Іменем України
24 грудня 2019 року
Київ
справа №415/3841/17
адміністративне провадження №К/9901/4087/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шарапи В.М.,
суддів - Єзерова А.А., Чиркіна С.М.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 2 жовтня 2017 року у складі судді Калмикової Ю.О. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 листопада 2017 року у складі колегії суддів: Сухарька М.Г. (головуючий), суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г. у справі за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - ГУ ПФУ в Луганській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
1. У липні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом у якому просив:
1.1. визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Луганській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції,
1.2 зобов'язати зробити зазначений перерахунок та виплатити пенсію відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII) з моменту призначення.
2. Лисичанський міський суд Луганської області постановою від 2 жовтня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 листопада 2017 року, в задоволенні позовних вимог відмовив.
3. Судами попередніх інстанцій встановлено:
3.1 ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області .
3.2 З 6 листопада 2015 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2262-XII.
3.3 Довідкою від 19 лютого 2015 року №ВДЗ/2678/А, виданою Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області (далі - ГУ МВС України у Луганській області), підтверджено, що позивач з 1 серпня 2014 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Луганської області.
3.4 За період з 1 серпня 2014 року по 5 листопада 2015 року ОСОБА_1 нараховано та виплачено 60087,02 грн винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції (далі - АТО), що підтверджено довідкою від 19 травня 2017 року №284. Виплата винагороди проводилась у квітні-серпні 2015 року та жовтні-листопаді 2015 року.
3.5 У відповідь на звернення позивача щодо надання інформації про врахування сум винагороди за безпосередню участь в АТО під час обчислення розміру пенсії та проведення її перерахунку ГУ ПФУ в Луганській області листом №262/С-11 від 9 червня 2017 року відмовило в проведенні перерахунку пенсії, оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено згідно зі статтею 43 Закону №2262-XII на підставі грошового атестату від 24 грудня 2015 року №40 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 24 грудня 2015 року №50, наданої ГУ МВС України в Луганській області за період з 1 листопада 2013 року по 31 жовтня 2015 року, до яких винагороду за безпосередню участь в АТО включено не було. Окрім цього пенсійний орган наголосив, що вказана виплата не носить постійний характер, тому відсутні підстави для врахування її при призначенні (перерахунку) пенсії.
3.6 ОСОБА_1 не погодився з такою відповіддю ГУ ПФУ в Луганській області та звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
4. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позов.
4.1. На обґрунтування касаційної скарги зазначає, що грошова винагорода за участь в АТО входить до складу додаткових видів грошового забезпечення, з неї утримано єдиний внесок, а відтак відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
5. Відповідач відзив на касаційну скаргу не подав.
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
6. Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
7. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перегляд судових рішень здійснюється в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевірка правильності застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права - на підставі встановлених фактичних обставин справи (частина перша статті 341 КАС України).
8. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина друга статті 341 КАС України).
9. Частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
10. Згідно з частинами другою та третьою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
11. Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
12. Частиною першою статті 15 Закону №2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону №2262-ХІІ.
13. Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
14. Так, частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).
15. Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
16. Отже, Закон №2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
17. Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
18. Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону №2262-ХІІ, який є вичерпним.
19. Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 6 лютого 2019 року у справі №522/2738/17.
20. Велика Палата Верховного Суду у вказаному рішенні, крім зазначеного, вирішила за необхідне відступити від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові цього суду від 10 березня 2015 року (№21-70а15).
21. Отже, враховуючи, що отримувана позивачем під час проходження військової служби винагорода за участь в АТО не входить до встановленого частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення, то у відповідача були відсутні законні підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії із включенням до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, вказаних виплат.
22. За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відмову у задоволенні позовних вимог.
23. Відповідно до частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
24. Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -
25. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
26. Постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 2 жовтня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 листопада 2017 року - залишити без змін.
27. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В.М. Шарапа
Судді: А.А. Єзеров
С.М. Чиркін