3/441/930/2019 441/1621/19
21.12.2019 суддя Городоцького районного суду Львівської області Малахова-Онуфер А.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли з УПП у Львівській області ДПП на
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого на АДРЕСА_1 ,
за ст. 185 КУпАП, -
ОСОБА_1 , 19.08.2019 о 21 год. 10 хв. на автодорозі Львів-Шегині, 23 км + 200 м, вчинив злісну непокору законному розпорядженню поліцейського ОСОБА_2 при виконанні ним службових обов'язків і зокрема не припиняв лаятися, шарпати за одяг, чинити інші неправомірні дії, чим скоїв правопорушення, передбачене ст. 185 КУпАП.
За положеннями ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
ОСОБА_1 , який особисто, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання в черговий раз не з'явився, клопотань про відкладення розгляду справи не подав (а.с. 36).
Окрім цього, постанови суду від 26.11.2019 та від 10.12.2019 про привід ОСОБА_1 , працівниками Мостиського ВП Яворівського ВП ГУНП у Львівській області залишені без виконання, причини їх не виконання - суд не повідомлено.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України», сторони по справі в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
За наведеного, а також ураховуючи, що ОСОБА_1 знав про складення 19.08.2019 на нього поліцейським протоколу за ст. 185 КУпАП та про скерування такого для розгляду в суд, заходів, щоб дізнатись про стан розгляду справи про адмінправопорушення - не вживав, судом належним чином сповіщався про місце і час розгляду справи, проте в судові засідання 18.11.2019, 26.11.2019, 10.12.2019 та 21.12.2019 не з'явився, клопотань про відкладення розгляду справи не подав, постанови суду від 26.11.2019 та від 10.12.2019 про його привід, працівниками Мостиського ВП Яворівського ВП ГУНП у Львівській області залишені без виконання, дії ОСОБА_1 оцінюю як такі, що спрямовані на уникнення відповідальності за вчинене ним правопорушення, тому вважаю за можливе справу про адмінправопорушення розглянути за його відсутності.
Вивчивши адмінматеріали, доходжу наступного висновку.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у т.ч. тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також іншими документами.
Стаття 185 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку.
Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері забезпечення громадського порядку та суспільної безпеки, та суспільні відносини у сфері державного управління.
Об'єктивна сторона правопорушення полягає у злісній непокорі законному розпорядженню або вимозі працівника поліції при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких самих дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України N 8 від 26 червня 1992 року "Про застосування судами законодавства, що передбачає відповідальність за посягання на життя, здоров'я, гідність та власність суддів і працівників правоохоронних органів" відповідальність за ст. 185 КУпАП настає лише за дії, вчинені винним у зв'язку з виконанням працівником правоохоронного органу службових обов'язків. Злісною непокорою є відмова від виконання наполегливих, неодноразово повторених законних вимог чи розпоряджень працівника міліції при виконанні ним службових обов'язків.
Основні права працівника поліції встановлено у розділах IV «Повноваження поліції», V «Поліцейські заходи» Закону України «Про національну поліцію». Зокрема, поліція здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; вживає заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення; здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події.
Поліцейський захід - це дія або комплекс дій превентивного або примусового характеру, що обмежує певні права і свободи людини та застосовується поліцейськими відповідно до закону для забезпечення виконання покладених на поліцію повноважень.
Так, із змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії АА №154529 від 19.08.2019 убачається, що ОСОБА_1 , 19.08.2019 о 21 год. 10 хв. на автодорозі Львів-Шегині, 23 км + 200 м, вчинив злісну непокору законному розпорядженню поліцейського ОСОБА_2 при виконанні ним службових обов'язків і зокрема не припиняв лаятися, шарпати за одяг, чинити інші неправомірні дії, чим скоїв правопорушення, передбачене ст. 185 КУпАП (а.с. 3).
Із протоколу АЗ №125753 про адміністративне затримання за ч. 1 ст. 262 КУпАП також убачається, що ОСОБА_1 , 19.08.2019 о 21 год. 10 хв. на автодорозі Львів-Шегині, 23 км + 200 м, був затриманий, в т.ч. для припинення правопорушення, складання протоколу про адмінправопорушення та встановлення його особи, від підпису у протоколі останній відмовився (а.с. 6).
Більше того, із оглянутого та дослідженого судом відеозапису з нагрудних камер працівників патрульної поліції видно, що 19.08.2019 о 21 год. 10 хв. на автодорозі Львів-Шегині, 23 км + 200 м, при встановленні поліцейськими обставин вчинення правопорушень передбачених ч. 1 ст. 126 КУпАП та ч. 1 ст. 130 КУпАП, ОСОБА_1 образливо чіплявся до працівників поліції, які виконували покладені на них завдання відповідно до ЗУ «Про Національну поліцію», хапав їх за формений одяг, на неодноразові, повторні, законні розпорядження поліцейського ОСОБА_2 припинити такого виду неправомірні дії, не реагував, пручався, при цьому висловлювався в грубій, зухвалій формі в бік поліцейських (а.с. 5, 7).
Таким чином, оцінюючи протокол про адміністративне правопорушення, зібрані та досліджені в суді інші докази у їх сукупності, доходжу висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ст. 185 КУпАП.
Відповідно до положень ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій і четвертій цієї статті.
ОСОБА_1 скоїв правопорушення 19.08.2019, тоді як адмінматеріали на нього за ст. 185 КУпАП, скеровано до суду, після належного дооформлення - 15.11.2019, при цьому явку ОСОБА_1 до суду для розгляду адмінпротоколу за ст. 185 КУпАП, поліцейськими не забезпечено.
Ураховуючи, що на момент розгляду адмінпротоколу серії АА 154529 на ОСОБА_1 за ст. 185 КУпАП, строки, передбачені статтею 38 цього Кодексу збігли, а це не дивлячись на наявність в його діях інкримінованого складу правопорушення, виключає провадження у справі.
Згідно з п.7 ч. 1 ст.247 КУпАП, якщо на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення цей строк закінчився, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст. 38, 245, 280, 283, п. 3 ч.1 ст.284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 185 КУпАП.
Провадження в справі на ОСОБА_1 за ст. 185 КУпАП закрити, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти діб.
Суддя Малахова-Онуфер А.М.