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії.
При підготовці справи до апеляційного розгляду проведені підготовчі дії, визначені ст. 306 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат по загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Як вбачається з матеріалів справи, рішення суду, яке є предметом апеляційного оскарження, було прийнято в порядку спрощеного провадження, згідно вимог п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України.
В апеляційній скарзі скаржник просить розглянути апеляційну скаргу за участю позивача.
Дослідивши матеріали справи, доводи клопотання, колегія суддів не знаходить підстав для його задоволення.
Частиною 6 ст. 262 КАС України передбачено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:
1) у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу;
2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не є складними, виходячи з наведеного визначення справ незначної складності, за відсутності обґрунтування заявленого клопотання, суд дійшов висновку, що у задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження (з викликом сторін) слід відмовити.
Зазначено кореспундується з висловлюваннями Європейського суду з прав людини зокрема з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не у кожному випадку (рішення від 8 грудня 1983 року у справі "Axen v. Germany", заява № 8273/78, рішення від 25 квітня 2002 року "Varela Assalino contre le Portugal", заява № 64336/01). Так, у випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.
Враховуючи, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не є складними, виходячи з наведеного визначення справ незначної складності, за відсутності обґрунтування заявленого клопотання, суд дійшов висновку, що у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження (з викликом сторін) слід відмовити.
Оскільки нормами КАС України визначено апеляційний перегляд оскаржуваного судового рішення в порядку письмового провадження, суд дійшов висновку про необхідність призначення справи в порядку письмового провадження.
При підготовці справи до апеляційного розгляду проведені підготовчі дії, визначені ст. 306 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 262, 263, 306, 307, 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні клопотання Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації про розгляд справи у відкритому судовому засіданні - відмовити.
Закінчити підготовку до розгляду адміністративної справи.
Адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.11.2019 року по справі №520/8892/19 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії призначити до апеляційного розгляду на 27.01.2020 року в порядку письмового провадження в приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду у залі судових засідань №4 (2 поверх).
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач (підпис)А.П. Бенедик
Судді(підпис) (підпис) М.І. Гуцал Л.О. Донець