ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
Справа № 201/11564/16-к Провадження № 1-кс/201/7031/2016
12 серпня 2016 року м. Дніпропетровськ
у складі:
головуючого - слідчого судді ОСОБА_1
при секретарі - ОСОБА_2
за участю:
прокурора - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Дніпропетровську клопотання у кримінальному провадженні №42016040000000282 від 24.03.2016, прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих органів прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_3 , про призначення документальної позапланової перевірки з питань ведення державного обліку і реєстрації земель, -
Прокурор звернувся до суду з клопотанням про призначення позапланової документальної перевірки.
В обґрунтування заявленого клопотання прокурор посилався на те, що слідчим відділом слідчого управління прокуратури Дніпропетровської області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42016040000000282 від 24.03.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України за фактом зловживання владою та службовим становищем службовими особами Дніпропетровської міської ради, управління Держземагенства у м. Дніпропетровськ діями яких були спричинені державі тяжкі наслідки.
Під час проведення досудового розслідування у вищевказаному кримінальному провадженні встановлено, що на підставі рішень Дніпропетровської міської ради окремі громадяни набули право власності на земельні ділянки в м. Дніпропетровську для будівництва та обслуговування житлового будинку в районі АДРЕСА_1 , зокрема: ОСОБА_4 площею 0,10 га, кадастровий номер 1210100000:01:708:0168; ОСОБА_5 площею 0,10 га кадастровий номер 1210100000:01:708:0169; ОСОБА_6 площею 0,10га кадастровий номер 1210100000:01:708:0171; ОСОБА_7 площею 0,10 га кадастровий номер 1210100000:01:708:0170.
Вказані земельні ділянки відносились до земель лісового фонду та перебудували в користуванні ДП «Дніпропетровське лісове господарства» (квадраті 24, виділ 1, квадрат 23, виділи 5, 9, 11, 12.
Будучи допитаний в якості свідка головний лісничий ДП «Дніпропетровське лісове господарство» ОСОБА_8 в ході допиту повідомив, що ним а також деякими співробітниками ДП «Дніпропетровське лісове господарство» вставного непоодинокі факти незаконного будівництва на землях лісового фонду ДП «Дніпропетровське лісове господарство», в квадраті 24, виділ 1, квадраті 23, виділи 5, 9, 11, 12 де безпосередньо окрім будівництва, проводиться вирубка та корчування дерев. ДП «Дніпропетровське лісове господарство», як користувач землями лісового фонду відповідно до вимог ч. 2 ст. 149 Земельного Кодексу України не надавало згоду на вилучення з його користування вказаних земельних ділянок.
Відповідно до ст. 1 Лісового кодексу України усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд і перебувають під охороною держави.
У п.5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України визначено, що до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, ж планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.
Відповідно до ст.149 Земельного кодексу України ( в редакції, яка діяла на момент прийняття рішення про відведення земельних ділянок у власність громадян) земельні ділянки, надані у постійне користування із земель держаної та комунальної власності, можуть вилучатись для суспільних та інших потреб за рішення органів державної влади та органів самоврядування. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів. Однак, ДП «Дніпропетровський лісгосп» згоди на вилучення вищевказаних ділянок не надавав.
Згідно з розпорядження Кабінету Міністрів України «Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками» від 10 квітня 2008 N 610-р Міністерству екології та природних ресурсів, Міністерству аграрної політики та продовольства, Державному агентству лісових ресурсів та Державному агентству земельних ресурсів наказано зупинити прийняття рішень про надання згоди на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення, крім випадків, передбачених цим розпорядженням.
Таким чином громадяни ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 набули права власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 1210100000:01:708:0168; 1210100000:01:708:0169; 1210100000:01:708:0171; 1210100000:01:708:0170 загальною площею 0,40 га в порушення ст.ст. 149, 198 Земельного кодексу України, ст.ст. 27, 31 Лісового кодексу України, а також розпорядження Кабінету Міністрів України «Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками» від 10 квітня 2008 N 610-р.
Згідно із Положенням про Управління (Відділ) Держземагентства в місті, затвердженим Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства 10.05.2012 №258, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.05.2012 за №855/21167 (яке діяло в період вчинення кримінального правопорушення) на міське управління Держземагенства покладено повноваження щодо:
- здійснення землеустрою відповідно до Закону України “Про землеустрій”, у тому числі забезпечення проведення інвентаризації земель.
- забезпечення науково-експертного, аналітичного, інформаційного та методичного проведення землевпорядних, землеоціночних робіт;
- проведення заходів з моніторингу та охорони земель;
- здійснення ведення державного земельного кадастру;
- організація здійснення на відповідній території робіт із землеустрою та оцінки земель, що проводяться з метою внесення відомостей до Державного земельного кадастру;
- здійснює відповідно до законодавства регулювання у сфері планування територій, здійснення топографо-геодезичної і картографічної діяльності;
- здійснює державну реєстрацію земельних ділянок та обмежень у їх використанні.
Повнота виконання вказаних обов'язків службовими особами управління Держземагенства у м. Дніпропетровську ( правонаступник Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області) підлягають дослідженню у межах кримінального провадження.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про державний контроль за використанням і охороною земель» повноваження щодо здійснення державного контролю за використанням та охороною земель покладено на Держсільгоспінспекцію України та її органи на місцях. До повноважень вказаного органу віднесено здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання;
Статтею 93 КПК України передбачено, що збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Законом №1697-VII, який набрав законної сили 15.07.2015 року внесено зміни до ст.36 КПК України, а саме: п.6 ч.2 ст.36, який передбачав повноваження прокурора на призначення ревізій та перевірок, виключено.
На підставі викладеного, прокурор для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, просив суд надати дозвіл на проведення документальної виїзної позапланової перевірки з питань ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки лісового фонду, у тому числі в районі вул. Моріса Тореза м. Дніпропетровська в Управлінні Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області.
В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання, просив суд задовольнити в повному обсязі.
Клопотань, щодо фіксації процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час досудового розслідування від учасників не надходило.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 107 КПК України судовий процес технічними засобами не фіксувався.
Заслухавши думку прокурора, оглянувши та перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Дослідивши матеріали клопотання та надані суду матеріали кримінального провадження, суд вважає, що клопотання є обґрунтованим, оскільки отримана в процесі здійснення перевірки інформація може мати суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні № 42016040000000282.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 36, 69, 93, 110 КПК України, -
Клопотання - задовольнити.
Доручити Державній інспекції сільського господарства у Дніпропетровській області ( 49101 м. Дніпропетровськ пр. О.Поля, 28-А) провести позапланову перевірку з питань ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки лісового фонду, у тому числі в районі вул. Моріса Тореза м. Дніпропетровська в Управлінні Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області.
Зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства у Дніпропетровській області узгодити дату та строки проведення позапланової перевірки з прокуратурою Дніпропетровської області.
Тривалість проведення вказаної позапланової документальної перевірки за даною ухвалою не повинна перевищувати строку 30 діб з дня її оголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1