Постанова від 24.12.2019 по справі 520/10735/18

Головуючий І інстанції: Бідонько А.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2019 р. Справа № 520/10735/18

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Ральченка І.М.,

Суддів: Катунова В.В. , Бершова Г.Є. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової служби України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.10.2019, повний текст складено 18.10.19 по справі № 520/10735/18

за позовом Приватного підприємства "БУДАР-АГРО"

до Державної податкової служби України

про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ПП «БУДАР-АГРО» звернулось до суду із позовом, у якому просило скасувати рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №556639/38366571 від 15.01.2018 року, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної від 17.12.2017 року №3, що подана ПП «БУДАР-АГРО»; зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну від 17.12.2017 року № 3 в Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, з урахуванням вимог пункту 200-1.3 статті 200 Податкового кодексу України.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.10.2019 року позовні вимоги задоволено.

Скасовано рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №556639/38366571 від 15.01.2018 року, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної від 17.12.2017 року №3, що подана ПП «БУДАР-АГРО».

Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 17.12.2017 року № 3 в Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, з урахуванням вимог пункту 200-1.3 статті 200 Податкового кодексу України.

Державна податкова служба України, не погодившись із зазначеним рішенням, подала апеляційну скаргу, в якій просила рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначив, що оскаржуване рішення є обґрунтованим, оскільки наданий позивачем пакет документів не дає змогу ідентифікувати та підтвердити відповідні господарські операції.

До судового засідання сторони не прибули, про час та дату судового засідання повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу позивача, списком згрупованих рекомендованих поштових відправлень, поданих у Поштове відділення зв'язку № 64, витягом з ресурсу відстеження поштових відправлень ПАТ "Укрпошта" за трек-номером 6106412586462, відповідно до якого Державною податковою службою України отримано поштове відправлення 09.12.2019 року.

На підставі п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судовим розглядом, 15.12.2017 року між ПП «ГЛЕНКОР АГРІКАЛЧЕР УКРАЇНА» та ПП «БУДАР-АГРО» укладено договір поставки № МР-04270, за умовами якого ПП «БУДАР-АГРО» у грудні 2017 року поставлено ПП «ГЛЕНКОР АГРІКАЛЧЕР УКРАЇНА» соняшник врожаю 2017 року, про що виписано ряд податкових накладних, у тому числі № 3 від 17.12.2017 року на суму 475536, грн.

Реєстрацію вказаної податкової накладної було зупинено, про що платника податків повідомлено відповідною квитанцією.

ПП «БУДАР-АГРО» запропоновано подати письмові пояснення, оскільки подана підприємством податкова накладна відповідала критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567.

Податковий орган зазначив, що за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД.

Так, з метою підтвердження реальності вчинення операцій ПП «БУДАР-АГРО» подано до ДФС України документи про підтвердження реальності здійснення операції по відмовленим ПН/РК (ім'я файлу 20080038366571 НОМЕР_1 .XML), та отримані ДФС України 10.01.2018 року о 17 год. 20 хв., що підтверджується Квитанцією № 1 від 10.01.2018 року.

Позивач вказав, що станом на 22.10.2018 року ПП «БУДАР-АГРО» не отримано від ДФС України результатів розгляду поданих документів, що розцінило як прийняття документів та визнання поданого пакету документів за достатнє для підтвердження факту реальності вчинення операцій.

22.10.2018 року ПП «БУДАР-АГРО» направило до ДФС України запит про надання інформації щодо підтвердження факту реєстрації податкової накладної від 17.12.2017 року № 3.

14.11.2018 року ДФС України відповіддю від 01.11.2018 року № 35684/6/99-99-07-05-04-15 повідомлено позивача про відмову у реєстрації податкової накладної № 3 від 17.12.2017 року, та зазначено, що Комісією ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригувань в ЄРПН або відмову в такій реєстрації було розглянуто направлені ПП «БУДАР-АГРО» письмові пояснення та копії документів на заблоковану податкову накладну № 3 від 17.12.2017 року, про що повідомлено та направлено засобами телекомунікаційного зв'язку відповідне рішення (№ 556639/38366571 від 15.01.2018 року).

Інших обґрунтованих підстав відмови у реєстрації податкової накладної № 3 від 17.12.2017 року відповідачем не зазначено.

Позивач, не погоджуючись із рішенням відповідача, звернувся до суду із даним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що рішення відповідача прийняті не на підставі та не в спосіб, визначені чинним законодавством.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.

Відповідно до пп. "а" п. 185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» №1246 від 29.12.2010 р., податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі квитанція).

Відповідно до підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

ДФС України не прийнято рішення про розблокування податкової накладної у зв'язку із ненаданням ПП «БУДАР-АГРО» документів щодо зберігання ТМІД, сертифікатів якості на ТМЦ та документів на навантажувальні роботи.

Однак, в оскаржуваному рішенні викладені вище підстави не зазначені як підстави для відмови в розблокуванні.

У той же час, ПП «Будар-Агро» додано до матеріалів справи всі необхідні документи, що підтверджують вирощування с/г культур, наявність посівних площ, поставку насіння соняшнику на склад Покупця, первинні бухгалтерські документи, докази гримання транспортно-експедиційних послуг.

Крім того, позивач звертався до ПП «ГЛЕНКОР АГРІКАЛЧЕР УКРАЇНА» з проханням надати ПП «БУДАР-АГРО» довідку-реєстр про ввезення по вказаній накладній насіння соняшнику на склад ПрАТ «Колос» із зазначенням усіх даних, що мають бути відображені в такому реєстри (транспорт, вантажовідправник, кількість ввезеного товару, якість товару).

01.02.2019 року ІШ «БУДАР-АГРО» отримано від ПП «ГЛЕНКОР АГРІКАЛЧЕР УКРАЇНА» Реєстр насіння соняшника, отриманого від ПП «ГЛЕНКОР АГРІКАЛЧЕР УКРАЇНА» від вантажовідправника ПП «БУДАР-АГРО» в грудні 2017 року позивачем долучено вказаний реєстр до матеріалів справи.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, що конкретний та чіткий критерій ризиковості платника податку, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН не наведений.

Податковим органом у квитанціях зазначено лише загальне посилання на відповідність податкових накладних критеріям ризиковості платника податку, визначеним Критеріїв ризиковості платника податку, у той час, як чинне законодавство вимагає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію.

Таким чином, в порушення пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, податковим органом не вказано конкретного виду критерію оцінки ступеня ризику.

Слід вказати, що визначення фіскальним органом у квитанції конкретного критерію ризику прямо впливає на можливість надання в подальшому платником податків відповідних документів, перелік яких міститься у Наказі №5 67 «Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України, в редакції, чинній на час зупинення реєстрації податкової накладної).

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 ПК України.

Абзацом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» №190 від 29.03.2017 (далі - Постанова №190, яка була чинна на момент подання накладної) установлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Абзацом 2 Постанови №190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Так, виконання позивачем вимог ДФС України щодо подання документів відбулось у січні 2018 року.

Відповідно до Постанови КМ України від 21 лютого 2018 р. № 117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", якою було затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації; Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.

Пунктом 16 Порядку встановлено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 23 Порядку встановлено, що комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку: щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Беручи до уваги наявність документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентом, враховуючи, що правочин, вчинених між позивачем та ПП «ГЛЕНКОР АГРІКАЛЧЕР УКРАЇНА» не визнано у судовому порядку нечинними, відсутність доказів на підтвердження протилежного, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №556639/38366571 від 15.01.2018 року, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної від 17.12.2017 року № 3, що подана ПП «БУДАР-АГРО».

Відповідно до п.5 Порядку розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних скарги подаються платником податку на додану вартість до ДФС протягом 10 календарних днів після отримання ним рішення комісії ДФС про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 16 зазначеного Порядку передбачено, що якщо вмотивоване рішення щодо скарги не надсилається платнику податку протягом строку, визначеного пунктом 56.23 статті 56 Кодексу, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податку з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

Судовим розглядом встановлено, що подані ПП «БУДАР-АГРО» документи отримані ДФС України 10.01.2018 року о 17 год. 20 хв., що підтверджується Квитанцією № 1 від 10.01.2018 року, проте до 22.10.2018 року ПП «БУДАР-АГРО» не отримано від ДФС України результатів розгляду поданих документів.

Відповідно п. 18 зазначеного Порядку задоволення скарги є підставою для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних/розрахунків коригування, зазначених у скарзі, з урахуванням вимог пункту 200-1.3 статті 200 Кодексу.

Таким чином, колегія суддів підтримує висновки суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог в частині зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати спірну податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової служби України - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.10.2019 по справі № 520/10735/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Суддя-доповідач І.М. Ральченко

Судді В.В. Катунов Г.Є. Бершов