Справа №461/4657/19
20 грудня 2019 року м. Львів.
Суддя Галицького районного суду м. Львова Юрків О.Р.,
розглянувши подання провідного інспектора Шевченківського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області Думич Л.В. про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови, у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.183-1 КУпАП, -
13.12.2019 року з Шевченківського РС філії ДУ «Центр пробації» у Львівській області надійшло подання про вирішення питання про неможливість виконання постанови у справі про адміністративне правопорушення відносно питання, пов'язаного з виконанням постанови, у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.183-1 КУпАП, якому 11.07.2019 року призначене адміністративне стягнення у виді виконання суспільно корисних робіт на строк 120 (сто двадцять) годин.
З метою виконання даної постанови було направлено виклики 01.10.2019 та 11.10.2019 року щодо явки останнього до Шевченківського РС філії ДУ «Центр пробації» у Львівській області для постановки на облік та вручення направлення для відбуття суспільно-корисних робіт. Однак ОСОБА_1 на виклики не з'явився.
15.10.2019 року Шевченківським РВ були надіслані запити до ВАДР ГУ ДМСУ у Львівській області (вих. № 4772/25/36-19), Шевченківського ВП ГУНП у Львівській області (вих.4770/25/36-19) з метою з'ясування факту проживання порушника за вказаний у постанові суду місцем проживання та до Шевченківського відділу Державної виконавчої служби м. Львова ГТУІО у Львівській області (вих.47 75/25/36-19).
29.10.2019 року в Шевченківський РВ надійшло повідомлення з Шевченківського відділу Державної виконавчої служби м. Львова ГТУЮ у Львівській області про те, що адреса фактичного проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .
30.10.2019 року в Шевченківський РВ надійшло повідомлення з ВАДРР ГУ ДМСУ про те, що гр. ОСОБА_1 зареєстрований за вищевказаною адресою.
04.11.2019 року інспекторами Шевченківського РВ було здійснено вихід на адресу: м. Львів, вул. АКоверка АДРЕСА_1 . Двері е судинку ніхто не відчинив Було залишено письмове повідомлення, в якому вказано прибути ОСОБА_1 до Шевченківського РВ 11.11.2019. У вказаний термін ОСОБА_1 не прибув. При спілкуванні з сусідами з прилеглих будинків було встановлено, що громадянин ОСОБА_1 їм не знайомий, та, за адресою по АДРЕСА_2 .АКоверка, 2 такий громадян не проживає.
13.11.2019 року Шевченківський РВ повторно скерував запит до Шевченківського ВП ГУБП уЛьвівській області (вих.5306/25/36-19) з метою з'ясування факту грсживання порушника за вказаним у постанові суду місцем проживання.
12.12.2019 з Шевченківського ВП ГУНП у Львівській області надійшов рапорт дільничного офіцера поліції, в якому повідомлялося, що з метою з'ясування факту проживання порушника було здійснено вихід за адресою. АДРЕСА_1 , але дверей помешкання ніхто не відчиняв. При усному спілкуванні, з мешканцями прилеглих будинків було встановлено, що громадянина ОСОБА_1 не знають та. що останній за даною адресою не прожинає. Враховуючи вищенаведене встановити фактичне місце проживання ОСОБА_2 на даний час не представилося можливим.Тому просить подання задовольнити.
Представник органу пробації в судове засідання не з'явився хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, подав до суду клопотання про слуханння подання у його відсутності, просить подання задовольнити.
ОСОБА_1 для участі у розгляді справи не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час, дату та місце проведення розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.
Дослідивши матеріали особової справи, судом встановлено наступне.
Копією постанови Галицького районного суду м. Львова від 11.07.2019 року стверджується, що ОСОБА_1 визнаний винним у порушенні ст. 183-1 КУпАП та йому призначено адміністративне стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт.
Постанова суду перебуває на виконанні Шевченківського РС філії ДУ «Центр пробації» у Львівській області.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 були направлені виклики щодо явки до Шевченківського РС філії ДУ «Центр пробації» у Львівській області для постановки на облік та вручення направлення для відбуття суспільно-корисних робіт. Однак ОСОБА_1 на виклики не з'явився.
15.10.2019 року Шевченківським РВ були надіслані запити до ВАДР ГУ ДМСУ у Львівській області (вих. № 4772/25/36-19), Шевченківського ВП ГУНП у Львівській області (вих.4770/25/36-19) з метою з'ясування факту проживання порушника за вказаний у постанові суду місцем проживання та до Шевченківського відділу Державної виконавчої служби м. Львова ГТУІО у Львівській області (вих.47 75/25/36-19).
29.10.2019 року в Шевченківський РВ надійшло повідомлення з Шевченківського відділу Державної виконавчої служби м. Львова ГТУЮ у Львівській області про те, що адреса фактичного проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .
30.10.2019 року в Шевченківський РВ надійшло повідомлення з ВАДР ГУ ДМСУ про те, що гр. ОСОБА_1 зареєстрований за вищевказаною адресою.
04.11.2019 року інспекторами Шевченківського РВ було здійснено вихід на адресу: м. Львів, вул. АКоверка АДРЕСА_1 . Двері е судинку ніхто не відчинив Було залишено письмове повідомлення, в якому вказано прибути ОСОБА_1 до Шевченківського РВ 11.11.2019. У вказаний термін ОСОБА_1 не прибув. При спілкуванні з сусідами з прилеглих будинків було встановлено, що громадянин ОСОБА_1 їм не знайомий, та, за адресою по АДРЕСА_2 .АКоверка, 2 такий громадян не проживає.
13.11.2019 року Шевченківський РВ повторно скерував запит до Шевченківського ВП ГУБП уЛьвівській області (вих.5306/25/36-19) з метою з'ясування факту грсживання порушника за вказаним у постанові суду місцем проживання.
12.12.2019 з Шевченківського ВП ГУНП у Львівській області надійшов рапорт дільничного офіцера поліції, в якому повідомлялося, що з метою з'ясування факту проживання порушника було здійснено вихід за адресою. АДРЕСА_1 , але дверей помешкання ніхто не відчиняв. При усному спілкуванні, з мешканцями прилеглих будинків було встановлено, що громадянина ОСОБА_1 не знають та, що останній за даною адресою не прожинає.
Відповідно до ст. 31-1 КУпАП, суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України.
Згідно ст. 325-1 КУпАП, постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 325-3 КУпАП, на власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу за місцем виконання порушником суспільно корисних робіт покладається: погодження з органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, переліку об'єктів, на яких порушники виконують суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за виконанням порушниками призначених їм робіт; своєчасне повідомлення органу центрального органу виконавчої влади, визначеного абзацом другим цієї статті, про ухилення порушника від виконання суспільно корисних робіт; ведення обліку та інформування органу центрального органу виконавчої влади, визначеного абзацом другим цієї статті, про кількість відпрацьованих порушником годин; нарахування плати порушнику за виконання суспільно корисних робіт та перерахування її на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби для подальшого погашення заборгованості зі сплати аліментів.
Окрім того, порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт регламентований наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19 березня 2013 року «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт» (далі Порядок).
Так, згідно розділу 11 Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІ Порядку.
Відповідно до п. 12.1 Порядку, при виконанні постанов суду (судді) про застосування суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з органами місцевого самоврядування та власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з'ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт.
Умови виконання постанов суду (судді) про застосування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІІ Порядку.
Відповідно до п. 13.14. Порядку, усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення вирішуються судом, який виніс постанову.
Згідно з положеннями ст. 304 КУпАП, питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Разом з цим, в поданні провідного інспектора Шевченківського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» у Львівській області не зазначено, яке саме питання, пов'язане з виконанням постанови суду, просить вирішити орган пробації та не містить конкретних вимог, які повинен вирішити суд при його розгляді по суті.
Статтею 325-4 КУпАП передбачені наслідки ухилення особи від відбування суспільно корисних робіт, де зазначено, що у разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності. У разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом.
Разом з цим, на теперішній час відсутній законодавчо визначений механізм щодо вжиття будь-яких заходів у випадку відсутності особи, яка притягнута до адміністративної відповідальності, за її місцем проживання та невідомим місцем перебуванням, що також є підставою для відмови в задоволені вищевказаного подання.
Щодо можливості оскарження постанови суду, прийнятої в порядку виконання постанов про накладення адміністративних стягнень, то суд керується Рішенням Конституційного Суду України від 31 березня 2015 року №2-рп/2015 у справі за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положень частини 2 статті 294Кодексу України про адміністративні правопорушення у взаємозв'язку з положеннями пункту 8 частини 3 статті 129 Конституції України, яке є обов'язковим до виконання на території України.
Згідно з вказаним рішенням, положення частини другої статті 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо оскарження в апеляційному порядку постанови судді у справі про адміністративне правопорушення в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що в апеляційному порядку може бути оскаржена лише та постанова судді у справі про адміністративне правопорушення, ухвалення якої передбачене частиною першою статті 284 цього Кодексу, а саме: про накладення адміністративного стягнення, про застосування заходів впливу, встановлених у статті 24-1 цього Кодексу, про закриття справи.
Таким чином, прийнята у даній справі постанова в порядку виконання постанов про накладення адміністративних стягнень оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Керуючись ст. ст. 300-304 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
у задоволенні подання подання провідного інспектора Шевченківського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області Думич Л.В. про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови від 11 липня 2019 року стосовно ОСОБА_1 - відмовити за безпідставністю.
Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя О.Р. Юрків.