Справа № 456/1965/19
Провадження № 2-а/456/75/2019
іменем України
23 грудня 2019 року Стрийський міськрайонний суд Львівської області у складі:
головуючого судді Бучківської В. Л.
при секретарі Березіній Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Стрию справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Закарпатській області про визнання протиправною та скасування постанови серії ЕАБ № 1156455 від 17.05.2019 про накладення адміністративного стягнення в справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху,
22.05.2019 позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову серії ЕАБ № 1156455 від 17.05.2019 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 340, 00 грн. по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі. Свої вимоги мотивує тим, що постановою інспектора УПП Закарпатської області Неміша О.В. серії ЕАБ №1156455 від 17.05.2019 його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 121 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 340, 00 грн. Накладення адміністративного стягнення не відповідає фактичним обставинам справи, постанову вважає незаконною, оскільки 17.05.2019 на вантажному автомобілі Renault, д.н.з. НОМЕР_1 з напівпричіпом марки Zorzi, д.н.з. НОМЕР_2 він керував транспортним засобом по дорозі «Стрий-Мукачево». На стаціонарному посту патрульної поліції в с. Нижні Ворота Воловецького району Закарпатської області, інспектор ОСОБА_2 зупинив його автомобіль, не пояснивши причини зупинки транспортного засобу. На вимогу інспектора він пред'явив посвідчення водія та техпаспорти і почав з'ясовувати причину зупинки. У результаті відбувся огляд його транспортного засобу та складання протоколу про адміністративне правопорушення. Зі слів інспектора, він виявив пошкодження колеса з оголенням корду на напівпричепі, що не відповідає дійсності. 06.05.2019 його транспортний засіб з причіпом пройшов перевірку технічного стану, про що були складені протокол №000817-00651-19 на автомобіль та протокол №00817-00650-19 на напівпричіп, які долучено до матеріалів справи. Даний транспортний засіб та напівпричіп після технічного контролю було визнано технічно справними та не мали жодних пошкоджень, які описав інспектор у постанові серії ЕАБ № 1156455 від 17.05.2019.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, однак 23.12.2019 подав на адресу суду заяву, в якій просить справу розглянути у його відсутності, позов підтримує у повному обсязі, просить суд його задоволити.
Представник відповідача Управління патрульної поліції у Закарпатській області в судове засідання не з'явився, будучи повідомленим про час та місце розгляду справи; рекомендовані повідомлення на 25.10.2019, 26.11.2019, 23.12.2019 повернулись на адресу суду з відміткою про вручення конверта адресату. Крім того, про час та місце розгляду справи на 23.12.2019 відповідача було повідомлено оголошенням на офіційному веб-порталі «Судова влада».
Відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов слід задоволити з наступних підстав.
Згідно зі ст. 2 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін, диспозитивності та з'ясуванні всіх обставин у справі.
Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАБ № 1156455 від 17.05.2019 ОСОБА_1 притягнуто за ч.1 ст. 121 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340, 00 грн. /а.с. 4/, у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 порушив вимоги п.31.4.5.6 ПДР, а саме керував транспортним засобом, у якого шини мають місцеві пошкодження, що оголюють корд, розшарування каркаса, відшарування протектора і боковини.
Відповідно до протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу №00817-00651-19 від 05.05.2019, виданого керівником пункту технічного контролю Самко М.О., транспортний засіб «Renault Re 420» після технічного контролю визнано технічно справним; дата наступного проходження обов'язкового технічного контролю: не пізніше 06.05.2020 /а.с. 6/.
Відповідно до протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу №00817-00651-19 від 05.05.2019, виданого керівником пункту технічного контролю Самко М.О., причіп Zorzi 36S136 після технічного контролю визнано технічно справним; дата наступного проходження обов'язкового технічного контролю: не пізніше 06.05.2020 /а.с. 7/.
З позовної заяви вбачається, що позивач заперечує факт вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 121 КУпАП, оскільки ПДР він не порушував, відповідачем до матеріалів справи не долучено жодних доказів, які б підтверджували можливий факт вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.121 КУпАП.
Вирішуючи позовні вимоги ОСОБА_1 , судом підлягають застосуванню наступні норми законодавства.
Охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством є завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Згідно зі ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням ПДР його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично - дорожній мережі.
За змістом пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, діяння, які є адміністративними правопорушеннями.
Поняття адміністративного правопорушення викладено в частині першій статті 9 КУпАП, за змістом якої адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Диспозиція ч.1 ст. 121 КУпАП передбачає керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів.
Згідно з ч. 3 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення не складається у випадках, передбачених статтею 258 цього кодексу.
За приписами частин 2 та 4 ст.258 КУпАП протокол не складається в разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.
У випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог 283 КУпАП.
Між тим, суд зазначає, що обов'язковою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є вчинення нею адміністративного правопорушення, а факт вчинення особою правопорушення, в свою чергу, має бути підтверджений належними та допустимими доказами.
В свою чергу, згідно з п.1 ст. 247 КпАП України обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
У відповідності до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозаписуючих засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 та 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Відповідно до Постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26.04.2018 по справі №211/3520/16-а, саме по собі описання адміністративного правопорушення не може бути належним доказом вчинення особою такого правопорушення. Така постанова по свій правовій природі є рішенням суб'єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду зафіксованого правопорушення, якому передує фіксування цього правопорушення.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 77 КАС України обов'язок доведення правомірності прийнятого ним рішення покладається саме на відповідача.
Так, факт вчинення позивачем правопорушення - порушення вимог п.31.4.5.6 ПДР, а саме керування транспортним засобом, у якого шини мають місцеві пошкодження, що оголюють корд, розшарування каркаса, відшарування протектора і боковини, зафіксоване лише в постанові про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАБ № 1156455 /а.с. 4/, інших доказів на підтвердження вини позивача у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 121 КУпАП відповідачем суду не подано, як і не подано відзиву на позовну заяву.
Верховний Суд у постанові від 26.04.2018 року у справі №338/1/17 вказав, що візуальне спостереження за дотриманням правил дорожнього руху працівниками органу Національної поліції може бути доказом у справі лише у тому випадку, коли воно зафіксоване у встановленому законом порядку.
Відповідачем на адресу суду не подано жодного належного доказу, зокрема відеозапису з нагрудної камери поліцейського, на підтвердження факту вчинення позивачем ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 121 КУпАП.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, зазначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як вбачається з матеріалів справи, при винесенні постанови у справі про адміністративне правопорушення інспектором не були з'ясовані вказані обставини, а також не надано суду будь-яких доказів правомірності свого рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства (КАС) України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідачем не підтверджено належними та допустимими доказами правомірність притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.1 ст. 121 КУпАП, не з'ясовано всіх обставин справи про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст. 280 КУпАП та не спростовано позицію позивача, а також судом не отримано доказів, які б свідчили про правомірність винесення рішення відповідачем.
Таким чином, суд приходить до висновку, що притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121КУпАП є безпідставним, а тому постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАБ № 1156455 від 17.05.2019 підлягає скасуванню.
Що стосується вирішення судом питання про закриття провадження у справі, суд звертає увагу на наступне.
Способи судового захисту порушених прав, свобод або законних інтересів осіб у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності визначені ст.286 КАС України.
Так, відповідно до ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Вказаний перелік судових рішень, які може приймати суд першої інстанції у цій категорії справ, є вичерпний.
Таким чином, у зв'язку з скасуванням постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАБ № 1156455 відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 121 КУпАП, провадження у справі стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 121 КУпАП слід закрити.
Керуючись ст. ст. 19, 22, 92 Конституції України, ст.ст. 229, 241-246, 250 КАС України,-
Позов ОСОБА_1 задоволити.
Постанову серії ЕАБ № 1156455 від 17.05.2019, винесену старшим лейтенантом Управління патрульної поліції у Закарпатській області Неміш Олегом Васильовичем про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 121 КУпАП скасувати.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст. 121 КУпАП закрити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Стрийський міськрайонний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги особами, що беруть участь у справі в 10 денний строк з дня отримання копії рішення у повному обсязі.
Головуючий суддя В. Л. Бучківська