24 грудня 2019 року справа №200/7548/19-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ястребової Л.В., суддів: Компанієць І.Д., Казначеєва Е.Г., розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2019 року у справі №200/7548/19-а (суддя в І інстанції Буряк І.В., повне судове рішення складено 16 жовтня 2019 року у м. Слов'янську Донецької області) за позовом Державної служби геології та надр України (Держгеонадра) до Дочірнього підприємства «Слов'янська гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -
У червні 2019 року Державна служба геології та надр України (далі - Держгеонадра) звернулась до суду з позовом до Дочірнього підприємства «Слов'янська гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця», в якому просила припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4937 від 05.03.2009 року, наданого Дочірньому підприємству «Слов'янська гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофздоровниця».
В обґрунтуванні позовних вимог зазначено, що відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4937 з метою видобування лікувальних грязей, придатних для лікувального застосування. У зв'язку із надходженням до позивача листа від ДФС України, у Додатку № 1 до якого зазначено, що відповідач має податковий борг у розмірі 54,5 тис.грн. Держгеонадра наказом від 06 лютого 2017 року зупинила дію спеціального дозволу на користування надрами. Відповідач у встановлений строк недоліки не усунув. Аналогічні подання від ДФС України отримувалися позивачем неодноразово, на підставі чого Держгеонадра прийнято відповідні накази про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами із наданням відповідного строку на їх усунення. Також позивачем продовжувалися строки на усунення виявлених недоліків, проте відповідачем такі не усунуто. Поштова кореспонденція відповідачем отримана. Крім того, до Держгеонадра надійшло подання Державної служби з питань праці від 20.06.2017 № 06-2/3831, де зазначено, що підприємство не узгоджувало проект плану розвитку гірничих робіт на 2017 рік в органах Держпраці України. 13 лютого 2019 року надійшло подання від Державної служби з питань праці від 12 лютого 2019 року № 06.2-13-1/1472-19, де зазначено, що Підприємством не узгоджено проект плану розвитку гірничих робіт на 2018 та 2019 роки. Вважає, що відповідачем порушено умови користування надрами, передбачені Угодою про умови користування надрами, особливі умови № 4 Спеціального дозволу на користування надрами, ст.ст. 24, 28, 51 Кодексу України про надра та ст.ст. 19, 32 Гірничого закону України, оскільки останнім не сплачено рентну плату за користування надрами та не узгоджено проект плану розвитку гірничих робіт на 2017, 2018, 2019 роки.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2019 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі позивач навів обставини аналогічні викладеним в позовній заяві. Крім того, зазначив, що місцевий суд, посилаючись на необхідність врахування під час вирішення спірних правовідносин форсмажорних обставин, не врахував, що заборгованість сформувалася в 2014-2015 роках, а позивач звернувся з позовом про припинення права користування надрами лише по спливу чотирьох років. Наголошує на тому, що форс-мажорні обставини перестали діяти 05 липня 2014 року та з цього часу відповідач мав на усунення порушень та відновлення своєї господарської діяльності.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог ч. 1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 05 березня 2009 року Міністерством охорони навколишнього природного середовища, на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 1277, наказу Мінприроди від 07 жовтня 2008 року № 511, видано ДП «Слов'янська гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» спеціальний дозвіл на користування надрами № 4937. У вказаному дозволі зазначено: вид користування надрами: видобування лікувальних грязей; назва родовища: родовище озера Ріпне у місті Слов'янську місцезнаходження та прив'язка до місцевості: Донецька обл., північно-східна околиця м. Слов'янськ, площа 5,82 га термін дії дозволу 20 років.
Особливі умови, визначені вказаним дозволом:
1.Виконання умов Державного управління екології та природних ресурсів у Донецькій області від 21.03.2006 №12-1584 Екологічна картка б/н
2.Розробити, винести в натурі, затвердити зони санітарної охорони та суворо дотримуватися їх режиму.
3.Проводити режимні спостереження за кількістю видобутку та якісним складом грязей.
4.Своєчасна і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів до Державного бюджету України згідно з чинним законодавством.
5.Щорічна звітність перед ДНВП «Геоінформ України» та регіональним геологічним підприємством згідно з формою 5-гр.
Додатком № 1 до спеціального дозволу на користування надрами, наданого з метою видобування лікувальних грязей родовища озера Ріпне від 05.03.2009 №4937 є Угода про умови користування надрами (далі Угода), якою передбачено наступне:
Статтею 1 встановлено, що сторони визнають, що Угода є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами, який регулює і конкретизує передбачені чинним законодавством України та дозволом технічні, технологічні, організаційні, фінансові, економічні, соціальні, екологічні аспекти користування надрами.
Абзацом 2 п. 1 ст. 4 Угоди передбачено обов'язок Надрокористувача при виконанні робіт по видам робіт та строкам їх виконання забезпечити розробку технічного проекту геологічного вивчення (видобування) ділянки надр з урахуванням вимог безпеки, природоохоронного законодавства та погодження проекту в установленому порядку.
Пунктом 5 статті 4 Угоди передбачено, що Надрокористувач зобов'язаний, зокрема, додержуватися вимог законодавства, чинних стандартів, правил норм виконання робіт, пов'язаних з користуванням надрами; своєчасно сплачувати податки та обов'язкові платежі; дотримуватись вимог, передбачених Дозволом та цією угодою.
Відповідно до ст. 5 Угоди: продовження, зупинення, поновлення дії та анулювання Дозволу, здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства України. Дія Угоди, що є невід'ємною частиною Дозволу, продовжується, зупиняється, поновлюється та анулюється одночасно із Дозволом.(т. 1 а.с. 13-17).
26.12.2016 на адресу Держгеонадра, ДФС України надіслано листа за №2246/5/99-99-12-03-04-16 із додатками, у якому повідомлено перелік суб'єктів господарювання, що не вносили, своєчасно не вносили суми податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин або не виконували податкових зобов'язань з цієї сплати (протягом 6 місяців) станом на 30.11.2016. Відповідно до Додатку № 1 до вказаного листа у вказаному переліку зазначено відповідача, сума податкового боргу якого станом на вказану дату складала 54, 5 тис. грн.(т. 1 а.с. 19-20).
Наказом від 06 лютого 2017 року № 62 Держгеонадра відповідно до п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (далі Порядок № 615), у зв'язку із порушенням ст. 28 Кодексу України про надра, зупинила дію спеціального дозволу на користування надрами від 05 березня 2009 року № 4937 та встановила строк для усунення порушення законодавства 30 календарних днів, про що відповідача повідомлено листом від 01 березня 2017 року № 4889/13/14-17, який отримано відповідачем 11 березня 2017 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.(т. 1 а.с. 21-22).
21 червня 2017 року на адресу Держгеонадра надійшло подання Державної служби України з питань праці від 20 червня 2017 року № 06.2/3831, де зазначено, що згідно ст. 19 Гірничого закону України в грудні 2016 року відбувся комісійний розгляд планів розвитку гірничих робіт на 2017 рік по гірничовидобувним підприємствам, під наглядом ГУ Держпраці у Донецькій області. Станом на 25.05.2017 року, відповідач, в порушення вимог ст.24 Кодексу України про надра, не узгоджувало проект плану розвитку гірничих робіт на 2017 рік в органах Держпраці України. Також ГУ Держпраці у Донецькій області просило ініціювати питання про зупинення дії спеціального дозволу Підприємства.(т. 1 а.с. 23).
03 липня 2017 року ДФС України на адресу Держгеонадра надіслано лист №11107/5/99-99-12-03-04-16 із додатками, у якому повідомлено перелік суб'єктів господарювання, що не вносили, своєчасно не вносили суми податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин або не виконували податкових зобов'язань з цієї сплати (протягом 6 місяців) станом на 30.11.2016. Відповідно до Додатку № 1 до вказаного листа у вказаному переліку зазначено відповідача, сума податкового боргу якого станом на вказану дату складала 54, 5 тис. грн.
Також ДФС України просила Держгеонадра розглянути питання про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, виданого Підприємству.(т. 1 а.с. 24-25).
Наказом від 28 липня 2017 року № 335 Держгеонадра, відповідно до п. 22 Порядку №615 у зв'язку із надходженням листів ДФС України від 26.04.2017 № 11107/5/99-12-03-04-16 щодо порушення особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами в частині своєчасної та в повному обсязі сплати обов'язкових платежів до Державного бюджету, враховуючи пропозиції з питань надрокористування (протокол від 20.07.2017 №7/2017) зупинила дію спеціального дозволу на користування надрами від 05.03.2009 № 4937 та встановила термін на усунення порушень законодавства - 30 календарних днів.
Відповідно витягу з переліку спеціальних дозволів на користування надрами, дія яких зупинена, Додаток № 2 до вказаного наказу, у розділі власник дозволу зазначено «Державне підприємство «Слов'янська гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укпрофоздоровниця», за порушення ст.ст.24, 28 Кодексу України про надра, на підставі протоколу від 20.07.2017 № 7/2017, встановлено 30-денний термін на усунення порушень. Про вказане Держгеонадра повідомила відповідача листом від 04.08.2017 № 16746/03/14-17, який отримано відповідачем 01 вересня 2017 року відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (т. 1 а.с. 26-27).
28 серпня 2017 року Держгеонадра прийнято наказ № 378 «Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами», яким відповідно до п. 22 Порядку № 615, та у зв'язку із надходженням листа ГУ Держпраці у Донецькій області від 20.06.2017 № 06-2/3831, враховуючи пропозиції Комісії з питань надрокористування Протокол від 23.08.2017 № 10/2017, наказано зупинити дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу.
Відповідно витягу з переліку спеціальних дозволів на користування надрами (Додаток до рішення від 28.08.2017 № 378), дія яких зупинена, у розділі власник дозволу зазначено «Державне підприємство «Слов'янська гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укпрофоздоровниця» за порушення ст.51 Кодексу України про надра зупинено дію дозволу від 05.03.2009 № 4937.(т.1 а.с. 28).
Листом від 04.09.2017 № 19784/14-17, який був отриманий19 вересня 2017 року, відповідача повідомлено про зупинення дії спеціального дозволу та надання 30 календарних днів для усунення порушень.(а.с. 29).
08 листопада 2017 року на адресу Держгеонадра надійшов лист відповідь від ДФС України від 07 листопада 2017 року № 18951/5/99-99-17-02-16 від 07.11.2017, за змістом якого надано інформацію про заборгованість з рентної плати за користування надрами у суб'єктів господарювання, яким зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами. Відповідно до Додатку № 1 у переліку рахується Дочірнє підприємство «Слов'янська гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця», наявний податковий борг станом на 01.10.2017 склав 54711,92 грн.(т. 1 а.с. 30).
Наказом від 13 грудня 2017 року № 553 Держгеонадра, відповідно до п.22 Порядку № 615, у зв'язку із наявністю підстав для зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами та враховуючи пропозиції Комісії з питань надрокористування (протокол від 07.12.2017 № 15/2017), наказано на часткову заміну підстав для зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, доповнити перелік порушень та підстав для зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами згідно з порядком № 615, виклавши стовпці 7 та 8, в редакції, що додається у додатку до цього наказу (наводиться в частині): назва організації «Державне підприємство «Слов'янська гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» за порушення вимог ст.ст. 24, 28, 51 Кодексу України про надра, протокол від 07.12.2017 № 15/2017, «зміст: внести зміни до п. 4 додатку до наказу Держгеонадра від 28.08.2017 № 378 та надати 30 днів на усунення порушення».(т. 1 а.с.31)
Листом від 21.12.2017 № 31135/03/14-17, який ним отримано 16.01.2018, відповідача повдомлено про внесення змін до Наказу № 378, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.(т. 1 а.с. 32).
Листом від 10.01.2018 № 377/5/99-99-12-03-04-16 «Про надання переліків суб'єктів господарювання» ДФС України повідомила Держгеонадра про наявність, зокрема, у Дочірнього підприємства «Слов'янська гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» податкового боргу з рентної плати за користування надрами станом на 01.12.2017. у розмірі 54, 7 тис. грн. Також ДФС України просила розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами.(т. 1 а.с. 33).
26 квітня 2018 року Держгеонадра прийнято наказ № 138, яким відповідно до п. 22 Порядку № 615, у зв'язку із порушенням особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами в частині своєчасної та в повному обсязі сплати обов'язкових платежів до Державного бюджету (лист ДФС України від 10.01.2018 № 377/5/99-99-12-03-04-16), враховуючи пропозиції Комісії з питань надрокористування (протокол від 18.04.2018 № 5/2018) зупинено дію спеціальних дозволів, згідно переліку, наведеного у додатку № 1, встановлено надрокористувачам термін для усунення порушень, згідно додатку № 2.
Відповідно витягу з переліку назва організації Державне підприємство «Слов'янська гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофздоровниця», порушення ст.ст. 24,28 Кодексу України про надра, протокол № 18.04.2018 № 5/2018, надано термін для усунення порушень до 01.07.2018, про що повідомлено відповідача листом від 08.05.2018 № 7968/03/14-18. (т. 1 а.с. 34-35).
Листом від 05.07.2018 № 11665/5/99-99-12-03-04-16 «Про надання переліків суб'єктів господарювання» ДФС України повідомила Держгеонадра про наявність, зокрема, у Дочірнього підприємства «Слов'янська гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» податкового боргу з рентної плати за користування надрами станом на 01.12.2017. у розмірі 54, 7 тис. грн. Також ДФС України просила розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами.(т. 1 а.с. 36-37).
07 вересня 2018 року Держгеонадра прийнято наказ № 309, «Про продовження термінів для усунення порушень» враховуючи пропозиції Комісії з питань надрокористування (протокол від 30.08.2018 № 9/2018) продовжено надрокористувачам термін на усунення порушень законодавства про надра, згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу.
Відповідно витягу з переліку назва організації Державне підприємство «Слов'янська гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця», продовжено термін для усунення порушень, встановлених наказом від 13.12.2017 № 553, до 01.11.2018.(т. 1 а.с. 38).
Листом від 14.09.2018 № 18467/03/14-18, який отримано 24.10.2018 Державне підприємство «Слов'янська гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» повідомлено про продовження терміну для усунення порушень.(т. 1 а.с. 39).
12 лютого 2019 року Державна служба України з питань праці надіслала на адресу Держгеонадра подання № 06.2-13-1/1472-19, де зазначено, що згідно ст. 19 Гірничого закону України з 03 по 17 грудня 2018 року відбувся комісійний розгляд планів розвитку гірничих робіт на 2018 рік по гірничовидобувним підприємствам, під наглядом ГУ Держпраці у Донецькій області. Станом на 11.02.2019 року, відповідач, в порушення вимог ст.24 Кодексу України про надра, не узгоджувало проект плану розвитку гірничих робіт на 2018 та 2019 роки в органах Держпраці України.(т. 1 а.с. 40-42).
Держгеонадра листом від 19.03.2019 № 5214/03/14 «Про надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами, звернулась до Державного підприємства «Слов'янська гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця», у якому просила у 15-денний строк надати власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно зі спеціальними дозволами на користування надрами, зокрема,від 05.03.2009 № 4937.(т. 1 а.с. 43).
Лист направлений 20.03.2019 та 25.04.2019 повернутий відправнику за закінченням встановленого строку зберігання, про що свідчать дані он-лайн відстеження Укрпошти, трек номер 0311326376170.(т. 1 а.с. 43 зв.-45).
Матеріали справи також містять: протокол засідання Комісії з питань надрокористування від 23.08.2017 №10/2017, пропозиція комісії зупинити Надрокористувачеві дію спеціального дозволу на користування надрами; наказ від 23.07.2019 №237 «Про внесення змін до наказів Держгеонадр», за змістом якого у відповідних наказах замінено слова «Державне підприємство «Слов'янська гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» на «Дочірнє підприємство «Слов'янська гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця»;лист Дочірнього підприємства «Слов'янська гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» від 27.06.2018 №5/33 на адресу Держгеонадра, у якому висловлено прохання продовжити дію спеціальних дозволів на користування надрами, у тому числі від 05.03.2009 №4937, з гарантією погашення заборгованості у жовтні 2018. Також зазначено, що складене матеріально-технічне становище підприємства, викликано проведенням АТО; лист Дочірнього підприємства «Слов'янська гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» від 05.09.2018 № 6/34 на адресу Держгеонадра у відповідь на лист від 13.08.2018 №15857/03/14-18, де повідомлено, що протягом 2016-2018 років, видобуток корисних копалин, на підставі спеціального дозволу від 05.03.2009 №4937, не здійснювався; лист Дочірнього підприємства «Слов'янська гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція» ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» від 26.10.2018 №67 на адресу Держгеонадра, аналогічний листу від 27.06.2018 №5/33, із проханням продовжити термін на усунення порушень до 01.07.2018.(т. 1 а.с. 99-104).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з такого.
Відповідно до ч. 1ст. 4 Кодексу України про надра, надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування.
Відповідно до ч. 1ст. 13 Кодексу України про надракористувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Згідно з ч. 1ст. 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Відповідно до ст. 24 Кодексу України про надракористувачі надр мають право: 1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції; 2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу; 3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини; 4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами; 5) користуватися додатковими правами, передбаченими угодою про розподіл продукції.
Користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.
Відповідно до ст. 25 Кодексу України про надра права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.
Відповідно до ст. 51 Кодексу України про надра, розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин та переробка мінеральної сировини провадяться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр. Правила технічної експлуатації, проекти і плани розробки родовищ корисних копалин та переробки мінеральної сировини погоджуються користувачами надр з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, в частині додержання вимог законодавства про надра.
Відповідно до п. 22 Порядку № 615 дія дозволу зупиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Мінприроди, центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; 4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища; 5) наявності підстав, передбачених Законом України «Про санкції»; 6) наявності підстав, передбачених Законом України «Про оцінку впливу на довкілля»; 7) неотримання висновку з оцінки впливу на довкілля у випадках отримання дозволу на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ).
Відповідно до п. 23 Порядку № 615, право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Факт наявності заборгованості з рентної плати та відсутність планів розвитку гірничих робіт за відповідні періоди не є спірним у справі.
Невиконання обов'язків встановлених спеціальним дозволом, відповідач обгрунтовує наявністю форс-мажорних обставин.
Судом першої інстанції встановлено, що підставою звернення до суду є п.5 ч.1 ст.26 Кодексу України про надра порушення інших вимог передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, а саме, особливої умови № 4 спеціального дозволу на користування надрами (своєчасна і у повному обсязі сплата обов'язкових платежів) та Угоди про умови користування надрами від 05.03.2009, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд дійшов висновку, що неналежне виконання відповідачем вимог закону викликано обставинами непереборної сили, тому висновки Держгеокадастру про наявність підстав для анулювання дозволу про користування надрами не відповідають фактичним обставинам, положенням Угоди про користування надрами та відповідному законодавству.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції.
Дійсно, відповідно до Угоди про умови користування надрами, а саме ст. 11 «Форс-мажор» зазначено: «1. Невиконання або неналежне виконання зобов'язань за даною Угодою є виправданим і не викликає відповідальності у тому випадку, коли таке невиконання чи неналежне виконання викликані обставинами нездоланної сили (форс-мажор). 2.Обставинами нездоланної сили вважаються наступні події: війна, воєнні дії, повстання, мобілізація, страйк, епідемія, пожежа, вибухи, природні катастрофи та інші події, що не залежать від волі Сторін. Пункт 5. У випадку виникнення форс-мажорних обставин строк дії даної угоди продовжується на період, протягом якого діяли умови форс-мажору».
Проведення на території м. Слов'янськ антитерористичної операції є загальновідомим фактом. Станом на момент формування податкової заборгованості з рентної плати за користування надрами, а саме 20.05.2014, 24.09.2015, діяв Перелік населених пунктів, на території яких проводилася антитерористична операція, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 № 1053-р , де значилося м. Слов'янськ. Місто Слов'янськ рахується і у переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1275 (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 23 січня 2019 р. N 28-р).
Листами від 27.06.2018 №5/33 від 05.09.2018 №5/34 та від 26.10.2018 №67 відповідач повідомляв позивача про проведення бойових дій у м. Слов'янську ДП СКРЦ «Слов'янський курорт» та ДП ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» Слов'янська гідрогеологічна режимно -експлуатаційна станція були частково зруйновані. На даний час відновлено лише 60% Підприємства, а тому висловлено прохання продовжити дію спеціальних дозволів на користування надрами з гарантією погашення заборгованості у жовтні 2018 року.
Як свідчать матеріали справи відповідачем здійснено оплату заборгованості по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у розмірі 66000 грн., а також пеню за несвоєчасну оплату рентних платежів у розмірі 26404,82 грн., що підтверджується рішенням Наглядової ради ПРАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофздоровниця», платіжними дорученнями від 27.09.2019 № 1343 та від 12.11.2019 № 448.
Крім того, слід зазначити, що основним видом діяльності відповідача є діяльність лікарняних закладів код КВЕД 86.10. Відповідач є дочірнім підприємством ЗАТ Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофздоровниця».
Отже, колегія суддів, враховуючи викладене, погоджується з висновком суду першої інстанції, що неналежне виконання відповідачем вимог закону викликано обставинами непереборної сили, тому доводи позивача про наявність вини державного підприємства «Слов'янська гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція» та достатність надання тривалого часу для усунення порушень є неприйнятними.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до статті 72 КАС Українидоказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За приписами статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Приписами статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Ця норма покладає на позивача обов'язок надати до суду належні та допустимі докази, в цьому випадку, - наявності підстав для анулювання спеціального дозволу та дотримання діючого законодавства під час прийняття такого рішення суб'єктом владних повноважень обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Таких відомостей матеріали справи не містять.
З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів вважає правильним висновок, що позивачем не доведено ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що місцевим судом правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 308, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2019 року у справі № 200/7548/19-а - залишити без змін.
Повне судове рішення 24 грудня 2019 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Л.В. Ястребова
Судді І.Д. Компанієць
Е.Г. Казначеєв