Справа № 418/6503/19
2-о/418/188/19
Іменем України
23 грудня 2019 року Міловський районний суд Луганської області
у складі: головуючого судді: Гуцола М.П.
секретаря с/з: Вороніної І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Мілове цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , яка зареєстрована як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 до заінтересованої особи Міловського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, який розташований за адресою: вул. Миру, 43, смт. Мілове Міловського району Луганської області про встановлення юридичного факту народження, -
заявник, ОСОБА_1 , звернулась з заявою до Міловського районного суду Луганської області в якій просить встановити юридичний факт народження дитини, чоловічої статі, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Алчевськ Луганської області, що на теперішній час вважається непідконтрольною українській владі територією, у заявниці народився онук.
При звернені до Міловського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області із заявою про реєстрацію народження дитини та отримання свідоцтва про народження, їй було відмовлено оскільки, нею пред'явлено медичний документ, форма якого не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545 «Про впорядкування ведення» медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті» зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024, тому вона була вимушена звернутися до суду з цією заявою. «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», тому останній вимушений звернутися до суду із заявою про встановлення юридичного факту народження.
Заявник у судове засідання не з'явилась, просила розглянути справу за її відсутностю. Заявлені вимоги підтримує у повному обсязі та наполягає на їх задоволенні.
Представник заінтересованої особи, Міловського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області у судове засідання не з'явилась, надавши на адресу суду заяву про розгляд справи за її відсутності, не заперечує проти задоволення заявлених вимог.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку, про необхідність задоволення вимог виходячи з наступних підстав.
Свої вимоги заявник обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 доводиться донькою, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .
Згідно копії свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_2 виданого Алчевським міським відділом реєстрації актів цивільного стану від 21.08.2004 року. /а.с. 19/.
З копії паспорту громадянина України НОМЕР_3 виданого Алчевським МВ УМВС України в Луганській області 17 грудня 2003 року, слідує те, що заявник, ОСОБА_1 , є громадянкою України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до медичного свідоцтва про народження № 210/а.с. 21/ виданого 15.02.2019 року Алчевський центр матері і дитини " м. Алчевськ, ОСОБА_2 народила дитину чоловічої статі.
Суд оцінює медичне свідоцтво про народження як доказ, на підставі якого можливо встановити наявність факту народження не зважаючи на те, що документ не відповідають встановленому зразку, та виданий на тимчасово окупованій території України.
Зазначене узгоджується із висновком Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що, виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Згідно ст. 76 ЦПК України "Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів.»
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 315 ЦПК України «Суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження».
Згідно ч.1 ст. 317 ЦПК України вбачається, що «Заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхними представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України».
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
Суд враховує, що місто Луганськ станом на час розгляду цієї справи знаходиться на тимчасово не підконтрольній території України і у відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р. входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Вказана обставина позбавляє заявника можливості зареєструвати факт народження своєї дитини у встановленому Законом порядку.
У зв'язку із викладеним, орган державної реєстрації актів цивільного стану не може зареєструвати факт народження заявником дитини, адже медичний факт народження дитини зафіксований на тимчасово окупованій території України.
При цьому, визнання судом факту народження дитини надасть можливість заявнику отримати свідоцтво про народження дитини, яке буде видане державним органом України.
Таким чином, в судовому засіданні було доведено, що була народжена дитина чоловічої статі на території тимчасово не підконтрольній Україні, документи, які їй були видані не були визнані центральним органом виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сфері охорони здоров'я, однак вони підтверджують обставини, які мають значення для вирішення справи і з цих підстав заяву заявника слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 247, 258, 259, 89, 263-265 ЦПК України, суд, -
заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити юридичний факт народження дитини чоловічої статі, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , у м. Алчевськ, у громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживає зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 від шлюбу з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 . Дитина народилась доношеною, живонародженою, II вагітність. Хлопчик вагою - 3150 грамів, народився в м. Алчевськ, Луганської області, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня його постановлення до Луганського апеляційного суду шляхом її направлення через Міловський районний суд Луганської області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги на рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя М.П. Гуцол