Провадження № 3/742/1033/19
Єдиний унікальний № 742/3925/19
Постанова
Іменем України
23 грудня 2019 року м. Прилуки
Суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Коваленко А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Прилуках матеріали, що надійшли від Прилуцького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою : АДРЕСА_1 , -
З протоколу про адміністративне правопорушення №23053802 від 04 листопада 2019 року, складеного державним виконавцем Прилуцького МР ВДВС ГТУЮ у Чернігівській області Шибіко Є.М. вбачається, що ОСОБА_1 не виконує рішення про стягнення аліментів на утримання дитини з 01.12.2010 по теперішній час, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців та станом на 01.11.2019 року складає 61348 грн. 37 коп., чим вчинив правопорушення передбачене ч.1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення, вважаю, що такий підлягає направленню на доопрацювання, з наступних підстав.
Згідно вимог ч.1 ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно вимог ст.280 КУпАП суд зобов'язаний з'ясувати всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч.ч.1-4 ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
З аналізу ст.256 КУпАП вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій і є одним із основних джерел доказів, складається по встановленій формі й повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті, зокрема нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган /посадова особа/ при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Відповідно до ч.1 ст.183-1 КУпАП, особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Як вбачається з матеріалів справи 17 серпня 2010 року Прилуцьким міськрайонним судом Чернігівської області видано виконавчий лист №2-21439-2010 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 , стягнуто аліменти на утримання неповнолітньої дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1 / 4 частини всіх видів його заробітку, але не менше 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку(а.с.3).
03.12.2010 року постановою головного державного виконавця Прилуцького МВ ДВС Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області Чайка В.П. відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №2-21439 виданого 17.08.2010 року про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти(а.с.4)
17 червня 2011 року ОСОБА_1 надав ВДВС ГТУЮ у Чернігівській області пояснення, в якому зазначив, що у зв'язку з відсутністю коштів, не може сплати борг за виконавчим листом №2-21439 від 28.11.2008 року виданого Прилуцьким міськрайонним судом про стягнення з нього аліментів на користь ОСОБА_2 (а.с.11)
15 квітня 2019 року ОСОБА_1 надав ВДВС ГТУЮ у Чернігівській області пояснення, в якому зазначив, що у зв'язку з відсутністю коштів, не може сплати борг за виконавчим листом №2-21439 від 28.11.2008 року виданого Прилуцьким міськрайонним судом про стягнення з нього аліментів на користь ОСОБА_2 (а.с.10)
21 жовтня 2019 року державним виконавцем Прилуцького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Шибіко Є.М. на адресу ОСОБА_1 направлено виклик в якому зобов'язано останнього з'явитись до виконавця на 09 год. 30 хв. 04.11.2019 року за адресою : АДРЕСА_2 (а.с.5)
Відповідно до відомостей з «Укрпошта» щодо відправлень по Україні, станом на 24.10.2019 року відправлення за трек - номером 1751001078207 адресату не вручено, станом на 07.11.2019 року відправлення за трек - номером 1751001081364 адресату не вручено(а.с.6,9).
Відповідно до розрахунку заборгованості по аліментах по виконавчому листу №2-21439 виданого 17.08.2010 року про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання неповнолітньої дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1 / 4 частини всіх видів його заробітку, станом на жовтень 2019 заборгованість по аліментах становить 61348 грн. 37 коп.(а.с.8).
Згідно з акту державного виконавця головного державного виконавця Прилуцького МВ ДВС Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області Чайка В.П. від 04.11.2019 р. боржник на виклик державного виконавця не з'явився, причин неявки не повідомив(а.с.7)
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП.
В протоколі про адміністративне правопорушення №23053802 від 04.11.2019 року, складеного державним виконавцем Прилуцького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Шибіко Є.М. відносно ОСОБА_1 не міститься ані пояснень правопорушника, ані його підпису. Протокол не містить відомостей про роз'яснення останньому прав й обов'язків, передбачених ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП. До того ж в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження отримання ОСОБА_1 виклику для складання та підписання протоколу про адміністративне правопорушення.
Так, відповідно до п."а" ч.3 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має щонайменше такі права: бути негайно і детально поінформованим зрозумілою для нього мовою про характер і причини обвинувачення, висунутого проти нього. Положення Конвенції стосуються й обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, що випливає з практики Європейського суду з прав людини, який приймає до свого провадження і заяви щодо рішень судів про накладення на осіб адміністративних стягнень, оскільки вважає, що в силу суворості санкцій такі справи за суттю є кримінальними, а адміністративні покарання фактично носять кримінальний характер з усіма гарантіями ст.6 Конвенції (п.55 рішення у справі "Гуренко проти України"; п.21 рішення у справі "Надточій проти України").
Відповідно до п.12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст.256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Вищезазначені обставини, унеможливлюють повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи в судовому засіданні, тому матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до Прилуцького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області для доопрацювання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.254-257, 268, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
Направити адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП на доопрацювання Прилуцькому міськрайонному відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Коваленко