Провадження № 2/337/2568/2019
ЄУН № 332/4118/19
20 грудня 2019 року м. Запоріжжя
Хортицький районний суд м.Запоріжжя у складі:
головуючого - судді Ширіної С.А.,
за участю секретаря Бикової С.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, завданої державі порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, -
01.11.2019р. до Хортицького районного суду м.Запоріжжя надійшла цивільна справа за позовом Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про відшкодування шкоди завданої внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 32402,56 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію у Запорізькій області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 22.11.2018 р. № 249, Державна екологічна інспекція у Запорізькій області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України.
11.04.2019р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , встановлений факт здійснення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (далі - Відповідачі) в порушення статей 40 Закону України «Про рослинний світ» та ст.ст.69,105 Лісового кодексу України незаконної порубки 3 (трьох) дерев породи «акація» не маючи документів на право виробки (дозволу), внаслідок чого інспектором складені протоколи про адміністративне правопорушення №009149 та №009515 від 11.04.2019р. Зі змістом протоколу Відповідачі ознайомлені, про що свідчать пояснення та особистий підпис у протоколі.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 16.04.2019р. №000417/02/07 (копія постанови додається) ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 65 Кодексу України про адміністративної правопорушення, у вигляді штрафу в розмірі 255,00 грн.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 16.04.2019р. №000418/02/07 (копія постанови додається) ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 65 Кодексу України про адміністративної правопорушення, у вигляді штрафу в розмірі 255,00 грн.
Постанови від 16.04.2019р. про притягнення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності в установленому порядку не оскаржені.
Результатом протиправної поведінки Відповідачів всупереч вимогам природоохоронного законодавства України стало спричинення державі шкоди у розмірі 32402,56 грн. Розмір завданої Відповідачами шкоди розраховано згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 №665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу».
Просить стягнути з відповідачів вказану суму шкоди завданої державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства та понесені витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00грн.
Ухвалою суду від 21.11.2019р. відкрито спрощене позовне провадження у цивільній справі за даним позовом і призначено відкрите судове засідання.
Представник позивача в судове засідання не прибув, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, просить позов задовольнити, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність представника позивача.
Відповідачі в судове засідання не прибули за невідомими причинами, про час та місце судового засідання повідомлялися належним чином за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання, відзиву на позов або зустрічного позову не подавали.
Виходячи з вимог ст.280 ЦПК України, суд вважає можливим провести заочний розгляд справи у відсутність відповідачів.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу звукозаписувальними технічними засобами не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, знаходить позов обґрунтованим та таким, що підлягає повному задоволенню за таких підстав
Як вбачається з матеріалів справи, 11.04.2019 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 здійснили незаконну порубку 3 дерев породи «акація» на території ДП «Запорізьке ЛМГ» Михайлівське лісництво. Діаметри пнів спиляних дерев складають 60 см., 49 см., 36 (сухостійне) см., відповідно, чим порушили вимоги ст. 105 Лісового кодексу України, ст. 69 Закону України «Про рослинний світ».
У зв'язку з цим, державними з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,за порушення вимог природоохоронного законодавства відносно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 складено протоколи про адміністративне правопорушення №009149 та №009515 від 11.04.2019р. за ст. 65 КпАП України.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 16.04.2019р. №000417/02/07 (копія постанови додається) ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 65 Кодексу України про адміністративної правопорушення, у вигляді штрафу в розмірі 255,00 грн.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 16.04.2019р. №000418/02/07 (копія постанови додається) ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 65 Кодексу України про адміністративної правопорушення, у вигляді штрафу в розмірі 255,00 грн.
Постанови від 16.04.2019р. про притягнення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності в установленому порядку не оскаржені.
17.04.2019 р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Запорізькій області Гончаровим І.М. проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної ОСОБА_1 та ОСОБА_2 внаслідок незаконного знесення дерев на території ДП «Запорізьке ЛМГ» Михайлівське лісництво. Діаметри пнів спиляних дерев складають 60 см., 49 см., 36 (сухостійне) см., відповідно.
Відповідно до Додатку 1 «Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконними вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту» до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 №665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», загальний розмір шкоди спричиненої державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства відповідачем склав 32402,56 грн.
Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
Статтею 66 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до ст. 13 Цивільного кодексу України, при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині.
Статтею 293 ЦК України передбачено, що діяльність фізичної та юридичної особи, що призводить до нищення, псування, забруднення довкілля, є незаконною. Кожен має право вимагати припинення такої діяльності.
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про рослинний світ» спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки.
Відповідно до ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Статтею 40 Закону України «Про рослинний світ» передбачено, що порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні, зокрема, у: самовільному спеціальному використанні природних рослинних ресурсів; порушенні правил загального використання природних рослинних ресурсів; протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу.
Статтею 105 Лісового Кодексу України передбачено, що порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні, зокрема, у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Статтею 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно із ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Відповідно до ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Статтею 107 Лісового кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Несплата ОСОБА_1 та ОСОБА_2 шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, призводить до ненадходження до бюджету коштів, необхідних для забезпечення функцій Держави, визначених Конституцією України, та відповідно завдає шкоди інтересам держави.
Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної чи юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За таких підстав позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Вирішуючи спір, суд, відповідно до ст.141 ЦПК України, вважає за необхідне стягнути пропорційно з відповідачів на користь позивача суму сплаченого судового збору у сумі 1921,00 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 80- 82, 89, 128, 131, 141, 223, 259, 263-265, 274 -279, 280-284 ЦПК України, ст. 1166 ЦК України, ст.107 Лісового кодексу України ст.ст.16, 20-2,41,68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», суд -
Позов Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, завданої державі порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути в солідарному порядку з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою : АДРЕСА_2 ) на користь Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (отримувач - УК у Заводському районі, м. Запоріжжя, р/р № UA328999980000033115331008004, код ЄДРПОУ 38025372; МФО 899998; код бюджетної класифікації 24062100, одержувач - Казначейство України (ЕАП), шкоду, заподіяну порушенням природоохоронного законодавства у розмірі 32402, 56 грн. (тридцять дві тисячі чотириста дві) гривні 56 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою : АДРЕСА_2 ) на користь Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (отримувач - Державна екологічна інспекція у Запорізькій області; р/р № 35214026081154, код за ЄДРПОУ 38025388, МФО 820172, банк ОПЕРУ Державної казначейської служби України) в рахунок понесених позивачем судових витрат у вигляді судового збору з кожного пропорційно по 960,50 грн., а всього 1921 , 00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 23.12.2019р.
Суддя С.А. Ширіна
20.12.2019